Hangi Motosikleti Almalıyım?

Seçim sizin! Özgürsünüz, özellikle de motosiklet seçiminde.

Motosiklet tavsiyesi

Fakat trafik stresinden kurtulmak için scooter alırsanız o küçük motora her yerde ufak bir alan bulur parkedersiniz ama aceleniz varsa uzun yolda biraz zorlayabilir. Spor model bir motosiklet alırsanız şehiriçinde ve uzun yolda yorucu olur. Chopper alırsanız şehiriçi trafikte zorlanır ama uzun yolculuklarda rahat edersiniz. Commuter ise hem şehiriçi hem şehirdışında sizi istediğiniz yere rahatlıkla götürecek motosiklet modelidir.

Şimdi tüm modeller hakkında ufak tefek bilgiler vererek başlayalım.

Bir Enduro alırsanız, uzun yolculuklarda daha güvenli ve dere, tepe gitmekte hiç bir sorun çıkmaz. Ama şunu da düşünelim. Teksas’tan Ordu’ya gelen adam Enduro kullanmıyordu. Videosunu izleyenler hatırlayacaklardır. Kullandığı motosiklet Sadece bir vespa idi.

Arkadaşlarınızın etkisinde kalarak alacağınız başlangıç motoru, iş için değilde, zevk için kullanacaksanız seçiminizi arkadaşlarıınzında kullandığı modeller doğrultusunda yapmanızda hiç bir sorun yok. Spor motosiklet kullanıcıları ise arkadaşlarınız sizde bir spor motosiklet edinin. 125cc veya 250cc‘den fazla bir motosiklet ile başlamamaya çalışın. Deneyimliler arasında “al”, “birşey olmaz” diyenler çıkacaktır.

Sizinde gönlünüzde yatan spor bir motosiklet ise gidip scooter veya cummuter ile başlamayın. Ama Kurslarda dersler cumumter motosikletlerle yani Yamaha YBR 125, Honda CBF 150, Honda 125 ACE gibi veya aynı tipte diğer marka motosikletlerle verilmektedir. Başlangıç motorunuzdan önce eğitim almakta mutlaka yarar var, hem denge için, hem kullanış stilinizi geliştirmeniz için kesin bir gerekliliktir.

Gönlünüzde yatan spor motosikleti almanızda yarar var. Diğer motosikletler ruhunuza uygun olmayacağından hem sıkılırsınız hemde içinizin ısınmadığı bir motosiklet almanın verdiği bir iticilik gelir yapışır ruhunuza. Yani aslında keyfinize göre davranın, sadece gidip 600cc bir motosikletle başlamayın.

Ama tamamı spor motosiklet kullanan arkadaşların arasında scooter kullanıcısı olmak sizce sorun değilse tercihinizi değiştirmelerine izin vermeyin.

Arkadaşlarınız spor motosiklet hayranı ve sizi etkilemiş olabilir ama gidip 500cc veya yukarı bir motosiklet almak doğrudan intihar etmektir. Bir çok eğitim merkezi çok iyi hocalar var. Kurs almaktan çekinmeyin. O kurslarda videolarda izlemediğiniz bir çok şeyi yaşayarak öğreneceksiniz.

Chopper kullanmanın gösterişi, gezi zevki ve sürüş zevki ise bambaşkadır. Chopper tavsiyesi diğer motosiklet tavsiyelerine benzemez mutlaka bir şekil aranır. Güç ve heybet beraberinde beklenir. Chopper’da bir yaşam biçimidir. Ağır ağır kullanmak ve kral edasında bir sokağa girmek, tok tok çalışan motoru ile gösterişi tepe seviyeye taşıyan motosiklet modelidir.

Gönlünüzde yatan yavaş olsun ama motorun sesi çevreyi biraz titretsin modeli ise chopper gerçekten iyi bir seçimdir.

İstanbul trafiğinde ise dur, kalklar yüzünden zor bir motosiklet modelidir chopper. Spor bir motosiklet içinde trafikte bir çok zorluklar vardır. Bir scooter kadar çevik bir motosiklet değillerdir. Eğer hergün trafiğe girecekseniz Cummuter bir motosiklette seçebilirsiniz. Cummuter motosikletler hem scooterlar kadar kullanışlı hemde daha küçük boyutlu oldukları için her yere park edilebilir ve sorun çıkartmayan tipte motosiklet modelidir.

Naked motosikletler ise çıplak dneilen motorun grenajlarla fazla süslenmediği, motosiklet motorunun en gösterişli olduğu ve gösterildiği modeldir. Bir spor model kadar etkili bir sürüşü olmasının yanı sıra, virajlara yatış şekli ile ben buradayım der. Motor sesi ve kaslı yapısı ile yollarda ilgi çeker. Alamk istediğiniz bir naked ise zaten siz seçiminizi yapmışsınız demektir. Çizilmeye ve zarar görmeye daha yatkın olan bu modelleri çarpmaya karşı yapılan koruma takozları ile kullanmakta yarar var.

Aslında bu koruma takozları hepsi için kullanılsa başlangıç motorunuzu düşürdüğünüzde daha az üzülürsünüz hemde masrafa girmemiş olursunuz. Aklınızda olsun.

ATV motosikletler ise farklı bir kategoride değerlendirmek gerekir, aslında yarım bir araba olarak görülmektedir. Aralara girerek kullanmak ATV motosikletler için büyük tehlikedir. Şehirdışı için yapılmış bir motosikleti şehiriçi trafikte kullanmak ne kadar anlamlı siz düşünün.

Sonuç: Hangi motoru almalıyım? Marka ve model belirterek yazımızı tamamlayalım.

Scooter tavsiyesi

Yamaha X-City 250, Yamaha X-Max 250, Honda Today, Honda PCX, Honda Forza, Honda Fizy, Honda Spacy

Commuter tavsiyesi

Yamaha YBR 125 ESD, Honda CB 125 ACE, Honda CB 125 CE, Yamaha Crypton, Honda CBF 150, TVS Apache RTR 150, Bajaj Pulsar 150

Spor Model tavsiyesi

Yamaha YZF R25, Yamaha YZF R125, Honda CBR 125R, Honda CBR 250R, Kawasaki 250 SL, KTM RC 125 ABS, KTM RC 200, KTM RC 250 ABS

Chopper tavsiyesi

Suzuki VL250, Mondial MCT250, Kuba Superlight, Kanuni Seyhan, Falcon Freedom 250, Kanuni Tiger, Keeway Supershadow, Keeway Land Cruiser,

Naked tavsiyesi

Yamaha MT25, Yamaha MT125, KTM 125 DUKE ABS, KTM 
200 DUKE, KTM 250 DUKE ABS, Honda MSX 125, 

Enduro, Kros tavsiyesi

Yamaha WR250R, Yamaha WR125R, Yamaha WR 125X, KTM 125 EXC, KTM 200 EXC, KTM 250 EXC, Honda CRF  250L

Sizinde tavsiyeleriniz varsa lütfen yorum olarak ekleyin, yeni kullanıcıların bilgiye ve ilgiye ihtiyacı var.

İyi sürüşler

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız