Sele Yüksekliği Motoru Nasıl Etkiler

Sele Yüksekliği Motoru Nasıl Etkiler


1-
Sele yüksekliği motorun sürüş karakteri tamamen değişecektir. Ağırlık merkezinin öne kayması motosikletin yol tutuşunu çok etkiler. Cross motorla araziye çıkarsanız sele’de öne-arkaya kaymanın yarattığı farka inanamazsınız. O yüzden bu değişim kötü yönde olacaktır.

2- Rake açısının (ön tarafın yere açısı) küçülmesi motorun yavaş giderken daha kolay dönmesine ancak hız arttıkça motorun kendini düz ivmelendirmesine yol açar

3- Rake açısının (ön tarafın yere açısı) küçülmesi virajda motoru çok daha agresif hale sokar

4- Motorun ön tekerinin yol tutuşu özellikle iç virajda düşer. Standart hale göre ekstrem bir değişiklik, standart motorla dönebileceğiniz bir virajda low-side’a düşmenize sebep olma ihtimali yükselecektir.

5- Hareket mesafesinin kısalması, çukura vb. girdiğinizde ön takıma aşırı yük bindirerek sizi tehlikeye sokacaktır.

6- Hareket mesafesinin kısalması, motosikletin darbe emme kapasitesini çok azaltır. Çukura girdiğinizde ön jantı, hatta şasiyi kırabilir ve düşebilirsiniz.

7- Motorun aerodinamik yapısı bozulacağından yüksek hızlarda motorun arkası çok dengesiz hale gelecek, şeritte gezmek isteyecektir.

8- Arka salıncak ve ön çataldan orantısal bir alçaltma düşünüseniz şunu aklınızdan çıkarmayın, fakat arka salıncağın alçaltılmasıyla yan ayağın açılmaması gibi sorunlarla karşılaşınca sadece ön çataldan düşürmeyi ilk önce deneyin.

Not: Yere rahat basmak için selenin üstü yerine yanlarını traşlatmak daha verimli olabiliyor.

Selenin kaplamasını söküp, elinize bir tahta rendesi alıp, selenin üzerinden 3 – 5cm traşlamak ön amortisörü indirmekten çok daha iyi sonuç verecektir.

Motosiklet on 27 Aralık 2015 sordu, kategori: Motosiklet Tamiri.
Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız