Sürüşün 3 vazgeçilmezi

tumblr_oea2datcgo1r5hez7o1_500

1. Tetikte olmanız gerekir
Motosiklet sürmek şehiriçinde başlı başına dertken devamlı tetikte olmamız gerektiğini bize hatırlatan bir çok unsur ile karşılaşıyoruz. Telefonla konuşanlardan uzak durmaya çalışın, şerit bilmezlerden aynaları iyi gözlemleyerek kurtulma imkanınız var. Dikkat dağıtan şeylerden kaçındığınızda da sürüşünüzü daha kolaylaştırabilirsiniz. Tetikte olmalı kontra, ani dönüş sistematiğini bilmeli ve ani frenlere hazırlıklı olmalısınız.

2. Karayolu hipnozundan kaçınmanız gerekir

Asfaltın sürekliliği ve yolun yorgunlukla birleşmesi kaza ihtimalii çoğaltıyor. Yola dayanıklı olmak hergün kullanmanın verdiği gibi alışkanlıklarınız yoksa birden 500 km veya üstü yapmak sizi zorlayacaktır. Uzun mesafeli sürüşlerde yol işaretlerini okuyarak beyninizi devamlı uyarmanız, yolun hipnozundan kaçınmak için birebirdir. SIk sık duraklamalar yaptığınızda molalarda sizi zinde tutacak çabuk şeker sağlayan kola, spor içeceği gibi içeceklerden ama az içerek gideceğiniz yolda dikkatinizin zinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Göz odağınızı zinde tutarak yani farklı yerlere önceden dediğimiz gibi tabelalara dikkat ederek kolay ve kazasız bir sürüş yapabilirsiniz.

3. Motor kullanırken hareketleri sezmek
Hayal gücünüz burada sizi en zor durumlardan kurtaracak unsur. Diğer sürücüler, yapmaları gereken hareketi ya da sizin onların yapacağını düşündüğünüz hareketi yapmadıkları taktirde, onların sürüş davranışlarına reaksiyon göstermeye daima hazırlıklı olun. Kaza kaçınılmazsa, en az tehlikeli olan seçeneği kullanmaya çalışın. Örneğin, yolun dışına aracınızı sürerseniz, bir başka araçla kafa kafaya çarpışmaktan daha fazla hayatta kalma şansınız olur.

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız