Kask Neden Takılır? Kask Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Motosiklet Kaskı Neden Takılır?

motosiklet ekipman


Her spor aktivitesinin kendine özgü koruyucu ekipmanları var ve Motosiklet kullanmak da bunlardan birisidir. Her sürücü ve artçı özel bot, pantolon, mont, eldiven ve standartlara uygun motor kaskı giymelidir. “Motosiklet kaskı boyun kırar, görüsü engeller, duymayı azaltır” gibi söylentilerin asılsız oldugu yasanan tecrübelerle kanıtlanmıstır.

Bilinçli sürücüler her zaman motor kaskı takar. Yeni kullanıcılar kendilerini daralttığıı söyler ama ilk akzayı yapana kadar.

Motosiklet Kaskı Ne İse Yarar?

motosiklet ekipman

Öncelikle, motosiklet kaskı en iyi koruma aracıdır. Motosikletinizin anahtarını elinize aldıgınız anda motor kaskınızı da almayı alıskanlık haline getirin. Bu ayrılmaz bir ikilidir. Elbetteki kask motosiklette her derde deva bir sey degildir ancak bir kaza anında beyninizi, yüzünüzü ve hayatınızı korur. Diger koruyucu giysilerle birlikte motor kaskı, kaza anında yaralanmayı en aza indirir. Arabadaki emniyet kemeri gibi, motorsiklet kaskına da gerek olmadıgını düsünenler olabilir. Ama unutmayınki her an bir motosiklet kazası olabilir. Ne zaman ne olacagını kimse bilemez. Kendi kendinize “hemen markete gidip gelecegim, motosiklet kaskı takmama gerek yok” demeyin. Her yıl pek çok sürücü motor kaskı taktıgı için hayatta kalıyor ve buna şükrediyor.

İkinci olarak, iyi bir motosiklet kaskları, konforu sayesinde motosiklet zevkinizi ikiye katlar.

Kask, kulaklarınızda kükreyen, suratınıza ve gözlerinize çarpan rüzgarı keser. Havada uçusan böcek ve diger nesnelerden korur. Hava degisikliklerinden etkilenmenizi ve yorulmanızı azaltır.
Üçüncü olarak, motosiklet kaskı takmak, motorcuların sorumluluk sahibi kimseler oldugunu gösterir.

Kask takmak, kanuni zorunluluk olması bir yana, sürüs sırasında diger sürücüler tarafından görünmenizi de sağlar. Özellikle fosforlu renk seçerek görünürlülüğünüzü %37’ye kadar artırabilirsiniz.

iyi sürüşler

CanerT on 25 Eylül 2016 sordu, kategori: Motosiklet Aksesuar.
Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız