Islak zeminde fren yapma prensibi

Islak zeminlerde fren yapmanın zorluğunu biliyoruz. Şimdi birisi çıkıpta şunu diyebilir fren yapma ıslak zeminde kaçış noktalarını bul ve o araya doğru sürmeye çalış. Bunlar çoğunlukla küçük bilmiş çocuk önerileri ama ani bir durumda neyi ne kadar yapabileceğimiz sadece deneyim işi. Şimdi bu araya laf sıkıştıran arkadaşları geride bırakıp konumuza gelelim.

rain motorcycle, yağmur motosiklet

Zemine tutunamayan lastiklerle uğraşmanın pek beceri ile alakası yok ama deneyim istediği kesin.

Dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda ekliyorum

1. Lastik dişleri önemli, kış ve ıslaklıkta lastikleri kendini zemine tutunması gerçekten önemli, zemini tutmayan lastiklerle yola çıkılmışsa kazayı göze almışsınız demektir

2. Bakış noktaları önemli, ani fren yapınca kimseye çarpmadan nereye yöneleceğinizi bilmek işin zor yönü, bunu seçemiyorsunuz ama kısmen yönlendirebiliyorsunuz ama bunuda %20 – %30 yapabiliyorsunuz.

3. Ayaklarla motoru yönlendirme burada çok önemli. Kayan motoru ayakta tutabilirsiniz. Dengelemek için scooter hariç ayağa kalkarak denge merkezini yukarı doğru yönlendirebilirsiniz veya otururken ayaklarınızı yana açarak denge merkezinin bozulmamasını sağlamaya çalışabilirsiniz.

4. Fakat ortalama 150 kiloluk bir motosikleti dengelemeye çalışmak çok fazla bacak gücü gerektirecektir.

5. Kaymaya başlayacağınızı anladığınızda önünüzde bir araç yoksa yana yatacak gibi olursanız bırakın yatsın ve siz motorun gideceği yönün arkasında kalmaya çalışın, yani motor arkanızda kalıp sonradan gelip size çarparsa daha fazla hasar alırsınız. ıslak zemin kuru zemin kadar sizin yaralanmanıza neden olmayacaktır.

6. Kaydırmamak için elimizden geleni yaparsak yani hız etkeni burada devreye giriyor hızımızı, yağışı veya ıslaklığı düşünerek ayarlarsak sorun olmadan durumu kurtarabiliriz

7. Islak zeminini diğer sorunu ise motorun bir anda altınızdan gitmesine neden olmasıdır, frenleme için kısa arka freni kullanırsanız durma mesafeniz uzasada kaymadan durma ihtimaliniz artacaktır

8. Kısa aralıklarla arka frene basmak durmanıza yetmiyorsa ön frene hafif dokunuşlarla basarak dengenizi bozmadan durmaya çalışın, bunu deneyimlemeden buradan ne söylesek faydasız.

9. Fren tekniği ise net şekilde şöyle olmalıdır diyebiliriz: Hafif ve temkinli frene basmak, lastiklerdeki kaymayı hissettiğinde eli frenden çekmek gazı aniden kesmemek, dengelemek için ayağa kalkmak. Frenlerin bakımı, lastiklerin dişleri, denge kontrolünü bilmek.

Bunların hepsini yazsakta siz ıslak bir zeminle karşılaşmadan bunu anlayamazsınız, inşallah denk gelmezsiniz. Fren denemeleri yapmak için kendinize boş bir alan seçin, ani fren ve duruş çalışın.

Hepinize iyi sürüşler

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız