Trafikte ani manevra sırasında yön ve hız tayini

Motosiklet sürüşlerinde ani manevra gerektiren anlar ile neredeyse hergün karşılaşıyoruz ve bu durumda yapılacakları bilmiyorsak bir kaç maddede anlatmak istedim.

Trafikte yön ve hız tayiniTrafikte yön ve hız tayini

1. İki araba arasında kaldıysanız ve biri sizi sıkıştırmaya başladıysa ya hızınızı yavaşlatın ya da oradan kurtulmak için hızınızı artırın. Arada kaldığınızda dengenizi yitirir ve motorunuz ve sizin üzerinizden geçebilirler. Ani hızlanma sizi kurtarabilir ama araçlardan biri size bu sırada dokunursa size kaza yaptırabilir yani duraklamak ve frenlemek daha iyidir.

2. Karşıdan gelen araç sizin şeridinizdeyse motosikletinizi kontra yaparak kurtarabilirsiniz ve umarız o an buna zaman kalacak kadar uzaklığınız vardır. Mutlaka kendi şeridinizde kalın aksi halde oluşacak kazada karşı şeritte görünürseniz hem ceza hem maddi sorumluluk size kalacaktır. Yani yön tayini için seçtiğiniz boşluk kendi şeridiniz olsun.

3. Dört yol ağzında kurallara uymayan çok olur ve kendilerini hep haklı görürler, o yüzden ışık size yandığında geçerken tetikte olmak yolun hem karşısından gelenlere bakmalı hem de sağ ve sol geçişleri kontrol etmelisiniz.

4. Kavşaklardan çıkışlarda aniden önünüze fırlayanlarla her zaman karşılaşılır ve irkilirsiniz. O yüzden kavşaklara gelirken hızınızı azaltmaya özen gösterin ama bu özeni karşı taraftan beklemeyin. Çünkü ani çıkışta bulunan araç zaten bilinçli bir sürücü değildir. Manevra yapmak için sol şeridi seçerseniz kurtulma imkanınız daha fazladır ama aynadan gelene anlık bir bakış atmayı ihmal etmeyin, özellikle çok şeritli yollarda gelenin bir başka şeride geçmesi kolay olacaktır ama iki şeritli bir yolda siz bir kazaya neden olursunuz. Neden sol şerit peki: çünkü sizi farkederse ani çıkış yapan araç sağa doğru kıracaktır, yani sizin kaçmak istediğiniz tarafa ve kaza olma ihtimali artacaktır.

5. Uzun yol ve dalgın bir şoförle karşılaşırsanız onu korna ile uyardığınızda irkilecektir. Ani şekilde korna çaldığınızda refleks ile sağa veya sola kaçma ihtimali ve belki de ani fren yapma ihtimalide vardır. Bu durumda öndeki araçları takip ederken bir teker izinden gitmek iyi olacaktır. Sol tekerini takip ettiğinizde ani frenleme yaparsa kurtulma imkanınız daha fazladır. Ama önceki maddede de bu durum geçerlidir yani ani frende kaçtığınız şeridin boş olduğunu görmeden girmemeniz gerekir. Aksi halde çiftli veya üçlü kaza yapma ihtimaliniz yüksektir. Kaçışlarda ayna veya baş ile anlık kontrol önemlidir. Ani dönüşlerde göz bulanır ve hızdan dolayı net göremezsiniz bunu geliştirmek için mutlaka parmaklarınızla göz egzersizi yapın.

Konuya devam edeceğiz şimdilik burada bırakıyoruz. Bu konuda yazılacaklar bu kadar değil.

İyi sürüşler

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız