Motosiklet Kaskının ihtiyaç değil gereklilik olduğu kanıtı kaza geçirmiş kasklar

Kenan sofuoğlu neden yarışlarda kask takıyor, en ufak gösterisinde bile neden kasksız çıkmıyor. Sizce neden? Aşağıdaki ibretlik fotoğrafları inceleyerek kasklar hakkında yazılanları okuyarak, ekipman gereliliğinin farkına varabilirsiniz.

İbretlik kazalardan ibretlik kaskları aşağıda göstermek istedik.

Her aktivitenin kendine özgü koruyucu ekipmanları vardır. Motosiklet kullanmak da  bunlardan birisidir. Her sürücü ve artçı özel bot, pantolon, mont, eldiven ve standartlara uygun  motor kaskı giymelidir. “Motosiklet kaskı boyun kırar, görüsü engeller, duymayı azaltır” gibi söylentilerin asılsız oldugu yasanan tecrübelerle kanıtlanmıstır. Bilinçli sürücüler her zaman motor kaskı takar.

kask 04

Motosiklet kaskı en iyi hayat koruma aracıdır. Motosikletinizin anahtarını elinize aldığınız anda motor kaskınızı da almayı alışkanlık haline getirin. Unuttum ya boşver bugün de almayayım, zaten çok sıcak. Bu laflar her zaman duyduğumuz laflardır. Motor ve Kask ayrılmaz bir ikilidir. Elbetteki kask motosiklette  her derde deva bir sey degildir ancak bir kaza anında beyninizi, yüzünüzü ve hayatınızı korur.

kask 07

Diğer koruyucu giysilerle birlikte motor kaskı, kaza anında yaralanmayı en aza indirir. Arabadaki emniyet  kemeri gibi, motorsiklet kaskına da gerek olmadıgını düsünenler olabilir. Ama unutmayın ki her an bir motosiklet kazası olabilir.

 

kask 06

İkincisi ise, iyi bir motosiklet kaskı, konforu sayesinde motosiklet zevkinizi artırır. Kask, kulaklarınızda kükreyen, suratınıza ve gözlerinize çarpan rüzgarı keser. Havada uçusan böcek ve diger nesnelerden korur.

kask 05

Hava degisikliklerinden etkilenmenizi ve yorulmanızı azaltır. Üçüncü olarak, motosiklet kaskı takmak, motorcuların sorumluluk sahibi kimseler oldugunu gösterir. Kask takmak, kanuni zorunluluk olması bir yana, sürüs sırasında diger sürücüler tarafından görünmenizi de saglar. Özellikle açık renk kasklar tercih edenler görünürlülüğünü %37 dahafazla artırmakta yani daha az risk ile karşılaşmaktadır.

Riskleri düşündüğünüzde kask takmamak hayati bir hata olarak görünecektir.

İyi sürüşler

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız