motosiklet
May 24 th, 2016

Motosiklet AksesuarYorum yapılmamış

Motosikletten Motosiklete İletişim (V2V)

Otobanlarda yapılan ölümcül kazalara karışan motosikletlerin oranı son zamanlarda ciddiyetini koruyor. Amerikan Ulusal Otoban Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) verdiği istatistiki bilgiler bu durumu teyit ediyor: 1) Kayıtlı araçların % 2’sini motosikletler oluştururken, yıllık ölümcül kazalara karışan motosiklet oranı % 5. 2) Motosikletlerin karıştığı ölümcül kazalar kat edilen yola oranla hesaplandığında otomobillere göre 16 kat daha fazla.

 

Bosch V2V iletişim teknolojisi motosiklet dünyasınca kullanılmasıyla NHTS’nın verdiği bu trajik sonuçların olumlu yönde değişmesi hedefleniyor. Bir motosiklet V2V teknolojisi ile yaklaşan diğer motosikletin çarpışmayı önleyecek şekilde yön değiştirmesini sağlayabilirse, çok sayıda motosiklet kazasının önlenebileceği görülüyor.

Motosikletten motosiklete iletilen bilgiler ile sürücüler henüz birbirlerini görmeden araçlarının yoldaki pozisyonlarını öğrenebiliyorlar. Bu teknolojinin otomobil, kamyon ve otobüslerde kullanılması ile tüm sürücüler avantajları paylaşabiliyor. Yol güvenliğinin sağlanması gibi yüksek bir amaç için çalışılırken trafik yoğunluğu ve sıkışıklığının giderilmesinde de kullanılabiliyor. Çevre ve insan sağlığı üzerinde oluşacak pozitif etki ise oldukça geniş bir kitlenin yaşam standardının gelişmesi anlamına geliyor. Trafikte geçirilen zaman hesaba katıldığında V2V’nin anlamı daha da pekişiyor.

Motosikletten motosiklete iletişim Bluetooth cihazı üzerinden akıllı telefon ve kask bağlantısı veya kamera ve GPS araçları gibi WLAN cihazlarını ile sağlanabiliyor. Akıllı kasklara eklenen iletişim takımlarının üretimine yönelen teknoloji firmaları Ar-Ge bölümlerini bu alanda çalışmaya teşvik ederek sistem komponentlerinin gelişimine katkıda bulunuyor.

 

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz