Motorsikletçiler İçin Hırsızlığa Karşı Stratejiler

Motosiklet parçalarına ihtiyaç arttıkça müşterilerin istekleri çoğaldıkça hırsız sayısı da artıyor. Fakat bakım maliyeti az, ucuz motorsikletler bile sahiplerinin ummadıkları kadar sıkça çalınıyor.  Artık büyük küçük farketmiyor tüm motosikletlere aynı olasılıkta çalınma riskine sahip.

motor hırsızlığı

Hırsızlığa karşı sigortalamak olaydan sonra biraz destek olabilse de birçok mal sahibi hırsızlık sonrası sigortacıların yaptıkları hesaba-kitaba dayalı ödemelerden memnun değiller. Ve hiçbir şey motorunuz çalındığı zaman hissettiğiniz saldırıya uğramışlık hissini tazmin edemez. Çözüm, motorunuzun hırsızlara hedef olduğunun bilincine varmanız ile başlıyor. Biraz paranoyaklık iyidir, hatta eğlenceli bile olabilir. Ve ihtiyacınız olan da sadece “biraz” olmaktır çünkü bir çok hırsızlık girişimi sadece basit seviyedeki önlemlerle engellenebilir.

Neden Motorumu Çalsınlar?

Motorsikletler değişik amaçlar doğrultusunda çalınabilir. Çok basit bir suç şekliyle fırsatçılık bir örnek olabilir. Motor işte oradadır ve hırsız çabucak yürütmeye mani bir engel görmemektedir. Sebep basit bir keyif gezisi veya motorunuz karşılığında iyi para alabileceğini düşünen amatör bir hırsız da olabilir.

Tabii profesyoneller de olabilir. Profesyönellerin bir alışveriş listesi vardır; sizin motorunuz da o günkü listede olabilir. Eğlence gezisine çıkan hırsızın işi bittikten sonra basitçe bir yol kenarına bırakmadığı çalıntı motorları diğer başka talihsizlikler beklemektedir.

Parçaları için sökülebilirler. Ülke dışına el altından çıkarılabilirler ve motor seri numarası (MSN) değiştirilmeden olduğu gibi satılabilirler (Ülkeye kaçak sokulan uyuşturucuların parasını bir şekilde ödemek zorundalar). Parçalar özel yapım kasaya – veya özel yapım kasaya zannedilebilecek bir şeye – yerleştirilebilir ve yeni motor gibi satılabilir. Çok fazla iş çıkardığı için en az olasılık olarak muhtemelen değiştirilmiş MSN verilerek burada yeniden satılabilir.

Bir profesyonelin alışveriş listesinde yüksek olasılıkla yer alan motorlar sıkça kaza yapanlar, yarış özelliği bulunanlar, motoru başka alanlarda kullanılabilenler (bazı formula sınıfı araba yarışları gibi), sıkça kişiselleştirilenler, ve çok miktarda satışı olanlardır. Bir çok cruiser modeli son iki sınıflandırmanın her ikisinde de yer alır.

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız