motosiklet
Eki 19 th, 2015

Motosiklet SigortasıYorum yapılmamış

Motosiklet Sigortası

Yasal Yükümlülükler

Çoğumuz ancak bir kazadan sonra varlığını öğrensek de, Karayolları Trafik Kanunu trafiğe çıkan tüm motorlu araçlar için ayrıntılı kurallar ve yükümlülükler getirir. Bunlardan biri de, “tüm motorlu araçların zorunlu trafik sigortası kapsamına alınması” yükümlülüğüdür. Diğer bir deyişle, motosiklet sigortası isteseniz de istemeseniz de yaptırmak zorunda olduğunuz bir yükümlülüktür. Kaldı ki, bir kaza anında ortaya çıkabilecek hasarları dikkate aldığımızda, “istememeniz” gibi bir durum söz konusu değildir ve olamaz. Hatta, bırakın zorunlu olanı, aşağıda izah edeceğimiz gibi ek motosiklet sigortası teminatları kapsamına girmenizde de fayda vardır. Motosiklet sigortası dediğimizde, üç farklı sigorta türünü anlamamız gerekir: Zorunlu sigorta, ferdi sigorta ve ihtiyari mali sorumluluk sigortası. Bunlardan mecburi olan –yani yaptırmazsanız motosikletinizin trafiğe çıkmasının yasaklanacağı- zorunlu trafik sigortasıdır. Ancak, aşağıda da görebileceğiniz gibi, bilinçli bir sürücünün her üç sigorta türünün kapsamına girmesinde sonsuz fayda bulunmaktadır.

Motosiklet Sigortası Neleri Koruma Altına Alır?

Zorunlu motosiklet sigortası, teminat limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen bir sigorta türüdür. Bu sigorta türü, sağlık, sakatlanma ve ölüm ile maddi giderleri teminat altına alır. Her biri için belli bir limit söz konusudur ve en yükseği de kişi başına sağlık teminatıdır: 290.000 TL. Bu değerler, her yıl değişir ve güncellenir. Ancak burada unutulmaması gereken husus şudur: Zorunlu sigorta sizi değil, karşınızdaki kişileri ve/veya araçları güvence altına alır. Yani bir yayaya çarptığınızı varsayalım, o yayanın sağlık ve tedavi giderlerini 290.000 TL’ye kadar güvence altına alır. Veya, kazaya bir araç karıştıysa, araçta meydana gelen maddi hasarları 29.000 TL’ye kadar korur. Korumadığı iki husus vardır: Sizin şahsi güvenliğiniz ve karşı yanın manevi zararları. Kaza sonucunda ben de bu tarz bir güvenceden yararlanmak istiyorum diyorsanız, ayrı bir ferdi kaza sigortası yaptırmanız gerekir. Yoksa, zorunlu motosiklet sigortası sizin sağlığınızı veya maddi kayıplarınızı güvence altına almaz. Ancak isteğe bağlı sigortalardan asıl önemli olan, ihtiyari mali sorumluluk sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortası dışında, ihtiyari mali sorumluluk sigortası da yaptırmanız, neredeyse hayati önem taşımaktadır. Bunun önemi, bu sigorta türünün manevi tazminat yönünden de sizi güvence altına almasıdır. Herhangi bir avukatın da size söyleyebileceği gibi, bir trafik kazasında iki tür hasar oluşur: Maddi ve manevi. Maddi hasarların kapsamına tedavi ve sağlık giderleri ile araçlarda meydana gelen hasarların onarımı girer. Zorunlu trafik sigortası, bu kalemleri zaten fazlasıyla karşılamaktadır. Ancak davalarda, manevi tazminat miktarları maddi tazminat miktarlarından daha fazlaya hükmolunmaktadır. Yani, 1.000 TL maddi zarara sebebiyet verdiğiniz bir kazada, 10.000 TL manevi tazminata mahkum edilmeniz mümkündür. İşte ihtiyari mali sorumluluk sigortası, sizi bu açıdan da güvence altına alır.

Motosiklet Sigortası Fiyatları

Motosiklet sigortası fiyatları, sigorta firmasına göre değil, kişinin sürüş geçmişine göre değişiklik gösterir. Hatta, yaşadığınız şehir dahi bu fiyatları etkileyecektir. Daha önce bir kazaya karışmadıysanız, ehliyet ceza puanınız azsa ve yaşadığınız şehir, trafik kazaları ile “ünlü” değilse, alacağınız fiyat oldukça düşük olacaktır. Tam aksi durumda ise, şaşırtacak kadar yüksek olabilir. Ancak ihtiyari mali sorumluluk ve ferdi kaza sigortası da yaptıracaksanız, sigorta şirketleri arasında teklif almanız mantıklı bir davranış olacaktır. Zira her firma değişik bir fiyat verecek ve bazıları (yol yardımı gibi) ekstra hizmetler de sunacaktır. Motosiklet aksesuarları.com olarak, sadece motosikletinizi değil, koruyucu giysilerinizi ve diğer aksesuarlarınızı da sigorta kapsamına dahil edebileceğinizi hatırlatmak isteriz

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz