Kazaların %9’unu motosiklet kazaları oluşturuyor

Kaza araştırmaları yapan bir araştırma gurubu Avrupa’da ki kazaları içine Türkiye’yi de alarak bir araştırma yapmış ve sonuçlarını çıkartmışlar. Buna göre olan kazaların %9’unu motosiklet kazaları oluşturuyor.

motosiklet trafikte

Avrupa kazalarından bu konuda ayrılan Türkiye’de değişik bir konu ise korumasız trafiğe çıkan sürücülerin oluşturduğu kazaların ülkemizde daha fazla olması. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Ülkemizdeki kazalarda yaralanan veya hayatını kaybeden sürücülerin %92’sinin eksik giyim ve yetersiz ekipman ile sürüş yaptıkları tespit edilmiş.

Yani bir türlü kendi  güvenliğimizi sağlayamıyoruz ve önemsemiyoruz.

Avrupa’da ise yetersiz ekipman %12, kişisel hata ise %43 civarında çıkmış.

Ülkemizde ki kazaların %72’si ise kendi hatasından olan kazalar. Durum böyle olunca ne kadar güvensiz sürüş yaptığımız Avrupa ile ayrılıklarımız ortaya fazlaca çıkmış görünüyor.

Motosiklet kaza araştırmasında bile çok fazla ayrımlarımız olmasının nedenini eğitim almadan motosiklete binmek olduğunu düşünüyoruz.

Diyelim ki 15 yaşında motosiklet tutkusu olan bir gencin motosiklet alımında ailesinden izin kağıdı getirmesi gerekirken, motosiklet almasında ve sahip olmasında ülkemizdeki kanunlarda herhangi engel ile karşılaşmıyor, yani parayı verip alabiliyor. Kontrol mekanizması burada yok oluyor.

Buna göz yuman ailesi ise kazadan sonra başını taşlara vuruyor ama iş işten geçmiş oluyor.

Kaza araştırmasında çıkan bir başka sonuç ise kazada motosikletlerin görünmeme olasılığının çok yüksek çıkmasında Avrupa ile Türkiye arasında yüzdesel olarak hiç bir fark olmamasıdır.

Hepinize iyi sürüşler

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız