Marşa bastınız tık yok ne olacak şimdi

Sabah işe gidecekken veya tam yola çıkacakken başınıza gelecek bu problem anında sizi soğutur gününüzü rezil eder. Peki neden olur aşağıdaki kontrolleri yapmadan hemen celallenmeyin.

Marşa bastınız tık yok ne olacak şimdi, şimdi tek tek kontrol edelim.

1. Akü suyu tamam mıdır? Jelli akü ise gerek yoktur, problem aküde değildir.

2. Şayet marşa bastığınızda gösterge panelinde ışıklar bayılıyorsa bu zayıf bir akünün göstergesidir. Akü takviyesi ile hemen halledilir bir araba bulun pnlarda tamir kitlerinde şarj takviye kabloları bulunur, rica edin, 5 dakikalık iştir, yanaştırın motorunuzu. Bağlantıları ters bağlamayın, motorun beyni yanmasın.

3. Işıklar bilhassa ön far açılıyorsa (parlıyorsa) akünüzde problem yok demektir. Ayrıca çalıştırma güvenlik devre kesicisi çalıştırma selenoidine kadar olan kısım iyidir demektir. Ön ışıklar akü suyu tasarrufu için marş basıldığında sönerler bu sizi yanıltmasın. Normaldir.

4. Akım kesici düğme (acil stop) açık mıdır?

5. Bazı motorlarda debriyaj çekilmeden marş basmasın diye ayırıcı tertibat vardır. Bu yüzden eğer motorunuzda bu donanım varsa debriyajı çektiğinizden emin olunuz.

6. Yan ayağın vitesteyken marşı ayıran devre kesicisi vardır. Ya motoru boşa alın yada ayağı kapatın.

7. Devreleri kontrol etmeye geçmeden önce motoru yan ayak üzerine alın ve debriyajı birkaç kez çekip bırakın. Bağlantı elemanların korozyon varsa temizlenmesine yarar.

8. Yine çalışmadı o zaman derinlere bakma zamanı geliyor demektir. Debriyajın güvenlik kilidine bağlandığı yeri kontrol edin. Bağlantı başları debriyaj kolunda ki yuvalarında mıdır?

9. Yan ayak yada yan sehpanın hasarlı olup olmadığına , ayırıcı düğmeyle temasına ve temas ediyorsa düğmenin işlev görüp görmediğine bakınız.
 

 

Motosiklet on 13 Ağustos 2016 sordu, kategori: Genel.
Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız