Kendinizi ustalaştırın

Deneyimlerinizi özellikle de kavşaklarda otobanlarda ve dağ yollarında kullanma konusunda kendinizi ustalaştırmanız gerektiğini biliyorsunuzdur.

motor ustası

Bedensel yeteneklere bir örneklere başlayalım:

Ayakkabısını bağlamayı öğrenen çocukları hepimiz biliriz çünkü bizde aynı şeyleri zamanında gerçekleştirdik. Yeni bir yetenektir onlar için ve hatırlanması gereken bir sürü detayı var olmaktadır. Ama yaşlandıkça daha çok ayakkabı bağlama işlemini geride bıraktıkça bu hareket düşünmeden otomatik olarak yaptığınız bir hareket haline gelmektedir. Buna kasların hafızası denilmektedir. Kask hafızası aslında yoktur zihin artık önceki komutları otomatik yapabilmektedir, bunun için başta harcadığınız enerjiyi artık zihin neredeyse hiç enerjisiz yapabilmektedir.

Ustalaştığınızı nasıl anlarsınız?

Aynı üstteki örnek gibi sürüş kabiliyetinizin otomatikleştiği fren, gaz, vites, görüş, bakış, debriyaj gibi başta sorun çektiğiniz tüm detaylar artık hiçbir sorun çekmeden tamamıyla otomatik yapabildiğiniz an sürüşte ustalaşmaya başladınız demektir. Fakat bu artık ben oldum, başardım bu işi demek değildir.

Eğitim hala sürmektedir ve her an her durum yeni bir öğrenme ve eğitimdir. Yeni durumlar hafızada yeni öğrenmeleri oluşturarak sonraki aynı durumla karşılaşmalarda bu bilgisini kullanır. Ustalaşmak ise çok farklı durumlarla karşılaşarak, deneyimlenerek mümkündür.

Hepinize iyi sürüşler

 

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız