motosiklet
Haz 8 th, 2016

Genel-Motosiklet YarışlarıYorum yapılmamış

Ruanda Bisiklet Turuna Motosiklet Desteği

Tour du Rwanda

Ruanda Bisiklet Turunda en çok göze çarpan “muzungular” yani beyaz adamlar.  Orijinal ismi ile “Tour du Rwanda” bisiklet yarışına eşlik etmek için pek çok sayıda beyaz adam motosikletleri ile Ruanda’ya gidiyor. Ruanda kırsalının güzellikleri içinde geçen sekiz günlük yarışı belgelemek için sahada bulunan profesyoneller kendilerine hız ve koruma sağlayacak off-road motosikletlerinin üstünde seyahat ediyorlar. Bu profesyoneller en çok çocukların ilgisini çekiyor.

22 yıl önce 100 günde 800.000 Tutsi’nin öldürülüşüne şahit olmuş bu ülke, bisiklet turu ile kısa bir süre nefes alıyor. Ruanda Bisiklet Turu 2009 yılında 17 takımla başlamış ve yıllar içinde gelişerek düzinelerce ülkenin takımının yarıştığı bir geleneğe dönüşmüş. Motosikletler her zaman bisiklet yarışının bir parçası olmuş. Polis, güvenlik, yarış yetkilileri ve basın bir takım halinde yarışı takip ediyor.

Bisiklet turunun ilk günü Kigali Amahoro Stadyumu’nda başlıyor. Spor coşkusunu çok gerilerde bırakmış bu tesisten Afrika trafiğine çıkan motosikletler hiçbir kuralın olmadığı, sürüşün oldukça karmaşıklaştığı bir düzensizlikle karşılaşıyorlar. Sürekli şerit değiştirmek ve makas atmak bu sürüşün doğasını oluşturuyor. Motosikletlerin arkasında yan şekilde oturmuş, kucağında paketler, şeker kamışı ve su kavanozları taşıyan kadınlar görülüyor. Hiçbir korumalı giysi ya da kaska sahip olmadan yapılan bu sürüş her anında tehlike anlamına geliyor.

UCI, bisiklet dünyasının yetkili kurumu profesyonellerin içinde bulunduğu gözlem ekibinin motosikletlerinin sıralanışını kurallara bağlamış. Kurum yetkilileri motosikletlerin tüm geçişlerini bisikletli yarışçıların pozisyonlarına göre belirliyor. Fotoğraf çekmek için motosikletler sürekli duruyor ve bisikletlilerin güzel pozlarını alabilmek için Afrika’nın sıcağı ve çamuru ile boğuşuyor.

Motosikletle yapılmış en yavaş sürüş olabilir bu. Bisikletlilerin kırsalda engebeli yolları aşmasını beklerken, onları engellemeyecek şekilde yakınlarında gitmek sürücü için oldukça zor. Bisikletlerin önüne geçilerek kat edilen yollar ise deneyimli off-road pilotları için bile üstün yetenek gerektiriyor.

Dünyanın en elit motosiklet sürücülerinin bisikletler üzerinde antrenman yaptığı bilinir. Saatler boyunca antrenman yapan bisikletçiler Ruanda’nın kırsalında kırılgan bacak ve hassas ciğerlere sahip. Bu coğrafyada bisikletlerini süren atletlere motosikletli takımın desteği yaşamsal önem taşıyor.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz