Kafa sallama sorunu neden oluşur?

Ön tekerleğin ömrünü tamamlaması ama ısrarla kullanılması ilk sorunlardan biridir.

gidon vibrasyonu, kafa sallama

Genelde 2. el ilanlarda arka tekerlek sıfır metzeller yok arka teker 200 km de gibi arka teker odaklı endişe giderici bilgiler görürüz ama çok az kişi ön teker de yeni diye bilgi verir.
Tekerleklerinizin ön ve ya arka fark etmez, su kanalları arasında kalan düz bölgelerinde avucunuzu bastırmadan gezdirin.

Eğer birden avucunuzda çukura düşüyor hissi uyanıyorsa hele de ön teker de bu varsa vibrasyona hazırsınız demektir. 60 km gibi bir sürati geçmeden iki elinizi birden bırakın çok kısa bir sürede giderek artan bir vibrasyonu gözlerinizle göreceksiniz.

200 üzeri süratlerde ön tekerklek altından giren rüzgar vasıtasıyla tekerin yere basma gücü çok azalır.
Bunun neticesinde gidonda yapılacak en ufak bir oynama ise çok ciddi kazalara sebebiyet verecektir. İşte gidon amortisörü de bu işe yarıyor gidonu sağa sola çevirmenizi engelliyor. Ancak gidon amortisörü takarsanız çok usat sürücü olmanız gerek ki zira gidonu kıramayacağınız için viraja tam çizgide ve yatarak girmeniz peglere doğru basmanız ve ağırlık transferini doğru yapmanız gerekecek.

Gidon amortisörünüz yoksa camın arkasına iyi gizlenin motorun üzerine iyi yatın ve gidonu iyi ittirin.

Arkaya dolaşan rüzgar topcase e çarparak türbülans yaratır ve bu türbülans motoru sağa sola yalpalatır. Zaten yere çok az basan ön tekeriniz bu yalpalamaya ayak uydurur ve kaçınılmaz son bir anda geliverir.

GurhanVlog on 11 Ağustos 2016 sordu, kategori: Motosiklet Eğitimi.
Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız