Motosiklet
Ağu 4 th, 2016

Motosiklet EğitimiYorum Yapılmamış

uzun yolculuklar
  1. Yol eğimi dönüşe göre ters ise lastik temas yeri tamamen değişir, sizin dengenizi dolayısıyla motosikletinizin dengesinizde tamamen değiştirecektir. Tehlikeli dönüşlerdendir ve aniden dönüş çizgisinin dışına taşıp kaza yapma riskini beraberinde getirmektedir.
  2. Yatış açısı ne kadar fazla ise dönüş çapı o kadar küçük olur. Yanlız burada dikkat edilmesi gereken hızın ayarlanmış olması, yatmaya uygun hızın altına düşülmemesi ve eğim çizgisinin devamlılığını bozmamaktır. Eğimlerde karşılaşılacak çukurlar ise büyük risk oluşturduğundan orman ve dağlık alanlarda daha fazla dikkat gerektirmektedir.
  3. Ağırlığınızı yol eğimine göre muhafaza ederek kullandığınızda, yani biraz dışarı sarkmadan kullandığınızda dönüşleriniz kesintisiz olacaktır. Dönüş hızları için dereceler ve yatış şekli gibi bir skala yoktur. Bunu zamanla ve tecrübe edindikçe öğrenirsiniz. Gidiş-geliş bir yolda gidiyorsanız karşıdan gelen araçlar yakın geçtiğinde sizin bu çizginizi bozabilir.
  4. Dışarı sarkarak yani denge çizgisini eğerek yapılan dönüşlerde, zaman ve dönüş hızı da ayarlanırsa daha kolay dönüldüğünün farkına varılır.
  5. Ne kadar ileriye bakarsanız reaksiyon hızınız ve eğimi farkedip uygun konumu alma zamanınız o kadar kolay olacaktır. Yani her dönüş bir ön değerlendirme gerektirmektedir.
  6. Sık dönüşleri olan yollarda eğimler aniden değişebilir, yolun eğimine göre hızımıza karar versek bile farklı dönüş açıları, eğim değişiklikleri yüzünden kaza kaçınılmaz olma ihtimali vardır.

 

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz