10 Maddede motosikletle uzun seyahatler için ibretlik uyarılar

motosiklet ile seyahat

Kaskınız ve Ekipmanlarınız tam olduktan sonra diğer uzun yol gereçleri ne olmalı, yanımıza neler almalıyız konusunda biraz bilgi vermek gerekir diye düşündük.

Kask, mont, pantolon, eldiven ve ayakkabınız tamamsa, seyahatinizin uzunluğuna göre aşağıdaki malzemelerden yanınızda götürecekleri siz seçin.

1. Rotanızda bulabileceğiniz eşyaları yanınıza almayın, sonradan gerekli oldukça alıp bir yerlere sıkıştırabilirsiniz. yerden tasarruf etmiş olursunuz.

2. Yol yolu getirir. Belki 3 gün belki 1 hafta ya da 15 güne çıkabilir diyenlerdenseniz, yolda aklınıza geldikçe, tişört, havlu, mayo, terlik, gideceğiniz yerin dağ olmasına karşı çıkabilecek ani soğuk ve yağışlar için yağmurluk, içlik veya kazak alabilirsiniz. Yazın çıkıyorsanız kazak ve yağmurluk gibi soğuk şartlarına uygun giysileri önceden alın her yerde bulamayabilirsiniz.

3. Yoldaki çıkabilecek soğuklara karşı yanınızda pinlock bulundurun, bir anda ihtiyacınız olabilir

4. Uzun bot kullanıyorsanız, bir tane hava alan yazlık bot yanınızda bulunsun, bilekli ve motosiklet botu olmasında yarar var.

5. Kıyafetler için vakumlu poşetler sıkıştırmak için iyi olabilir, böyle zamanlarda yerden tasarruf önemlidir.

6. Ters bir yerde mola verdiğinizde aç kalmamak için sıkıştırılmış ve vakumlanmış gıdalardan yararlanmanız gerekebilir, yanınızda bulundurun (fazla olmasın) ama çok fazla yiyecek doldurmayın çantanızı illaki bir köy bir kasaba veya bir çiftlik bulunuyor.

7. Mutlaka su bulundurun, heryerde anında su bulamayabilirsiniz. Durmadan su için durmak istemiyorsanız küçük poşet sular vardır, bunlarda iç cebinize koyun ve ufak pipet hortumla kaskınızın içine ucunu yapıştırın, böylece kolaylıkla su içebilirsiniz, durmanız gerekmez. Ayrıca litrelik bir pet şişe çantanızın kenarında dursun, eğer ondan kullanıyorsanız, devamlı tazeleyin.

Önemli Not: Susuz kalırsanız şunu yapmayın. Su birikintileri tehlikelidir, uzun süre beklemiş açıkta bulduğunuz suyu içecek olarak kullanmayın. Zehirlenme ihtimaliniz yüksektir. Zehirlenmeseniz bile bağırsaklarınızı bozarak sizi yoldan edebilir.

8. Küçük bir ilkyardım çantası ufak ve büyük kazalarda çok gereklidir. Hastaneye gidene kadar kanamanızı durdurabilir. Yanıklarda ise steril bantlar acınızı dindirebilir. Kıascası size zaman kazandırır.

9. Motosiklet evraklarınızı bir poşet içinde saklayın ve içinde kaza tutanağı gibi evraklarda kazadan sonra kolay ulaşabileceğiniz yerde olsun. Seyahat sigortası yaptırmak çok akıllıcadır. Çünkü 50 – 70 Tl fiyata 40.000 TL veya daha üstü bir sigortanız olmuş olur. Özellikle yurtdışı seyahatlerde yaptırmayı unutmayın.

10. Paranızı ikiye bölerek taşıyın, çalındığında veya kaybettiğinizde en azından yarısı kullanılmaz olmuş olur. Böylece yolunuza devam eder geri dönmek zorunda kalmamış olursunuz.

iyi sürüşler

Yorum yaz
0 Cevaplar

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız