Motosiklet sürücüsü olarak stresle başa çıkmak

Stresle başa çıkmakta sürücü olarak kolay değil bir kaç konuya değinerek bu konuda pek yazılmayan bilgileri vermek istedim.

İçsel bir rahatlama stresten kurtulmak için gerekli ve bu kolay olmasa da kendinize boşluk yaratmakla daha olası bir durum. Okuyacağınız ve size kazandırmaya çalışacağım bu duygu sürüş keyfinizide artıracaktır, kazaya neden olabilecek unsurlardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Sürerken sorundan dolayı bakar kör olmanızı engelleyecektir.

Yani konuyu toparlamak için konunun çözümüne gelirsek. İç huzuru sağlayan, sürüşten önce sadece birşey düşünmeden geçirdiğimiz süre ile doğru orantılıdır. Şimdi diyebilirsiniz ki zaten biz bunu yapabilsek stres yapmayacağız. İç huzurun ilk şartı stresin olmadığını düşünmekle başlıyor. Sürüş sırasında bir müzik dinlemek iyi gelebilir. Ama sözel olmayan, kafanızda farklı düşünceler oluşturmayan, bir kısmı tekrarlardan oluşup aşırı hızlı tempolar içermeyen klasik veya huzur veren müzikler size iyi gelecektir. Stresle başa çıkmanın ikinci yolu olarak bunu söyleyebilirim. Trafik sıkıştığında ise bu müziği kısıp kullanmak etraftan gelecek uyarıları almak için önemlidir. Aşırı yoğun trafikte müzik dinlemek klasikte olsa tempo içeridiğinden sakıncalıdır.

Aynı şekilde bir boşluğa bakarak herhangi bir nesneye odaklanmaktadır stresten kurtulmak için en olay yoldur. Bunu nasıl sağlayacak sınıf ona gelelim. Çok alakasız örneğin bir elma alın elinize ve 5 dakika ona herhangi birşey düşünmeden, bakışlarınızı değiştirmeden, hatta telefonunuzu ve televizyonu kapatarak, sessiz şekilde odaklanın. 5 dakikalık odaklanma sonucunda kendinizde nelerin değiştiğinin farkına varıyorsanız ise yaramıştır. Yok herhangi bir rahatlama duygusu gelmiyor düşüncelerden kurtulamamışsanız süreyi uzatın. Boşalttığınız ve kurtulduğunuz düşünceler sürüşte size odaklanma ve daha çok dikkatini verme olarak geri dönecektir.

Hala kurtulamadığız bazı şeyler var ve aklınızı yoruyorsa onları kolay çözmenin yolu ileriye bakmak, geri dönerek kolay çözümler üretmekte yatıyor. Belkide sizin biraz doğaya ihtiyacınız var, sessizlik ve dinginlik kazanabileceğiniz yer bol orman havasi ve belkide bir çiftlik içinde farklı bir gün geçirmektir.

Hepinize güvenli ve stressiz iyi sürüşler

ibrahim on 24 Kasım 2016 sordu, kategori: Motosiklet Eğitimi.
Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız