Motosiklet ÖTV oranları düşerse

Bajaj Auto Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, son 10 yılda Türkiye nüfusunun %11 artmasına karşın motorlu araçlar sayısındaki artışın % 65’leri bulduğunu belirtti.

motosiklet otv

Ekrem Ata, motosiklek satışlarındaki artışın otomobil kadar olmadığına dikkat çekerek “Yalnızca motosiklet olarak baktığımızda ise son 10 yılda % 62’ye yakın bir artış söz konusu. Bu rakamlar Türkiye’de satın alma paritesinde büyük gelişmeler olduğunu gösteriyor. Artan enerji fiyatlarına ve trafik zorluğuna rağmen motosiklet sayısındaki artış otomobilin gerisinde kalmıştır. Motosiklet üzerindeki halkımızın olumsuz algısı halen devam ediyor” dedi.

Yakıtta 1/2, park sorununa ise 1/5 çözüm getiriyor

Ekrem Ata, motosikletin son derece ekonomik ve pratik bir ulaşım aracı olduğunu da kaydederek şunları söyledi: “Motosiklet sektörünün önündeki diğer önemli bir engel artan maliyetlerdir. Trafik sigortası, ehliyet ve ruhsat plaka bedeli orta segmentte bir motosikletin yüzde 50’si kadar ilave maliyet oluşturuyor. Ekipmanlar ve mutlaka alınması gereken güvenli sürüş eğitimi de ilave edildiği motosikletin bedeli kadar ilave maliyet ödenmiş oluyor. Trafikte kapladığı alan bakımından 1/5, yakıt sarfiyatı bakımından 1/2, 1/3 tasarruf sağlayan motosikletin ilave maliyetlerinin tekrar gözden geçirilmesinde, teşvik kapsamına alınmasında ve ÖTV oranlarının yeniden düzenlenmesinde büyük yarar görüyoruz.”

Kaynak: otoaktuel.net

Yorum yaz
1 Cevaplar

Düşeceğini sanmıyoruz, ummuyoruz her sene böyle bir laf çıkar ama sonuç olmaz. Şimdiye kadar olmadı.

Motosiklet Cevapladı on 28 Ekim 2016.
Yorum yaz

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız