Motosiklet sürücüsünün hızı yol ve trafik şartlarına göre çok fazlaydı

Kaza raporlarına genellikle “motosiklet sürücüsünün hızı yol ve trafik şartlarına göre çok fazlaydı” şeklinde yazarlar. Genelliklede motor sürücüsünün hızı rahatlıkla kontrol edebileceğinden fazladır. Bazı şeyler yanlış vey hatalı gittiğin de sürüş hızınız sizin kolaylıkla her şeyi kontrol edebileceğiniz bir seviyede midir, kontrol ederseniz kazaya maruz kalmanızı engellemiş olursunuz.

Biraz örneklendirmek gerekirse hız ve yavaşlama oranları şöyledir.

60km ile yol alıyorsanız durabileceğiniz süre yaklaşık 8 saniye – 20 metre kadardır, çünkü olayı görme ve frene basma arasında yaklaşık 2 saniye kadar bir süre geçecektir. Sonra kalan 6 saniye durabileceğiniz zaman ve bu sırada zaten boşa geçirdiğiniz zamanda 10 metre kadar yol almış olursunuz ve frenleme ile 10 metre kadar daha yol alırsınız. Ani frenlemede eğer yol kaygan değilse 20 metre içinde durma ihtimaliniz vardır ama bunlar sadece ihtimaller. Deneyerek test edin ve geçirdiğiniz süreyi ve aldığınız metre cinsinden yolu hesaplamaya çalışın. Bu testi boş bir alanda yapabilirsiniz.

tumblr_oghkfro92n1sojghxo3_540

120 km ile yol alıyorsanız durabileceğiniz süre yaklaşık 12 saniyedir – 40 metreden önce durmanız ise deneyiminize ve ani frenlemenize bağlıdır. Sağlıklı bir duruş için ne kadar ileriyi görmeniz gerektiği aklınıza belirmiştir. Yanından geçtiğiniz arabaların ortalama 4 metre uzunluğunda olduğunu düşünün. 2 saniye frene basmadan önceki zamanı hesaplayın. Bu 2 saniye, engeli zamanında gördünüz ve frene bastınız diye düşünülen bir sebep ve sonuç ilişkisi. Yaklaşık 10 metre sonra frene basmaya başladınız demektir.

Görmediğinizi düşünürsek olaylar çok daha farklı gelişecektir. 2 saniyelik süreden devam edelim, sonra kazık fren yapmadan durma mesafesini bitirdiğinizi düşünelim. 2 saniyede 2 araba geçiyorsanız, bu saniyede araç arasındaki boşluklarıda hesaplayarak 4metre x 2saniye olarak yansıyacaktır.

Yani 2 saniyede 8 metre kadar ilerlersiniz, frene bastıktan sonra yaklaşık üstteki hesapla 10 metre ilerledikten sonra frene basıp, diğer 8 metrede sadece hızınızı 3’te bir oranında azaltırsınız. Daha sonraki 10 metrede hızınız 3/1 kadar yavaşladı, sonraki 10 metrede hızınız 3/2’ye düşecektir. Yani tam durmaya erişene kadar metre cinsinden 10+10+10+10 = 40 metrede durabilme imkanına sahip olacaksınız demek oluyor. Bunlar yaklaşık değerlerdir.

Şimdi hızın ne demek olduğu, durma mesafelerinin ne kadar uzun olduğu biraz daha açıklığa kavuşmuştur umarım. Buradaki hız ve fren ilişkisi yaklaşık değerler olarak verilmiştir. Her hızın farklı değerleri vardır. Sizin deneyiminiz, yolun etkisi işin içine katılmamıştır.

Frenleme ve hız ilişkisi için aşağıdaki video izlenebilir

Ani frenlemeyi biliyorsanız, motor frenini kullanabiliyorsanız bunu 80 metreye kadar indirmeniz mümkündür. Ama daha az mesafede durmak tamamen deneyim işidir.

Motosiklet on 12 Kasım 2016 sordu, kategori: Genel.
Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız