motosiklet
Kas 25 th, 2015

Genel-Motosiklet SigortasıYorum yapılmamış

Motosiklet SigortasıMotosiklet Sigortası

Motosiklet Sigortası Nelerden Oluşur?

Trafiğe çıkan her araç gibi motosikletler de belirli bir oranda kaza, hasar görme, afet ve benzeri risk faktörleri tarafından tehlike altındadır. Özellikle iki tekerlekli ve diğer trafik araçlarına oranla farkedilmesi daha güç olmasından dolayı motosikletlerde bu risk daha da artmaktadır. Motosiklet sigortası genel olarak karşılaşılabilen bu risklerin yarattığı zararı teminat altına alan bir güvence niteliği taşır. Motosiklet sigortası denildiğinde ilk akla gelen devlet tarafından zorunlu tutulan motosiklet trafik sigortası olsa da motosiklet kasko sigortası gibi genişletilmiş ve bireyin rızasına bırakılmış sigorta tipleri de bulunmaktadır. Zorunlu motosiklet sigortası yaptırmadan ruhsat ve plaka alamayacağınızı bilmek olayın ciddiyeti hakkında bir miktar fikir verebilir.

Zorunlu motosiklet sigortası; olası bir kaza durumunda tümüyle hatalı taraf sizseniz ya da belirli bir miktar hata sizdeyse karşı tarafa ve 3. şahıslara vermiş olduğunuz hasara karşı sizi güvence altına alır. Eğer hata karşı taraftaysa sizin zararlarınız karşı tarafın zorunlu trafik sigortası kapsamında karşılanır. Eğer belirli oranlarda hata söz konusu ise hata oranları göz önüne alınarak hasarınızın karşılıklı sigortalardan belirli oranlarda karşılanır. Zorunlu motosiklet sigortası 2918 sayılı kanuna göre 3. şahıslara verilen maddi zararların yanı sıra sağlıklarına vermiş oldukları zararları ve araç sahibine düşen hukuki sorumlulukları da teminat altına alır. Diğer taraftan sigorta sahibini karşı karşıya kaldığı haksız taleplere karşı da müdafasını gerçekleştirir. Tüm bu bilgileri ışığında zorunlu bir sigorta olmasa dahi motosiklet sahibine kazandırdığı avantajlar sebebiyle önemini aynı şekilde koruyacağı sonucunu çıkarabiliriz.

Genel olarak motosiklet sigortası olarak adlandırılan ve zorunlu trafik sigortası ile karıştırılan bir diğer sigorta tipi motosiklet kasko sigortasıdır. Motosiklet kasko sigortası zorunlu sigortalar arasında yer almaz ve motosiklet sahiplerinin bireysel tercihleriyle yapılır. Motosiklet kasko sigortası yaptırmayı tercih edenlerin bir çoğu zorunlu motosiklet sigortası kapsamı dışında kalan kaza dışı hasarlanma, çalınma ve arızalanma gibi durumlarda oluşan maddi kayıpları teminat altına alma amacıyla bu ekstra sigortayı yaptırırlar.

Sigortalanma Sırasında ve Sonrasında Karşılaşılan Problemler

Bildiğiniz gibi sigorta firmaları düşük risk faktörüne sahip insanlar, araçlar ve durumlarla çalışmak isterler. Söz konusu iki teker üzerinde özellikle de İstanbul gibi büyük şehir trafiğinde sürücü olmak söz konusu olunca otomatikman tehlikeli sınıf içerisinde yer almış oluyorsunuz. Motosikletle bağlantılı olmayan sağlık sigortası gibi sigorta tiplerinde bile motosiklet kullandığınız taktirde motosikletten kaynaklı sağlık giderlerini karşılamadığını daha sonra poliçelerde görebiliyorsunuz. Bu sebeple her sigorta şirketinin motosiklet sigortası yapmadığını veya yapıyor görünse dahi yüksek prim ve muafiyet uygulamalarıyla motosikletlileri dezavantajlı konuma düşüren tekliflerle geldiği su götürmez bir gerçek. Bu durumdan kaçınmak için ilk yapmanız gereken sadece sigorta üzerine çalıştığından emin olduğunuz bir acenteyle çalışmak ve acenteniz ne derse desin söylediklerine değil size yazılı belgelerle sundukları bilgilere inanmaktır.

Motosiklet Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigorta acentesi sigorta şirketi ve sizin aranızda bir köprü görevi göreceği için acentenizin tek işinin sigortacılık olması size özel zaman ayırabilmesi ve eksiksiz hizmet sunabilmesini sağlar. Motosiklet sigortası yaptırmadan önce mümkün olan sayıda firmadan teklif almayı ve sundukları teklifleri değerlendirmeyi unutmayın. Bu sayede size en çok avantaj kazandıran sigortayı daha uygun prim ücretlendirmeleriyle sahip olabilirsiniz. Sunulan teklifleri incelerken siz de aynı kategori altında sunulan poliçeler arasında ciddi farklılıklar olduğunu göreceksiniz. Acentenizin ağzından çıkan laflara güvenmek yerine muhakkak resmi ve yazılı bir teklif istemekten çekinmeyin. Poliçenizi onaylamadan evvel ayrıntılı bir şekilde okuyup sigorta şirketi ve sizin yükümlülüklerinizin ne olduğu hakkında kesin bilgi sahibi olmaya çalışın. Poliçenizi değerlendirdikten sonra imzalamak elinizdeki kartların daha güçlü olmasını sağlamanın yanı sıra daha sonra kötü sürprizlerle karşılaşmanızı engelleyen en önemli şeydir. Sigorta şirketlerinin size sunmak zorunda olduğu sigorta genel şartlarını talep edin ve muhakkak en ince ayrıntısına kadar okuyun. Sigorta genel şartları hazine müşteşarlığı için hazırlanan sigorta teminatının kapsamı, sigorta şirketi ile birlikte sigortalının yükümlülükleri hakkında geniş bilgi barındıran ve herhangi bir anlaşmazlıkta takip edilmesi gereken prosedürleri açık bir şekilde belirten tebliğ niteliğinde bir belgedir. Sigorta sözleşmesinin bir parçası olması müşteride bir nüshasının bulunmasını zorunlu kılmasına rağmen bazı durumlarda gözden kaçabildiğini aklınızın bir köşesine lütfen not edin. Sigorta poliçesinde tarafınıza sunulan teminatların kapsamını tam olarak öğrenmeye çalışın. Bu konuda emin olamıyorsanız bir avukatın desteğini alabilirsiniz. Ödemelerinizi zamanında yapmadığınız taktirde sigorta şirketinin yükümlülüklerini yerine getirmeme konusunda zemin hazırladığınızı unutmayın. Her zaman belirlenen ödeme planına uygun olarak hareket etmek sizi kazançlı konuma yükseltecektir. Poliçenizde muafiyet ve/veya müşterek sigorta uygulaması varsa bunun size sağladığı avantaj ve dezavantajlar hakkında kesin bilgiler edinmeye çalışın. Sigortanızın poliçede özellikle belirtilmediği takdirde motosiklet aksesuar ve kıyafetlerini kapsamadığını, onlar için ayrı prim ödemesi yapmanız gerektiğini unutmayın.

Motosiklet Sigortası Prim Hesaplanması

Öncelikle motosiklet sigortası ister zorunlu trafik sigortası isterse de motosiklet kaskosu olsun belirli riskler göz önüne alınarak müşteriye özel olarak hesaplanır. Yani kullanmış olduğunuz motosikletin cinsinden sizin ne kadar usta bir sürücü olduğunuza ve hatta ikamet ettiğiniz şehirde yaşanan kaza miktarına kadar pek çok faktör değerlendirmeye tabi edilir. Bu durumda arkadaşınıza sunulan prim miktarıyla size sunulan arasında ciddi farklar olabilir. Zorunlu motosiklet sigortası için bu oranlar çok uçuk değişkenlikler göstermese de motosiklet kasko sigortasında talepleriniz doğrultusunda oldukça çeşitli prim ücretlendirmeleriyle karşılaşabilirsiniz. Trafik sicilinizin temiz olması, ileri sürüş teknikleri gibi sürüş sertifikalarına sahip olmanız, daha önce herhangi bir kazaya bulaşmamanız ve kurallara ne kadar uyduğunuz gibi unsurlar size sunulacak prim üzerinden oldukça önemli indirimler kazanmanızı sağlayacaktır. Ne kadar az risk faktörü taşıyan bir motosiklet sürücüsü iseniz ödeyeceğiniz primler o denli düşük olacaktır. Yine de diğer araçlarla kıyaslandığında aracın boyutu ve değeri gibi unsurlar baz alındığında daha yüksek prim ödemeniz sizi şaşırtmasın. Çünkü motosiklet ülkemizdeki sigorta firmaları için bir ulaşım aracından ziyade spor amaçlı kullanıma yönelik yüksek risk faktörü taşıyan bir araç sınıfındadır. Diğer taraftan zorunlu trafik sigortasını her sene yenilemediğiniz takdirde çevirmede ciddi cezalarla karşı karşıya kalacağınızı ve diğer taraftan yenilemeyi geciktirdiğiniz takdirde size sunulan indirimlerden yararlanamayarak üstüne bir de ceza oranı eklenmiş primlerle karşı karşıya kalacağınızı da lütfen unutmayın.

Motosiklet sürücülerinin genelde problem yaşadığı sigorta konusunda güncel haberleri takip etmek ve daha önce farklı firmalara sigorta yaptırmış sürücülerin tavsiyelerini almak isterseniz motosiklet.org’un size sunduğu içeriklerden faydalanabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları kolaylıkla sormanıza yardımcı olan ara yüzüyle motosiklet.org, yüzlerce motosikletliyi bir araya getirmeyi başarmış ve gün geçtikçe üyelerinin sayısını arttıran bir oluşumdur. Motosiklet sigortası hakkında en doğru kararı verebilmek, adımlarınızı doğru atmak için siz de sitemizi ziyaret ederek bu kocaman ailedeki yerinizi alabilirsiniz.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz