motosiklet
Kas 25 th, 2015

GenelYorum yapılmamış

Motosiklet ParçalarıMotosiklet Parçaları

Kısa Motosiklet Tarihçesi

Bilindiği üzere iki ya da üç tekerlekten oluşan motorlu araçlar motosiklet olarak adlandırılıyorlar. Bisikletlere motor takma girişimleri sonucu ortaya çıkan ilk motosiklet örnekleri günümüzde farklı amaçlarla kullanılan farklı motosiklet çeşitlerine doğru evrildi. Motorlu arabaların icadından 16 yıl önce Fransız mucit kardeşler Michael ve Eugene Werner’ın buharla çalışan bir motosiklet yapmayı başarmaları ilk motosiklet modellerinin arka arkaya doğuşuna sebep oldu. Benzinli motorların icat edilmesi buharla çalışan motorlara kıyasla daha pratik kullanımı sebebiyle benzinle çalışan motorlarla denemeler yapılmasına olanak tanıdı. Diğer taraftan 1888’de Duplop’un şişme lastikleri bulması yolun neden olduğu sarsıntının bir miktar önüne geçilmesi sağladı ve motora ilk hareketin sürücünün koşarak ya da pedel sürerek kazandırmalarının yerine de 1889’da Wilhelm Mayback tarafından geliştirilen butler püskürtmeli karbüratörü geçti. 1905 yılından itibaren Harley Davidson ve Indian’ın katkılarıyla Amerika’da başta olmak üzere motosiklet hızla yaygınlaşmaya başladı. Fakat en önemli sıçrayısını İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında gösterdi. Elbette bunda özellikle İkinci Dünya Savaşı cephelerinde motosikletlerin pratik kullanımına izin verilmesinin de büyük etkisi de bulunuyor.

Motosiklet Parçaları Nelerdir?

Bir motosikletçinin aynı zamanda dostu olan motosikletini yakından tanımasının en etkili yolu sahip olduğu parçaları üstün körü de olsa bilmektir. Motosiklet parçaları hakkında bilgi sahibi olmak motosikletlinin olası problemler hakkında önlem almasını kolaylaştırır, bir sorun çıktığı zaman yanlış hareket etmesinin önüne geçek ve hatta ikinci el motosiklet alımında işini son derece kolaylaştırır. Tabi bir motor ustası kadar motosiklet parçaları hakkında engin bilgiye sahip olmamız beklenemez ama en azından belli başlı parçaların isimlerini ve kabaca işleyişlerini bilmek sanıldığı kadar zor değil. Dün dünyada kullanılmakta olan motosikletlerin standart üretime tabi tutulmaları ve motosiklet parçaları özelliklerinin belli standartlarda üretildiğini bilmek sizi rahaltabilir.

Motosiklet parçaları; ana gövde parçaları, motor, aktarma-vites parçaları, son sürüş parçaları, tekerlekler, lastikler, frenler ve çeşitli elementlerden oluşur. Ana gövde motosikletin şasi, süspansiyon ve arka çatalını içine alan bölümdür. Şasi kısmı genellikle alüminyum, çelik yada benzeri alaşımlar kullanılarak yapılır. Karbon fiber, titanyum ve magnezyum kullanılarak yapılmış pahalı çeşitlerine rastlanabilir ve arka çatal kısımla kaynak kullanılarak birleştirilir. Modern tasarımda ön ve arka olmak üzere iki tip bulunan süspansiyon doğrudan şasiye bağlanır. Sadece ön ve sadece arka süspansiyon kullanılan motosikletlerle karşılaşmanız mümkün olduğu gibi genelde ön ve arka süspansiyonun motosiklet içerisinde dengelenerek kullanılması yaygındır. Ön süspansiyon genelde ön çatalın içerisinde yerleştirilmiş olarak bulunur. Ön çatal kısmı ise tekerlekleri tutan ve motosikleti yönlendirmeye izin veren veren parçadır. Motosiklet parçaları arasında en önemli parça olduğunu söylersek çok da abartmış olmayız. Motosikletin kararlılığını kalitesi ile belirler. Piyasada görebileceğimiz çoğu motosiklet benzinle çalışan içten yanmalı motorlar yardımıyla çalışırken bazı küçük motosiklet ve scooter tipleri elektrik motorundan yardım almaktadır. Motor kısmı 1 ile 4 arasında değişen silindirlerden oluşabilir. Tek silindirli motosikletlerde genelde fazlasıyla titreme problemi görünür. Hava, su ve yağ soğutmalı seçenekleri bulunur. İki zamanlı ve dört zamanlı motor tipleriyle karşılaşabilirsiniz. 4 zamanlı motorlar daha güvenilir olmaları, düşük benzin tüketimi nedeniyle çevreye zarar vermemeleri ve geniş performans aralıklarında çalışabilmeleri nedeniyle genellikle tercih edilir. Vites kutusunda arka tekerleklere güç aktarımında farklı metotlar izlense de genel olarak zincir tahrik dişleri ve silindir dişleri gibi parçalardan oluşur. Bu zincirlerin yağlanması ile ilgili her geçen gün yeni teknolojiler üretiyor. Etkili bir yağlama güç aktarımının bel kemiğini oluşturuyor çünkü. Tekerlek kısmı alüminyum ya da çelik jantlardan oluşur. Genel olarak magnezyum alaşımları da son zamanlarda tercih edilmektedir. Lastikler için genelde yol ve kullanım amacı güdülerek farklı teknolojiler kullanılır. Bazı lastiklerin trafikte kullanımının yasak olduğu, sadece off road ve arazi kullanımlarında tercih edilmesi gerektiğini unutmayın. Motosiklet parçaları arasında yer alan frenler güvenli bir sürüşün temel anahtarlarından biridir. Motosiklet modellerinde genelde birbirinden bağımsız iki çeşit fren sistemi tercih edilir. Ön ve arka fren sistemleri olarak adlandırılan bu sistemler bazı modellerde iki sistemin etkileşimli şekilde çalışmasına olanak sağlayacak şekilde dizayn edilmişlerdir ve ön fren arka frene orana nispeten daha kuvvetlidir. Temel motosiklet parçaları haricinde motosikletin kokpit kısmında yer alan yakıt göstergeleri, kilometre sayacı ve takometreden oluşan bir gösterge paneli de bulunur. Modern tasarımlarda navigasyon gibi araçlara da rastlamak mümkündür.

Motosiklet Parçaları Bakımı

Motosiklet parçaları motosikletinizi sık kullanmasanız dahi düzenli bakım isteyen parçalardır. Belli ömürleri olan motosiklet parçaları muhakkak zamanı geldiğinde değiştirilmeli. Ömürleri kilometre üzerinden hesaplansa da bazı durumlarda zamanla eskime gösterebilirler. Motosikleti düzenli olarak yetkili servislere götürmek ve bakımını yaptırmak aynı zamanda motosiklet parçaları ömrünü arttırabilir. Diğer taraftan özellikle fren balataları ve motosiklet lastikleri gibi parçaların zamanı geldiği zaman değiştirilmesi önemlidir. Sıfır bir motosiklet alsanız dahi fabrikalarda kullanılan motosiklet lastiklerini değiştirmeniz gerekebilir. Genel olarak fabrikalarda takılan lastikler kaliteli olmadığı için motosiklet alırken lastik için de ayrı bir bütçe ayırmanız daha sonra sizi kazalardan koruyabilir. Diğer taraftan ömrü dolan ve değiştirilmeyen motosiklet parçaları ilk başta sorun yokmuş gibi görünse dahi zamanla başta motor olmak üzere diğer kısımlarına ciddi zararlar verebilir ve sizi daha büyük bir harcamanın altına sokabilir.

Hangi Parçalar Tercih Edilmeli

Değişim esnasında orijinal parça kullanımı motosikletinizin ikinci el değerini koruyabileceği gibi size daha uzun süreli kullanma fırsatı da tanır. Muadillerine oranla daha pahalı parçalar olsa dahi standartlara uygun üretilmeleri, motosiklet modelinizle birebir uyunmlu olmaları, testlerle güvenirliklerinin ispatlanması ve son olarak sunduğu garantiyle sizin uzun vadede karlı çıkmanıza yardımcı olur. Motosikletler genelde kazaya ve düşmeye yatkın araçlar olduğu için genel olarak ikinci el yedek parça kullanımından özellikle sakınmanızı tavsiye ederiz. Kaldı ki en ufak bir çarpmada dahi kullanılmaması gereken motosiklet kasklarının bile ikinci el satışına rastlıyoruz. Siz en iyisi orijinal olduğuna emin olduğunuz, yetkili servis tarafından size temin edilen motosiklet parçaları ile gerekli işlemlerinizi yaptırmaya gayret edin.

Keyifli, güvenli ve huzurlu sürüş keyfini devam ettirmek ve kullanmış olduğunuz motosikletten tam performans alabilmek için gerekli bakımlarını asla ihmal etmeyin. Parça değişimleri ve motosiklet bakımını yetkili servislerden yaptırdığınız taktirde yetkili servis bunu şase ve plaka numarasıyla birlikte sisteme kaydettiği için elinizden çıkarmak istediğinizde alıcılara karşı elinizi kuvvetlendireceğiniz aklınızda bulunsun. Motosiklet parçaları ve motosiklet dünyası için aklınıza takılan her şeye hızlı ve güvenilir bir çözüm üretmek istiyorsanız motosiklet.org’un tam size göre olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sürekli güncellenen içeriği kullanıcıların interaktif olarak fikilerini paylaşma ve sorularını diğer kullanıcılarına yöneltme olanağı motosiklet.org’u kısa zamanda motor severler arasında popüleritesini arttırmasını sağladı. Siz de motosiklet maceranızın uzun yollarında yalnız kalmak istemiyorsanız sitemize bir göz atabilir, üye olarak aramıza hemen katılabilirsiniz.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz