Trafik sigortalarında büyük indirim geliyor

%10 – %20 kadar indirimler geliyor. Sigorta şirketleri indirim talep etti ve prim indirim kararı alındı. Peki bu kimi nasıl etkileyecek, ödenilen sigorta paraları geri alınabilecek mi?

motosiklet sigorta bedeli

İlk önce Anadolu Sigorta girişimi yaptı. Prim indirimi ile yaklaşık 100 tl aşağıya çekilebileceği belirtildi.

Son 1 yılda astronomik bir artışla yüzde 140’ı geçen zam gören trafik sigortası primlerinde yasal düzenlemelerin ardından sigorta şirketleri ağustos ayından başlayarak indirime gidiyor. Yasal düzenlemeler ile maliyetleri aşağı gelen sigorta şirketlerinin zorunlu trafik primlerinde indirime gitmesi Hazine tarafından isteniyordu.

Bunun için hafta başında trafik sigortasında en fazla satış yapan 10 sigorta şirketinin genel müdürünün Ankara’ya çağrılıp sigorta primleri ile ilgili indirim talep edildiği öğrenildi. Bu istek sonucunda birçok sigorta şirketi de prim indirimi kararı aldı.

Ödenen sigortalarda fiyat farkları ile alakalı net bir geri ödeme henüz söz konusu değil denildi. Şirket sigortalı kişi özellikleri, araç nitelikleri ve hasar geçmişine göre değişen oranlarla fiyat iskontosuna gidileceğini belirterek ortalama indirimin yüzde 15 olacağını açıkladı. Anadolu Sigorta’da indirimin ağırlıklı yüzde 10 ile 20 arasında olacağı ifade edildi. Böylece sektör genelinde ortalama 660 lira olan sigorta primi 100 lira inerek 560 lira olacak olacak.

Anadolu Sigorta’dan konu ile yapılan açıklamlada da “Anadolu Sigorta, trafik sigortasında primlerin artmasına neden olan konularda getirilen yasal düzenlemeler sonucu yaşanan iyileşmeyi, sigortalıları ile paylaşıyor. Yapılan mevzuat değişiklikleri ve Hazine Müsteşarlığı’nın aldığı önlemler, Ağustos ayından itibaren, trafikte Anadolu Sigortalılara indirim olarak yansıyacak” denildi.

Verilen haberde “Son dönemde trafik branşında yaşanacağını umduğumuz iyileşmeleri de sigortalımızla peşinen paylaşmaya başlayacağız. Ağustos ayıyla beraber sigortalılarımız bu farkı net olarak görecektir” dedi.

Motosiklet on 30 Temmuz 2016 sordu, kategori: Genel.
Yorum yaz
1 Cevaplar

Hiç gerçekçi değil bu indirim ilk önce %100 – %200 yaptıkları zammı geri çeksinler sonra üzerinden %20 yapsınlar inanalım samimiyetlerine

mehmet Cevapladı on 30 Temmuz 2016.
Yorum yaz

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız