Bosozoku Motosiklet Japon alt kültürün çeteleri

1940’larda başlayan akım gittikçe Japonya’da kendine yer buluyor ve motosikletlerine ilginç parçalar ekleyerek değişik bir kültür gurubu oluşturuyor, 1950’lere gelindiğinde binlerle ölçülüyorlar ve gittikçe kültür kendi custom motosiklet bilincini oluşturuyor. Herkes katkıda bulunarak büyütüyor ama farklı yerlere doğru kültür bir haraç kesme işine doğru gidiyor.

bosozoku-motorcycle-1

1980’lerde ise kültür bir çereye dönüşüyor her defasında polise dert çıkaran guruplara dönüyorlar. Polis her defasında alarma geçerek bu gurupların faaliyetlerine engel olmaya çalışıyor. 45000 kişilik bir akımın önü durdurulamıyor ve gittikçe çok büyük bir çete halka dert çektirmeye baaşlıyor.

bosozoku-motorcycle-1

2002 Dünya kupasında en zon finallerini yapıyorlar ve çete o andan sonra polisin sert tepkisi ile etkinliklerini yitirmeye başlıyorlar.

bosozoku-motorcycle-2

Kendi araba sitilleride olan Kaido Racers’lar hala varlar fakat daha modern bir çerçeveden şimdiki stillerini bulmuşlar. Anime ve manga dergilerine ilham veren öellikleride bulunan bu arabalar ve şehirleri tam yarış alanına çevirmeleri ise bu arabaların genel özellikleri.

80’lerin başında gerçek bosozoku çeteleri yok olmaya başlamış, yerini aynı modayı takip eden fakat yasa dışı işlerle pek ilgisi bulunmayan “kaido racers” adlı otomobil ve motosiklet meraklıları almıştır. Yani bosozoku, günümüzde daha ziyade bir motosiklet ve otomobil alt-kültürü şeklinde seyretmektedir.

Daha fazla eski ve yeniyi harmanladığımız motosiklet modelleri için aşağıdaki örneklere bakılabilir

bosozoku-motorcycle-4

bosozoku-motorcycle-20

bosozoku-motorcycle-19

bosozoku-motorcycle-18

bosozoku-motorcycle-17

bosozoku-motorcycle-16

bosozoku-motorcycle-15

bosozoku-motorcycle-14

bosozoku-motorcycle-13

bosozoku-motorcycle-12

bosozoku-motorcycle-11

bosozoku-motorcycle-10

bosozoku-motorcycle-9

 

bosozoku-motorcycle-7

bosozoku-motorcycle-6

bosozoku-motorcycle-5

Yorum yaz
1 Cevaplar

Bizdeki CG akımını bunu soft versiyonudur

Motosiklet Cevapladı on 30 Ekim 2016.
Yorum yaz

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız