motosiklet
Kas 6 th, 2015

Genel-Motosiklet ModelleriYorum yapılmamış

Yamaha yzf r1

Yamaha Yzf R1

Yamaha R1

Yamaha R1 ile Rüzgarı Hissedin

Yamaha, bulunduğu her sektörde en iyi olmayı hedefleyen ve başaran dünyaca ünlü bir markadır. Yamaha’nın bu başarısı büyük bir şirket olmasına ve farklı alanlara yönelmesine rağmen edindiği deneyimleri her alanda kullanmasından gelmektedir. Bas gitarları, yat motorları, kuyruklu piyanoları ve motosiklet modelleri ile dünya markası olmayı başaran Yamaha’nın sırlarından en önemlisi, varlığını sürdürdüğü alanlarda tutku ile iş yapması ve tutkulu insanları işe almasıdır.1955 yılında Japonya’da kurulan Yamaha Motor Co., rekabetin çetin rakip sayısının ise çok fazla olduğu bir sektöre biraz geç giriş yaparak risk almış ancak en iyi olma hedefi ile kısa zamanda dünyanın en iyi ikinci motosiklet üreticisi olmuştur. Yamaha Motor’un kilometre taşlarından olan Mt. Fuji Ascent Race birinciliği, hem Yamaha çalışanları hem de ekip ruhunun gücü adına önemli bir olaydır.

Yarışmak İçin Üretildi

1998 yılı tüm motosiklet tutkunları için farklı bir yıl oldu. Bu farklılığın arkasında, tutku ile motosiklet tasarımlarına hayat veren Yamaha vardı. Touring’den Chooper severlere kadar tüm motosiklet hayranlarından tam not alan Yamaha R1 modeli 1998 yılında piyasa çıktı. Safkan yarış motoru olan R1 çıktığı sene son on yılın iyi Supersport modeli olmayı başardı. Bu, piyasaya sürüldüğü dönemin koşullarına kıyasla inanılmaz bir başarıydı.
Yarışlar için üretilen R1, YZR-M1 MotoGP teknolojisi ile geliştirildi. Yamaha R1 998cc, 4 çapraz silindirli, 200 PS güce sahip, havalandırma boşluğu basıncı olmayan 4 valfli motor ile çalışır. Şampiyon YZR-M1 modelinden ilham alınarak tasarlanan kaportası M1’in silüetine sahip olsa da çift LED sinyal lambaları, kompakt LED ön farlar Yamaha R1 için benzersiz bir görünüm ortaya çıkarır. Yamaha R1 farklı yol şartlarında yüksek kontrol gücü sağlamak için Yamaha’nın Birleşik Fren Sistemi ve bunun yanı sıra ABS (Kilitleme Karşıtı Frenleme Sitemi) ile üretilmiştir. 18 litre yakıt tankı, 6 vitesi bulunan 206 kilogram ağırlığındaki bu yarış canavarı, MOTO GP’de 2008 sezonu markalar ve pilotlar şampiyonu unvanını alarak piyasaya çıktıktan tam 10 yıl sonra bile hala rakipsiz olduğunu kanıtlamıştır.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz