Yolu zihinde canlandırmak

Hız kontrolünü sürekli yapmak, gaza gelmemek, kavşaklarda tedbirli olmak ve sayamayacağımız kadar çok kontrol gerektiren bir araç üzerindeyiz. Trafikte karşınıza çıkacak olayları önceden tahmin etmek belli bir tecrübe gerektiriyor.

Yapabileceğiniz kazalar ve riskler yoldayken zihninizde olursa o kadar az sorun yaşar o kadar iyi bir sürüş yaparsınız.

Durma kalkma talimleri yapmak, bunu sıksık tekrarlamak yeni motosiklet kullanıcılarının trafiğe çıkmadan önce yüzlerce binlerce kere tekrarlaması gereken talimler.

Acil durma, anlık refleksler trafiğe çıkmadan mutlaka geliştirilmelidir.  Arkanızı sürekli kontrol etmeli, ani hareket gerektiğinde nereye doğru yöneldiğinizi tahmin etmelisiniz.

Hedefe kilitlenmeden, parmakları frenlerin üzerinde tutmak, yolun sağını ve solunuda kontrol etmek gibi talimleri trafiğe çıkmadan yapmalısınız.

Bu talimlerden sonra artık trafikte refleksleri sağlam biri olarak çıkabilirsiniz.

Direksiyon tutuş pozisyonunuz, kasılmadan sürüş yapmanız çok önemlidir. Diğer araçların ne yapacağını tahmin etmeye başladığınızda trafik konusunda belli bir yetiye sahip oldunuz demektir.

Ama dikkat edin bu ilk öğrenim sadece 1. aşamadır, farklı parkurlarda motosiklet kullanımı farklıdır. Öğrenme hayat boyu sürer.

Bir araca çarpacaksanız kendinizi nasıl yere yatırırsınız, çarparken motosikletten uzaklaşmakta farklı deneyimler ve öğrenme içermektedir.

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız