motosiklet
Kas 17 th, 2015

GenelYorum yapılmamış

Motosiklet MontuMotosiklet Montu

Motosiklet Sürücülerinin En Yakın Dostu

Motosiklet kullanırken rüzgarı teninde hissetmek, trafiğin içerisinde birkaç manevrayla sıyrılabilmek ve özgürlüğün tadına varmak elbette çok güzel ama sürücünün kendi emniyetini sağlayabilmesi adına ekstra bir çaba göstermesi de gerekiyor. Motosikletlerin ilk kullanıldığı andan itibaren hayatımıza giren motosiklet montu; ilk başlarda sağlamlığı için deri kullanılarak üretiliyordu. Günümüzde halen deri kullanılarak özel bir dikişle üretilen modelleri olduğu gibi derinin bazı dezavantajlarını ortadan kaldırabilmek adına tekstil montlar adı altında anılan gelişmiş modellerden yararlanmaktan da mümkündür. Deri montların pahalı olması sebebiyle oluşan kanıya rağmen özellikle su geçirmezlik, ısı yalıtımı, çekmezlik konularında deri montlardan daha üstün özelliklere sahip olan tekstil montlar kullanılan gelişmiş tekstil teknolojileri sayesinde koruma konusunda da ciddi avantajlar sağlamaktadır. Hatta piyasada içinde hava yastığı bulunan ve ekstra koruma sağlayan akıllı motosiklet montlarıyla da karşılaşmak artık mümkündür.

Motosiklet Montu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet montu kullanıcıyı kullandığı motosikletin üstünün açık olması sebebiyle yağmur, soğuk ve rüzgardan korumalıdır. Sonrasında olası bir kaza durumunda motosiklet sürücüsünün düşme anında en çok yerle temas eden bölgesini maruz kalacağı kuvvetlere karşı desteklemeli ve yüzey üzerinde kayarken sürtünmeden ötürü ekstra yaralanmasının önüne geçmelidir. Kullanıcıların da uzmanların da en önemli tavsiyelerinden biri dört mevsimlik diye anılan montlardan ziyade yazlık ve kışlık olarak üretilen montlardan birer tane edinilmesidir. Omurilik bölgesini koruyan sert malzemelerle desteklenmiş sırt kısmı ve eklemleri saran koruyucu kısımlarının önemi atlanmamalıdır. Sürüş esnasında montun içinin havayla dolması sebebiyle oluşabilecek paraşüt etkisinden uzak durabilmek için tam olarak vücudunuzu sarmasına dikkat etmeniz gerekir. Üzerinize tam oturan motosiklet montu gidonu tutarken koruyucu parçalarıyla eklemlerinizi tam olarak kavriyorsa sizin için en doğru parçayı buldunuz demektir.

Akıldan çıkarılmaması gereken bir diğer husus kullanılan malzemeler sebebiyle montun yıkanması ya da sıcak havayla teması durumunda tüm özelliğini yitirebilmesidir. Bu sebeple tercih yaparken koruyucu parçaları değiştirebilir cisten bir mont size avantaj kazandıracaktır. Siz de ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir motosiklet montu arayışındaysanız, motosiklet.org adresini ziyaret ederek en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Motor severleri bir çatı altında buluşturan motosiklet.org’ta motosikletler hakkında aklınıza takılan her sorunun bir cevabı olduğuna emin olabilirsiniz.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz