motosiklet
Kas 17 th, 2015

GenelYorum yapılmamış

Motosiklet LastikMotosiklet Lastik

Doğru Lastik Kullanımı

Bir motosiklette lastiklerin görevi araç yükünü taşımak, direksiyon ile belirtilen doğrultudaki yönü takip etmek, motordan gelen gücü hareket olarak yola yansıtmak, ıslak ve kuru zeminde aracı durdururken emniyeti atlamamak ve amortisörlerin sağladığı sürüş keyfini arttırmaktır. Lastiğin görevlerini bütünüyle yerine getirmesinin tek yolu sıcaklık, hava şartları ve yol durumu gibi değişkenleri göz önüne bulundurmanın yanında aracınızın özelliklerini ve ihtiyaçlarınızı göz ardı etmeden doğru seçim yapmanızdır. Araç için doğru lastik seçimi derken kast edilen, şehir içi kullanıma uygun olarak tasarlanmış bir motosiklete yüksek hızlara erişebilen bir lastiğin takılmasının yaratacağı uyumsuzluk problemidir. Bunu aşabilmek için seçim yaparken muhakkak motosiklet özelliklerinizi de dikkate almak gerekir.

Motosiklet Lastik Tipleri

Motosiklet lastik tipleri genel olarak sports, sports/touring, road/touring, on/off road, all terrain/cross ve race/track lastikler olmak üzere 6 ana başlıkta incelemek mümkün. Sports lastikler genelde spor motosikletlerinde kullanılan, üzerinde fazla diş bulundurmayan, yarış lastikleri kadar olmasa da sürüş sıcaklıkları yüksek ve yumuşak kauçuktan üretilen motor lastik tipleridir. Kuru zemin üzerinde mükemmel yol tutuşu sağlamalarına karşın diş sayısının az olması ve yüksek sürüş sıcaklığı ıslak zeminde kullanımını zorlaştırmaktadır. Sports/touring lastikler orta sertlikteki kauçuktan üretilirler. Spor lastiklere oranla sürüş sıcaklığı düşük olan bu lastikler daha fazla diş barındırırlar. Çok iyi yol tutuşu sağlan Sports/touring lastikleri günlük kullanım için uygundur. Road/touring lastikler sert kauçuk kullanılarak yapılırlar ve sürüş sıcaklıkları oldukça düşüktür. Diş sayısının fazla olması iyi bir yol tutuşu sağlamanın yanı sıra ıslak zeminde de güvenli sürüş sunar. All terrain/cross lastikler ise asfalt dışındaki alanlarda etkili olabilmesi adına büyük ve yüksek bloklardan oluşur. Toprak yol ve patikalarda kullanım için uygundur. Race/track lastikler ise trafikte kullanılması yasak olan motosiklet lastik tipleri arasında yer alır. Yarış pistlerinde kullanılmak üzere üretilmiş olan bu lastikler zorlu yarış koşulları için oldukça yumuşak kauçuktan üretilirler. Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde maksimum yol teması elde edebilirsiniz.

Motor lastik özellikleri, bakımı ve seçimi hakkında başvuracağınız ayrıntılı bir kaynak arıyorsanız motosiklet.org’a göz atabilirsiniz. Türkiye’nin her tarafındaki farklı sevilerde motor severin buluştuğu motosiklet.org motosikletler hakkında aradığınız tüm bilgilere en doğru yanıtları sunuyor. Lastik alışverişinizi yapmadan önce tavsiyelerimizi gözden geçirmeyi unutmayın.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz