Marşa bastınız tık yok, sorun nedir bulalım!

marş basmıyor

1.  Akü suyuna baktınız mı? Eksiklik varsa tamamlayıp bir daha deneyin. Ama sonradan dolsursanız da aynı verimi vermeyebilir.
2. Marşa bastığınızda gösterge panelinde ışıklar gittikçe zayıflıyorsa bu artık yitirilmiş bir akünün göstergesidir.
3. Işıklar bilhassa ön far açılıyorsa (parlıyorsa) akünüzde problem yoktur. Ayrıca çalıştırma güvenlik devre kesicisi çalıştırma selenoidine kadar olan kısım iyidir demektir. Ön ışıklar akü suyu tasarrufu için marş basıldığında biraz sönerler bu sizi yanıltmasın. Normal hali bu olmalıdır.
4. Akım kesici düğme (acil stop) açık mıdır? Sağ gaz kolunun başında olur, turuncu veya kırmızı renkli yapılır. Kolay ulaşmak için kullanılır.
5. Bazı motorlarda debriyaj çekilmeden marş basmasın diye ayırıcı tertibat vardır. Bu yüzden eğer motorunuzda bu donanım varsa debriyajı çektiğinizden emin olunuz.
6. Yan ayağın vitesteyken marşı ayıran devre kesicisi vardır. Ya motoru boşa alın yada ayağı kapatın.
7. Devreleri kontrol etmeye geçmeden önce motoru yan ayak üzerine alın ve debriyajı birkaç kez çekip bırakın. Bağlantı elemanların korozyon varsa temizlenmesine yarar.
8. Yine çalışmadı o zaman derinlere bakma zamanı geliyor demektir. Debriyajın güvenlik kilidine bağlandığı yeri kontrol edin. Bağlantı başları debriyaj kolunda ki yuvalarında mıdır?
9. Yan ayak yada yan sehpanın hasarlı olup olmadığına, ayırıcı düğmeyle temasına ve temas ediyorsa düğmenin işlev görüp görmediğine bakınız.

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız