İleri Seviye Gaz Kullanım Hakkında

Motosiklet sürüşüne yeni başlayan birisi için gaz motosikletin hızlanmasını sağlamaktan başka bir görevi yoktur. Tabiki bu doğrudur ama aynı zamanda motorunuzun yavaşlamasını da sağlamaktadır, dönüşlerde ve virajlarda yönlenmenizi de sağlar ve vites değişimlerde yine size yardımcı bir nedendir. Yeni başlayanları düşmekten kurtaran da yine biraz açılan gazdır. Gazın açılması motoru hareketlendirir.

gaz kolu

Motosikletlerdeki her gaz kolunun bir boşluğu vardır ve gaz kolunu çevirmeye başladığınızda devir saatinin yükselmeye başladığı ana kadar geçen bir mesafe oluşur. Bu boşluk çok olursa gaz hissi yarım kalır ama çok az olursa da tehlikelidir.

gaz kolu

Caddede olsun pistte olsun gaz kolu ile gelişi güzel oynanmaması gereklidir. Bu gereksiz enerji israfı olduğu kadar gaz mekanizmasının parçalarının da lüzumsuz çalışarak erken aşınmasına neden olur. Ayrıca sizin daha hızlı gitmenizi de sağlamaz. Minimum omuz hareketi ile bilekten verilen bir hareket yeterlidir.

Cadde ve pistler dışında gaz kullanımı çok düz yollarda gaz sabitleyiciler ile kolun yorulması engellenebilir ve aynı süratte kalınabilir.

gaz kolu sabitleme


Bu şekilde vites küçültürken vereceğiniz ara gaz vermelerini de yapabilirsiniz. Vites yükseltmelerde debriyajsız değişim yapılır. Bunun için ayağınızı vites değiştirme pedalına alttan takarak yukarı yönde baskı uygulayın ve devir yeterince yükseldiğinde gazı çok az, birkaç milim kapatıp açmanız vitesin değişmesine yetecektir. Vites değişimi gerçekleşince pedalı serbest bırakın ki tekrar değişim için gerekli olan kurulum gerçekleşsin.

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız