Bobber motosiklet tarihi

Bober motosiklet akımı 2. Dünya Savaşından ülkelerine dönen Amerikalı askerlerin, Avrupalıların hafif ve kıvrak motosikletlerini beğenip kendi motorlarını Avrupa motorlarına benzetmeye çalışmaları sayesinde başlamıştır.

Başlangıçta bu stil, motosikletin amortisörlerinin kısaltılması veya tamamen çıkarılması şeklinde uygulandığı için bu ismi almıştır. Bu stil İngilizce “Bobbing” kelimesinden köken almıştır. Bu motorlara o zaman “Bobber” adı veriliyordu. Bobber tarzı ilk kişiye özel tasarımların yapıldığı tarzdır. Hatta chopper akımının doğmasına Bobber tarzı sebep olmuştur.

Fazla ağırlığı çıkartarak hızlarını ve/veya performanslarını arttırmak isteyen eski motosiklet sürüceri olsa da, bunun yaygın hale gelmesi 1930’larda başladı. Bu durum 1934’de premier motosiklet AMA (American Motorcyclist Association) yarış sınıfı “A Sınıfı”, çok modifiye edilmiş motosikletlere ve daha sonra oldukça pahalı yarış motosikletlerine izin verene kadar devam etti. Bu, AMA yarışlarında, sadece üreticilerin yarış takımlarının girebilmesine yol açtı.

Büyük Buhran adı verilen ekonomik krizin satışları azaltmasıyla, üreticilerin yarış takımlarına harcadığı para da azaldı. Bu, yarışların azalmasına yol açtı ve AMA’nın 1934’de C sınıfını açmasında bu şartlar büyük rol oynadı. Bu yeni sınıf motosikletlerin 750cc side-valve veya 500cc overhead-valve motorlarla standart parçalarla yapılmasını gerektiriyordu.
Bu sınırlamalarla birlikte, C sınıfı yarışçılarının hızlarını arttırmalarının tek yolu gereksiz parçaları çıkartmaktı, özellikle arka çamurlukları kesmeleri veya “bob” yapmaları gerekiyordu. O zamanlar “bob-job” olarak adlandırılan motosikletler, şimdi “bobber” olarak anılıyor.

Dick Dale Harley Davison Marka Bobber Motosikletiyle, 1941

Dick Dale Harley Davison Marka Bobber Motosikletiyle, 1941

İkinci Dünya Savaşı sırasında, AMA yarışlara ara verdi. Savaştan sonra, gaziler adrenalin arıyorlardı ve savaştan getirilen onbinlerce askeri motosiklet sayesinde, ucuz motosikletler oldukça fazlaydı. Savaş için üretilen motosikletler çok ağırdı, bu yüzden çoğu savaş gazisi de, savaş öncesinin C sınıfı yarışçılarıyla aynı yolu izleyerek, parçaları söktüler ve arka çamurlukları “bob” yaparak, bobberları yarattılar.

1953 yılında ünlü oyuncu Marlon Brando  ‘The Wild One’ filminde 650cc Thunderbird kullandı. Böylece bobber motosikletlerin ikonlaşması sağlanmış oldu.

"The Wild One" Filminin Afişi

“The Wild One” Filminin Afişi

Marlon Brando "The Wild One" Filminde 1949 model 650cc Triumph Thunderbird Motosikletiyle

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız