Motosiklet
May 5 th, 2016

Motosiklet AksesuarYorum yapılmamış

Motosikletçiler İçin Hava Yastığı Sistemi

Dünyanın önde gelen motosiklet kıyafet üreticilerinden Dainese, motosikletçiler için yeni bir motosiklet tulumu tasarladı! Misano 1000 adı verilen ve hava yastıklı olan bu mont, kazalarda ve düşmelerde motosiklet kullanıcılarının hayatını kurtarmayı başarıyor.

Motosikletçiler İçin Hava Yastığı Sistemi1

Motosikletçiler için hava yastığı sistemi, şimdiye kadar motosikletlerde yaygın olarak kullanılmasa dahi kimi motorlarda tercih ediliyordu. Son zamanlarda ise hava yastığı sistemi artık montlarda tercih ediliyor.

Motosikletçiler-İçin-Hava-Yastığı-Sistemi2-2

Şimdiye kadarki tüm modellerde hava yastığı ya motosiklet ile bağımlı olarak çalışıyor ya da kablolama sistemine ihtiyaç duyuyordu. Bu da kullanıcıların bu montları tercih etmemelerine neden oluyordu. Ancak yeni geliştirilen teknoloji ile beraber artık herhangi bir kabloya ihtiyaç duyulmadan sadece sensör yardımı ile bu hava yastıklarının çalışması sağlanabiliyor.

Motosikletçiler İçin Hava Yastığı Sistemi3

Motosikletçiler için hava yastığı sistemi gerekli tüm donanımları ve kablolama sistemlerini kendi içerisinde barındırıyor. Ayrıca bu montlar, kendilerinden bir önceki nesil olan havalı yastığa sahip montlar ile yine aynı mantığa sahip. Hava yastıkları çarpışma sonrasında çalışıyor ve sırt, boyun, göğüs gibi hayati öneme sahip olan bölgelerin zarar görmesini önlüyor.

Motosikletçiler İçin Hava Yastığı Sistemi4

Dainese firması motosiklet kullanıcıları için bu teknolojiyi geliştirmeden önce de birçok firma bu teknoloji üzerinde çeşitli çalışmalarda bulunmuştu. Özellikle de BMW firması yapmış olduğu çalışmalar ile Tech-Air sistemini geliştirmişti. Misano 1000 adı verilen sistem de bu teknoloji ile aynı çalışma prensibine sahip. Ancak Misano 1000 teknolojisi Tech-Air sistemine göre daha gelişmiş ve teknolojik.

Motosikletçiler İçin Hava Yastığı Sistemi5

Motosikletçiler için hava yastığı sistemi şuanda çok yaygın olarak tercih edilmese de sistem üzerinde yapılan çalışmalar ile yakın bir zamanda birçok sürücünün bu sistemi kullanmaya başlaması bekliyor.

Motosikletçiler İçin Hava Yastığı Sistemi6

Özellikle de trafik kazalarının etkilerini en aza indirmek için yaygınlaştırılan bu sistemler sayesinde, kazalardan alınacak olan hasarlar en aza indirilecek. Tasarımın da özenle yapılması sayesinde kullanıcıları rahatsız etmeyen sürücü montu, sahip olduğu sensörler sayesinde kaza anında mont içerisinde bulunan hava yastıklarının otomatik olarak açılmasını sağlıyor. Bu da yere düşme ve çarpma gibi durumlarda oluşabilecek hasarı en aza indiriyor.

Motosikletçiler İçin Hava Yastığı Sistemi7

Eğer siz de motosiklet kullanıyorsanız ve güvenliğe önem veriyorsanız bu sistemlere sahip olan motosiklet montlarını tercih edebilirsiniz.

 

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz