Hava soğutmalı motor mu yoksa su soğutmalı motor mu?

Biraz inceledim yeni bir motor alacağım için ama her yerde bir çok şey yazıyordu, tam bilgim olmadan şunlara ulaştım. O notları aşağıda ekliyorum, umarım işinize yarar!

Hava soğutmalı makinadaki metal alışımları belli bir ısıya dayanaklı yapıldığından… Yani çabuk ısınan ve çabuk soğuyan suya göre daha dayanıklı olduğundan yüksek ısılara kadar dayanabilir, kolay kolay hararet yapmazlar. Ancak yağ pompası yeterli yağlama görevi görmediği zamanlarda motoru hararetten dolayı sekmanları sarar…
Bazı motorlarda yağ soğutma sistemide bulunur, ufak bir radyatör sistemi ile aynı vosvoslarda olduğu gibi bir sistemle ısınan yağ bu peteklerden geçerken kendini soğutup, yeniden motor sistemine döner ufak bir yağ pompası vasıtasıyla.

Eğer motorunuz yüksek devirde çalışıyor ve performans üretiyor ise yüksek sıvı soğutmalı olmasında fayda vardır…hava soğutmalı motorlar bilindiği gibi önden giren hava ile kendilerini soğuturlar fakat sıkışık trafikte kendilerini soğutacak kadar hava bulamayacaklarından daha kolay hararet yapacaktır. Aslında birde kullandığınız motosiklet modeline göre su ve hava soğutmalı avantaj ve dezavantaja dönüşebilir. Şuda varki ileri teknolojideki motorlar su soğutmalı sistemler ile donatılmaktadır…

Motorlarımız için düşünürsek; honda, yamaha, vs nın yapacağı hava ve su soğutmalı motorlar arasındaki fark; malzeme ve teknoloji kalitesinden kaynaklanacaktır.

Arkadaşlar boşa takmayın kafaya bunları, Kurye arkadaşların motorlarına bakın 125cc tek silindir ve hava soğutmalı. Bu arkadaşlar senede 100 bini deviriyor. Eeee bizler ne kadar yol yapıyoruz 1 yılda????

Sonuçta eski volkswagen kaplumbağaların motoru hava soğutmalıydı ama dökümü sağlam maddeydi. Yeni teknolojideki alüminyum alaşım motorlar ve performans için su soğutma kaçınılmaz. Ama unutmayın gelişen yağ teknolojisinin sağladığı kayganlıkkıda motor için önemli bir etken.

Bizim gibi zevke kullananlar için tartışıacaksak bence gereksiz havamı su mu hapsi dayanır.

Nilay on 13 Kasım 2015 sordu, kategori: Teknik Özellikler.
Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız