Hava şartlarına göre sürüş

Hava şartlarına göre giyinmek şartlardan ilki ama diğer önemli bilgi sürüşün nasıl yapılacağıdır? Yol almadan riskleri sıfıra indirmek için bilginizi sınayın ve o yolda karşılaşılacak sorunları önceden hesaplayın.

hava şartlarına göre sürüş

1. Yağmurlu havada lastiklerin dişleri, yol görüşü kesinliğinin tam olması ve yol bilgisinin nasıl olacağı en önemli olan unsurlardan, giysinizin tam olmasından söz etmiyorum bile zaten eksiksiz olmalı.

2. Kar ve buzda ise durum tamamen farklıdır. Her an düşeceğinizi düşünün, hangi hareketi yapacağınızı planlayın. lastik dişleri, görüş kabiliyeti düzgün olmalı. Mutlaka yağmurluk taşıyın, çok hayat kurtarıcı oluyor. Motor kullanımı için motosikletinizdeki ağırlık dengesi tam olmalı. Bagajınız varsa düzgün yerleştirmiş olmak önemlidir. Ayağınıza giydiğiniz bot, üzerinizdeki mont, elinizdeki eldiven sizi mutlaka sıcak tutmalı ve titremenize neden olmamalıdır. Titremenin sonu uyuşma demektir, uyuştuğunuzda refleksleriniz düzgün çalışmaz. Sürüş deneyiminiz olması ise çok önemlidir, kendinize güvensiz şekilde yola çıkmayın.

3. Bahar ayları motorcuların en çok içini kıpırdatan ama değişken hava koşullarının olduğu aylardır. Yine giyiminiz tam olmalı ve lastik dişleriniz her zaman olduğu gibi tam kıvamında olmalıdır. Ani bastıracak yağmura karşı yağmurluk taşımak gerekir. Ani sıcak bastırmasına kask camınızı açmayın, iyi hava alan bir kask alın. Camınızı açmak gözünüze dışarıdan bir toz veya kum kaçması yaşamanıza ve kontrolü kaybetmenize neden olur.

4. Yaz sürüşlerinde fileli bir mont kullanmak sizi biraz ferahlatacaktır. Camınızın buhar yapmaması için buğu camı (pinlock) kullanabilirsiniz. Eriyen asfalt ve toz en tehlikeli bölgelerdir. Kaymanıza ve kaza yapmanıza sebep olabilir. O yüzden giyimden ödün vermeyin. Uykusuz ve aşırı sıcakta, gerekmedikçe yola çıkmayın. Sürüş sırasında 2 saatte bir mola verin ve suyunuzu yanınızda taşıyın. Halsizlik hissederseniz hemen mola verin, baş ağrıları çoğunlukla susuzluktan meydana gelir. Kask camı açık giderseniz aşırı susuzluk çekersiniz ve devamlı mola vermek zorunda kalırsınız. Hızınızı arada sırada artırarak göz dalgınlığınızı yenebilirsiniz. Yola dalıyorsanız mutlaka enerji içeceklerinden için. Dinç tutacak kahvede içebilirsiniz, miktarını bünyenze göre belirlemeyi unutmayın.

Motosiklet on 12 Ağustos 2016 sordu, kategori: Motosiklet Eğitimi.
Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız