motosiklet
Kas 25 th, 2015

GenelYorum Yapılmamış

Motosiklet Modelleri

Motosiklet ModelleriMotosiklet Modelleri

Motosiklet Modelleri ve Gelişim Süreci

İnsanların bir yerden bir yere giderken ulaşım için kullandığı araçlar incelendiğinde, ulaşımın geçirdiği evreler kolayca görülebilmektedir. İlk zamanlarda at, eşek gibi hayvanlar ulaşımda tercih edilirken sonraki dönemlerde at arabası, fayton gibi versiyonlar üretilerek ulaşım daha modern bir hale geldi. Teknolojik anlamda icatlar baş gösterdiğinde her alanda olduğu gibi motosiklet sektöründe de gelişmeler olumlu yönde oldu. Her şey iki tekerlekli ulaşımın şahı olan bisikleti geliştirmekle başladı. Birçok farklı ülke ve mucit, denemeler yaparak bisikleti motosiklete çevirmeye çalıştı. Birçok denemeye karşın en kalıcı ve belirleyici olan Fransız mucit kardeşler Michael – Eugene Werner’in çalışması oldu. Mucit kardeşler daha önceki denemelerde motorun ön veya arka kısma yerleştirmesini tamamen reddederek yeni bir tasarım yaptı ve motoru bisikletin orta bölümüne, iki teker arasına yerleştirdi. Bu ilginç ve o dönemde benzersiz yerleşim ile motorun yeri sabitlendi ve günümüzde dahi aynı yerde kullanılmaya devam edildi. Motorun yeri somut bir şekilde belli olunca motora mekanik gövde eklendi. Tasarım ve imalat süreci tamamlandığında, ilk motosiklet üretilmişti. Bisiklet ve motorun bileşimi sonucu ortaya çıkan bu yeni, güçlü ve hızlı ulaşım aracına kelimelerin birleşiminden yola çıkılarak “motosiklet” adı verildi. Motosiklet tüm medeniyetleri heyecanlandıran bir icat olarak yayıldı. Herkes kendi motosikletini derme çatma yollarla üretmeye çalışıyordu. Kısa süre içinde yeni girişimciler ortaya çıkmaya başladı ve motosiklet üretimi fabrikasyon hale dönüştü. Her ülkenin kendi markasını üretme güdüsü sektörü çeşitlendirerek bugünkü dağılımı oluşturdu. Motosikletler fabrika bazlı üretime geçiş yapınca tasarım açısından farklı motosiklet modelleri üretilmeye başlandı. Renk ile başlayan çeşitlendirme çalışmaları konfor ile devam edip teknik özellikler ile nihayete erince birbirinden farklı onlarca motosiklet modelleri üretilmiş oldu. Üreticiler her seferinde yeni bir farklılık ile sürücülerin karşısına çıktı ve kısa süre içinde her ihtiyaca hitap eden motosiklet modelleri doğdu.

Dünya Motor Sektöründe Motosiklet Modelleri

Dünya motor sektörüne bakıldığına en büyük motosiklet üreticisinin Honda olduğunu görülür. Honda’nın tarihsel gelişimi sektör açısından belirleyici bir süreçtir. Motosiklet modelleri baz alınarak Honda’yı inlediğimizde her yaşa ve bütçeye hitap edebilecek motorlar görebiliriz. Motosiklet üretimlerinde bütçe belirleyici olsa da, sürücülerin esas aradığı dayanıklılık, hız ve performanstır. Honda, Suzuki, Yamaha gibi sektör öncüleri bu konularda rüştünü ispatlayan isimler arasındadır. Motosiklet modelleri arasında dünya çapında nam salan şirketlerden biri de şüphesiz Piaggio – Vespa’dır. Savaşın ardından şirketi ve ülke ekonomisini canlandırmak için düşük bütçeli, pratik kullanıma sahip iki tekerlekli ulaşım aracı üretme fikriyle yola çıkan şirket, bu sürecin sonunda Vespa’yı ürettiğinde yeni bir akımın öncüsü haline gelmiştir. Scooter motosiklet modelleri Vespa ile çığ gibi yayılarak tüm dünyayı etkisine alan bir akım haline geldi. Yayılmayı hızlandıran en önemli detay ise Audrey Hepburn’ün başrolünü süslediği Roman Holiday (Roma Tatili) filminde yıldızın tüm İtalya’yı Vespa ile gezmesidir. Filmden sonra Scooter motorlar romantik gezilerin simgesi haline geldi. Piaggio’nun bu adımıyla beraber motosiklet sektörüne scooter modelleri de eklenmiş oldu. Scooter’ların kolay ve pratik sürüş konforu, düşük bütçeli oluşu üniversite kampüslerinde, şehir gezilerinde ve dünya turlarında tercih edilmesini sağladı. Bir yandan da, Amerika’da Harley Davidson firması chopper motosiklet modelleri efsanesini başlattı ve gerek Hollywood filmleri, gerekse de TV dizileri sayesinde motosikletler giderek daha çok ilgi çekmeye başladı. Hatta o ana kadar sadece belli bir gruba özgü araçlar olarak görülen motosikletler, medya ve filmler sayesinde toplumun her kesimine hitap etmeye başladı. Aynı nedenle, motosiklet yarışları da ilgi çeker ve en az otomobil yarışları kadar takip edilir oldu. Global düzeydeki bu motosiklet farkındalığı, hem satışları artırdı ve hem de sektöre yeni, yaratıcı firmaların girmesini sağladı.

Motosiklet Modelleri ve İkinci El Motor Piyasası

Motosiklet modelleri marka temel alınarak değerlendirildiğinde fiyatlar değişiklik gösterir. Yeni ve beklenen bir model çıktığında modelin teknik özelliklerine bağlı olarak yüksek fiyatla piyasaya sunulur. Bütçe baz alınarak tasarlanan ve piyasaya sunulan modeller ise daha uygun fiyat değerlerine sahip olur. Ancak maksimum tasarruf elde etmek veya çok istediğiniz bir markaya avantajlı fiyatlardan ulaşmak için, ikinci el motosiklet modelleri de tercih edilebilir. Nitekim piyasada uygun fiyatlı ikinci el motosiklet modelleri bulabilmek, üstelik de son derece iyi kullanılmış olanlar bulmak mümkündür. Tıpkı ikinci el otomobil pazarı gibi motosikletler için de özel satış alanları vardır. Galeriler, motosiklet mağazaları ve bisiklet-motor satışı yapan yerlerde ikinci el motor bulunabilir. İnternet üzerinden ikinci el motosiklet alışverişi yapmaksa, hem model sayısı ve hem de düşük fiyatlar bakımından daha avantajlıdır. Bu sebeple motor alınmadan önce internet satış sitelerini kontrol etmek akıllıca bir davranış olacaktır. Nitekim internet siteleri sayesinde, araya galerici veya bir başkasını sokmadan doğrudan satıcı ile muhatap olmanız, hatta o satıcı hakkında diğer kullanıcıların fikirlerini öğrenmeniz mümkündür.

Motosiklet modelleri arasında hemen her ihtiyaç ve deneyim seviyesine hitap edebilen motosikletler bulunur. Yüksek teknolojili, performans odaklı, konforlu motosikletler kadar, ekonomik orta segment modeller bulabilmek de rahatlıkla mümkündür.

Motosiklet Modelleri Hakkında Bilgiler

Motosiklet modelleri hakkında daha net bilgiler edinmek için internet ortamında araştırma yapılabilir. Motosiklet temalı birçok site motor haberlerini, fuar takvimlerini, güncel motor fiyatları ve marka yeniliklerini takip ettiğinden bu tarz sitelerde piyasa koşullarını öğrenmek mümkündür. Bu sitelerin en kalitelisi olan motosiklet.org; üyelerin daima aktif olduğu, kişilerin birbirleriyle interaktif bir şekilde iletişim kurduğu sosyal bir sitedir. Motosiklet modelleri kategorisinde istenilen herhangi bir markayla ilgili bilgi almak, kullanıcı yorumları okunmak istendiğinde hızlı bir şekilde bilgiye ulaşmak mümkündür. Bilinçli motosiklet kullanıcılarından oluşan sitemizde motor teknik yardımından marka tavsiyelerine kadar birçok alanda bilgi bulunabilir. Motor sürüş etkinlikleri hakkında da bilgi veren sitemiz, her anlamda mobil ve fiziki canlılığa sahiptir. Hız ve özgürlük tutkusunun peşinde motorla dünyayı gezen profesyonellerin yer aldığı sitemizde, motor sürmeye yeni başlayan amatörler de bulunmaktadır. Böylelikle, deneyim seviyeniz ne olursa olsun size uygun bilgilere ulaşmanız mümkün kılınmaktadır.

Türkiye’nin en gelişmiş motosiklet sitesi olan motosiklet.org; motor dünyasına yeni bir soluk getiren canlı ve aktif içeriğiyle yayın hayatını sürdürüyor. Motorcunun mobil desteği olan site, aynı zamanda Türkiye’de faaliyet gösteren tüm motosiklet markalarının bilgi deposu sayılıyor. Sanal kütüphane görevi gören sitemizde motosiklet markalarının tarihi, yarışlarda elde ettiği başarılar ve teknik ayrıntılar hakkında sayısız bilgi bulunuyor. Böylece sürücüler kullandıkları marka ve modellerle ilgili tarihsel bilgi edinme imkânı dahi buluyor. Motor kullanmaya yeni başladıysan veya aktif olarak motor kullanıyorsan hemen aramıza katılarak bu sosyal ortamın bir parçası olabilirsin. Motor, hız, tutku ve özgürlük için motosiklet.org!

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz