motosiklet
Kas 11 th, 2015

Genel-Motosiklet MarkalarıYorum yapılmamış

PiaggioPiaggio

Küllerinden Yeniden Doğan Piaggio!

Piaggio şirketi, başarılı, köklü bir tarihe sahip ve motosiklet sektörüne imzasını atmış bir kuruluştur. Şirket, Vespa motor üretimiyle tüm dünyaya açılmış olup motosiklet pazarında büyük bir yer edinmiştir. Şirket 20 yaşında genç bir adam olan Rinaldo tarafından 1884 yılının başlarında İtalya’da, Cenova’da kurulmuştur. Rinaldo büyük bir girişimcilik örneği göstererek iş dünyasına cesurca adım atmıştır. Rinaldo şirketi açtıktan kısa süre sonra demiryolu ve otomobil sektörüne raylı araçlar üretmiştir. Sektörde belirli bir noktaya geldikçe başka sektörlere geçiş yapıp iş yelpazesini genişleten Rinaldo, sonraki yıllarda deniz ve havayolu şirketlerine geçerek tekne, uçak üretimine başlamıştır. Uçak üretimi konusunda otorite haline gelen şirket sektörde büyük sükse yapmış ve satış rakamlarını daima yükseltmiştir.

Rinaldo’nun 1938 yılında vefat etmesi şirketin dönüm noktalarından biri olmuştur. Şirketi devralan oğulları Enrico ve Armando, İkinci Dünya Savaşı’na kadar aynı sistemle şirketi işletmeye devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın süreci ve sonuçları ağır olmuştur. Şirket bu dönemde savaşa katılan ülkesi için askeri uçak üretimi yapmıştır. Savaş bittikten sonra harabeye dönen üretim fabrikası ve çöken şirket ekonomisi herkesi etkilemiştir. Piaggio kardeşler, şirketi yeniden canlandıracak fikir ararken scooter modellerini modernize edip, güçlü bir motor ve zarif bir tasarım ile tüm ülke halkının gelir düzeyine uygun bir motosiklet üretme amacıyla hemen çalışmaya başlamışlardır. Uçak mühendisi D’Ascanio, kısa sürede tasarımı yaparak 1946 yılında ilk prototipi ortaya çıkarmıştır. İlk Vespa üretimini gören Enrico, “Sembra una Vespa!” (Yaban Arısına benziyor!) tepkisini vermiştir. İlk üretimin başarısı ülkeyi, sınırları, okyanusları aşmış ve tüm dünyayı etkisi altına almıştır.

Piaggio – Vespa Popülaritesi Türkiye’de!

Piaggio denince akla gelen Vespa modelleri, Türkiye’de büyük bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir. Yaş aralığı ve cinsiyeti olmayan bu marka, hemen herkes tarafından benimsenmiş durumdadır. Motosiklet.org sitemizde de görebileceğiniz üzere çokça Vespa kullanıcısı bulunmaktadır. Sitemizde Honda, Suzuki, Piaggio ve diğer tüm motor şirketleri ile ilgili bilgi bulabilir, markalara ait modelleri görebilirsiniz. Sitemiz üzerinden motorlarla ilgili her şeyi bulabileceğiniz gibi markalar üzerine sohbetler yapabilir, diğer üyelerle etkileşime de geçebilirsiniz.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz