Önemli Haber “Trafikte hata yapan yandı” mutlaka okuyun

Bu haber bence en çok bizi etkileyecek birde temassız kaza diye bir şey var. Kazalarda bizim sorumluluğumuz azalacak gibi duruyor. Öyle bende birşey yok diyerek gitmek yok artık. Bir de sakat kalırsanız kaza sorumluluğu tamamen karşı tarafa kalabilecek. Mutlaka kameranızla gezin ve yazının devamını okuyun.

Trafikte kusurlu hareket yapan sürücüler de kazalarda sorumlu tutulacak. Trafik sigortasının genel şartlarında değişiklik yapıldı ve yeni uygulama, geçtiğimiz hafta Resmi Gazetede yayımlanarak, başladı. Doğrudan kazaya karışmasa bile trafikte kural ihlali yaparak hem maddi hem de bedeni zarara neden olan sürücüler de artık, kazalarda sorumlu tutulacak ve zarar, kusuru oranında kendi trafik sigortasından karşılanacak. Böylece yeni düzenleme ile trafik sigortası kapsamına ‘temassız kaza’ kavramı da girmiş oldu.

Temassız Kaza 

Sigortacıların söylediğine göre trafik kurallarına uymayarak, trafikte sakıncalı hareket yapan sürücülere yönelik olduğunu belirtti. Bu şekilde araç kullanarak kazaya neden olan sürücülerin bazı durumlarda temas olmadığı gerekçesiyle hukuken kazadan sorumlu tutulmadıklarını söyledi.

Yeni genel şartlara, ‘kazanın temassız olması sorumluluğa engel olmaz’ maddesi eklendiğini vurgulayan sigortacılar, şu açıklamaları yaptı: “Örneğin, bir araç, dikkatsizce ara yoldan ana yola çıkıyor ve o sırada ana yoldan gelen de çarpmamak için aracı ani kırıp, başka bir araca çarpıyor.

Siz normal yolunuzda seyrederken, başka bir araç aniden önünüze çıkıyor, siz de ona çarpmamak için direksiyonu kırıp, kaldırımdaki yaya çarpıyorsunuz. Bu tür kazalar çok oluyor. Sizin hiçbir suçunuz yokken bir anda suçlu hale geliyorsunuz. Bazı durumlarda mahkemeler de, kusurlu hareket edenin hiçbir teması olmadığını gerekçe gösterip, tüm sorumluluğu kazayı yapana yüklüyor ve zararı çarpan sürücünün sigorta şirketi karşılıyor.

Oysa yeni düzenleme ile kazaya sebebiyet veren de artık sorumlu olacak, kusuru oranında zarara katılacak ve sigorta açısından hasarlı sürücü olarak değerlendirilecek.”

Handan on 15 Ağustos 2016 sordu, kategori: Motosiklet Sigortası.
Yorum yaz
1 Cevaplar

En çok ben sevindim bu habere bana dokunup kaçan herifin plakası bende ama birşey yapamıyorum. Sİgorta şirketine gidip başvuracağım. Kanun çıkmışsa uygulamaya başlanmıştır.

Ergin Cevapladı on 15 Ağustos 2016.
Yorum yaz

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız