Yazılı Olmayan Ama Uyulması Gereken 10 Motosiklet Kuralı

1. Şeritte yan yana motosiklet sürmek – motosiklet sürmek zaten başlı başına bir dert’tir. Yana yana sürdüğünüzde hem arkadan gelen araçların yolunu tıkamış hemde geçmelerine izin vermemiş gibi görünüyoruz. Arka arkaya motosiklet sürülmemesi gerekir. Şeridi de ortalamazsanız sizin yanınızdan geçmeye çalışırlar. Fermuar sitili en iyisidir. İki motosikletli bile olsanız fermuar şeklinde sürmeyi ihmal etmeyin.

yanyana sürmek

2. Karayolundaki en kırılgan araç ilk önce bisiklet, yani bisiklet yolu olmadığında. İkincisi ise motosiklet’tir. Diğer motorlu araçlarla kapışmamak ve trafikte şart olan hızların üstüne çıkmak bizim için büyük risk taşımaktadır.

motosikletçi

3. Trafikte hızını ayarlayamamak ise büyük dert’tir. Diğer araçlara yaklaşırken ani hareketler yapacağını düşünmek, bir anda duracağını düşünmek ilk düşünmemiz gereken şeydir.

motosiklet trafik

4. Motorcu dostu araçlara teşekkür etmek, size yol veren ve yolunuzu açmak için yana çekilen kişilere verdiğiniz bir selam size iyilik olarak dönecektir.

teşekkür etmek

5. Kendi halinde giden motorcu‘nun yanından hızla geçip hava basmak. İşte bu devamlı rastladığımız ve yollarda sıkça tekrarlanan bir olaydır. Birbirinize yakın gittiğinizde veya hızla geçtiğinizde riskin büyük olduğunu bilmeniz gerekir. Geçerken en azından araba genişliği kadar yer olması olası kaza riskini en aza indirgeyecektir.

motorcu

6. Yolda karşılaşılan motosiklet sürücülerine selam vermek. Bir selamı birbirinize çok görmeyin. Vereceğiniz bir selam karşınızdakini mutlu edecektir. Birlik beraberlik gereken şu günlerde bu daha da önemli hale geldi.

selam verin

7. Toplu Motosiklet sürüşlerinde arkadakileri beklemek. Farklı farklı motosikletler sürüyoruz, benimki daha güçlü gidilecek yere ben ilk önce varayım, topluluk alanına bir an önce varayım modelindeki davranışların toplu sürüşlerde yeri yok ve olmaması gerekiyor. Toplu sürüşün amacı ise beraber hareket etmek, birliği ve beraberliği korumak. Tempoyu korursanız emin olun ki o sürüşten büyük sevk alacaksınız.

toplu sürüşler

8. Yolda kalmış motosikletçiye yardım etmek. Motoru ile emniyet şeridinde durmuş veya bekleyen bir motorcuya yardım lazım mı, sorun var mı diye ufak bir soru sormanız motorcu adabıdır. Herhangi bir sorunu olmayabilir fakat bu soru, onun bir anlamda güven ve dayanak noktası olacaktır. İşiniz olabilir yardım etsenizde problemi çözemeyebilirsiniz. bunları düşünmeyin sadece sorun. Bu durumlar için yanınızda tamir kiti bulundurmanız, çekme ipi bulundurmanız çok işinize yarayacaktır. Hem onun için hem sizin için.

yolda kalan motorcu

9. Kaldırıma çıkmamak yayalara saygıdır. Her ne olursa olsun yaya kaldırımlarını kullanmak yayalar için risk oluşturmaktadır. Trafik ne kadar sıkışık olursa olsun kaldırıma çıkmamaya özen gösterin. Çıkıyorsanız bile kısa süre çıkıp inmeye  çalışın. Bazen cidden gerekli oluyor, biliyoruz.

10. Bir motorcuyla mı tersleştiniz, güelrek bakmak veya kusura bakma neyse hallederiz demek en büyük sorunları çözecektir. Kavgayı gerektirecek kadar büyük bir sorun çıkartmamaya gayret edin veya ortamda bir dikkatsizlik sonucu oluşan kaza varsa bırakın trafik polisi çözsün. Birbirinizle yapacağınız kavganın tüm motosiklet sürücülerinin tepkisini toplayacağına şahit oluyoruz. Birbirimizi desteklemeli ve korumalıyız, lütfen aklınızın bir kenarına yazın ve trafiğe çıkarken tüm dertlerinizi geride bırakmaya çalışın.

Hepinize iyi sürüşler.

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız