6 Maddede Uzun Yol Sürüşlerindeki Tehlikeler

6 Maddede Uzun Yol Sürüşlerindeki Tehlikeler Nelerdir, en çok dikkat edilmesi gerekenler hakkında kendi tecrübelerimizden de yararlanarak bilgilerimizi paylaştık. Bu yazı, yaz yolculuklarında karşılaşılabilecek tehlikeleri içermektedir.

motosiklet uzun yol

1. Asfalt bazı bölgelerde sıcaktan dolayı sıvı hale geçebilmektedir, kayganlaşıp sizin kaza yapmanıza neden olabilir. Virajlara yavaş girmek, yolun parlayan kısımlarından uzak durmak kazayı engelleyecektir. Aynı şekilde yolun parlayan kısımlardan kaçarken, yazın yol kenarında biriken tozlara giren lastikler sizin dengenizi bozarak, aniden kayıp düşmenize sebep olabilir. Yani yağmurdan kaçarken doluya tutulmak

2. Kask camınızın açık olması devamlı susamanıza neden olacaktır. Devamlı susuzluk çekmek baş ağrısına neden olabilir. Kalp ritim bozukluklarına neden olabilir. Yanınızda mutlaka bir pet şişe içinde yedekte suyunuz bulunsun. Ama pet şişelerde uzun süre duran su etkileşime girerek zararlı hale gelebilmektedir. Suyu belirli sürelerde tazelemeyi unutmayın.

3. Uzun sürüşlerde iki saatte bir mola vermeyi unutmayın. Sıcak ani tansiyon düşmesi ve göz bulanıklığı yapabilir. Görüşünüz aniden etkilenirse dikkatiniz dağılır ve kazaya neden olur.

4. Dağlık kısımlardan geçerseniz, buradaki hava bir anda serinleyebilir ve ani değişiklikler kaslarınızın bir anda sertleşmesine, kasılmasına ve uyuşukluğa sebebiyet verebilir, soğuk hissedildiği anda yanınızda bulundurmanız gereken bir içlik giyerek vücut ısınızı koruyun.

5. Mola vermeden yapılan sürüşlerde dalgınlık, yola dalma gibi etkiler görülmektedir. Mola verdiğinizde izotonik sporcu içecekleri ve konsantre olmayan meyve sularından yararlanılarak enerji alınabilir. Miktarını aşmamak şartı ile iki saatte bir enerji verecek içecek ve yiyeceklerden yararlanılabilir.

a – izotonik sporcu içecekleri
b- Maden Sodası,
c- Konsantre olmayan meyve suları,
d- Ve tabii ki su içilmelidir.

6. Uzun yol sürüşlerinde yanlış giyim seçimi yapmışsanız, sürüş sırasında sizin dikkatinizi yola vermenizi engelleyecektir. Giysinin içinde rahatsız duran korumalar, üzerinize tam oturmayan mont, dar kask, büyük eldiven gibi yanlış seçimler sizi aşırı yorgunlk verecektir. Ayrıca aşırı sıkı giyinmek kan dolaşımınızı etkiler. Aşırı rahat giyinmek ise kaza yaparsanız korunmanızı engelleyecektir. Motosiklet giyimi alırken yazlık seçimlerde korumaları en azından level 2 olan giysiler kullanırsanız kazalardan daha az etkilenirsiniz.

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız