motosiklet
Kas 25 th, 2015

GenelYorum yapılmamış

Motosiklet KiralamaMotosiklet Kiralama

Motosiklet Kiralama Hakkında Genel Bilgiler

Bir motor sever motosikletinden belli başlı durumlarda uzak kalmak zorunda kalabilir ama bu motosikletin ona sağladığı konfor ve avantajlardan uzak kalacağı manasına gelmez. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan motosiklet kiralama seçenekleri ihtiyaç duyduğu her an motosikletinin sağladığı özgür ruha kavuşmasına yardımcı oluyor. Günlük ya da aylık motosiklet kiralama seçeneklerinden birini tercih ederek motosikletin sunduğu avantajlara hemen kavuşmanız mümkün. Bir gün kiralama durumunda araç 24 saat üzerinden değerlendirilirken 1 aylık kiralamalarda 30 gün baz alınarak kiralama süresi hesaplanır. Gecikme durumunda 1 saatlik gecikme için ücretin 1/3’nün sizden alınacağını 3 saati aşan gecikmelerde tam gün ücret üzerinden değerlendirileceğini unutmayın. Kiralama esnasında herhangi bir durumdan ötürü trafik cezası yerseniz bu sizin sorumluluğunuz altında olacaktır. Araca trafik ekiplerinin el koymaları durumda bu süre kiralama süresine dahil edilir, yani ücretlendirilir. Sizin kusurunuzun olduğu cezalar yani kiralama süresi içerisinde kesilen cezalar nakit olarak talep edilir ya da kredi kartıyla kiralama şirketi tarafından tahsil edilir. 24 saatten az süreli kiralamalarınız 24 saat üzerinden ücretlendirilir.

Kiralama durumunda size sunulan fiyata sınırsız kilometre, üçüncü şahıs (trafik sigortası), KDV, yerel vergiler ve kask dahildir. Uzun dönem kiralamalarda daha uygun fiyatlı kiralama yapma olanağınız ve ekstra avantajlarınız olabilir. Yakıt, ferdi kaza sigortası, kasko sigortası, isteğe bağlı sigortalar, tek yön kiralama bedeli, navigasyon gibi isteğe bağlı ekstra hizmetler, kask dışında kalan diğer koruyucu kıyafetler, park ücretleri, otoban geçiş ücretleri, ofis ve havaalanı gibi yerler haricinde aracı teslim alma ve teslim etme ücretleri size sunulan ilk fiyata dahil değildir. Bunlar için ekstra ödeme yapmanız talep edilebilir.

Motosiklet Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Motosiklet kiralama esnasında karşılaşacağınız problemleri en aza indirebilmek için bazı hususlara dikkat etmeniz son derece önemlidir. Öncelikle bir motosiklet kullandığınızı unutmayarak koruyucu kıyafetlerinizi giymeyi ve kask gibi hayati önem taşıyan parçaları kullanmayı unutmayın. Olası bir kaza durumunda hayatınızı kurtarabilecek bu küçük önlemler bunların eksikliğinden doğan trafik cezalarına karşı da size korur. Tabi ilk önce önem vermeniz gereken unsur kendi can güvenliğinizdir. Motosikleti park ettiğiniz zaman ruhsatı yanınızda bulundurmanız son derece önemlidir. Motosiklet kiralama esnasında yapılan sigortanın park edilmesi sırasında otopark görevlisine anahtarı teslim ettiğiniz zamanlardaki olası hasarlanmaları karşılamamaktadır. Bu sebeple anahtarı kimseye teslim etmemeye dikkat edin. Motosikleti park ettiğiniz zamanlarda ya da seyir halindeyken değerli eşyalarınızı görünür şekilde bırakmamanız hırsızlık gibi tatsız durumların başınıza gelmemesi için oldukça önemlidir. Kaza durumunda aracınızı hareket ettirmeden trafik polisi ve jandarmaya haber vermek gene sizin sorumluluğunuzdadır. Böyle bir durumda en yakın polis veya jandarma karakoluna giderek kaza ve alkol raporu almanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda bu belgeleri ivedilikle edinmeniz haksız bir nedenle sizden yüklü miktar para talep edilmesinin de önüne geçecektir, lütfen unutmayınız. İmzaladığınız sözleşmede yer alan tutar kaza durumunda sizden tahsil edilecektir. Bu tutar 200 Euro’ya kadar çıkabilir, aklınızda bulunsun.

Motosiklet Kiralama esnasında yasal ve güvenilir firmaları tercih etmeniz başınıza istemediğiniz dertlerin açılmasının önüne geçebilir. Kiralama yapmadan önce motosikletin kilometresini kontrol etmeyi ve bir yere not etmeyi unutmayın. Kiralama yapacağınız şirketin servis ve bakım noktalarını öğrenmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Sizin güzergâhınızda olması olası problemlerde hızlı hareket etmenizi sağlar. Özellikle şehirlerarası kullanım için tercih edecekseniz az kullanılmış ve yeni bir motosiklet kiralamayı tercih edin. 3 yaşını aşmış motosikletler güvenliğinizi tehlikeye atabilir.

Kiralama yapmadan önce bir hasarının olup olmadığını ve farlarıyla ışıklarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu şekilde aracı teslim ederken hasarlanma ya da arıza sebebiyle firmanın sizden ekstra para talep etmesinin önüne geçebilirsiniz. Kiralama sözleşmesi yapmanız herhangi bir kaza ya da arıza durumunda cebinizden çıkan tutarın beklediğinizin çok üstünde olmasının önüne geçer, lütfen aklınızdan çıkarmayın. Firma yetkilisiyle olası problemlerde irtibata geçebileceğiniz bir telefon numarası almanız size yardımcı olacaktır. Trafik sigortasının hasarı karşılamadığının bilincinde olun. Dilerseniz kiralama esnasında kasko talep edebileceğinizi unutmayın. Eğer aracı tek yönlü kiralama için kullanacaksanız teslimat ücretlerini en baştan öğrenmeniz yerinde olacaktır. Bazı firmalar bu hizmet için çok yüklü miktarlar talep edebilirler. Son olarak çoğu kiralama firmasının erken rezervasyon ve internet üzeri kiralamalardan özel fiyatlandırma uyguladığını bilmeniz daha uygun fiyatlarda kiralama yapmanız için size fırsat sunabilir.

Hasar Söz Konusu Olduğunda

Motosiklet kiralama sözleşmesini imzalamadan önce kira bedelinin tamamı müşteriden alındığı gibi bir miktar depozito da talep edilir. Herhangi bir hasar almadan müşteri motosikleti teslim ettiğinde depozito müşteriye nakit olarak verilir. Herhangi bir kaza gerçekleşmesi durumunda kiralama yaptığınız firmaya hemen haber vermeniz yanlış hareket etmenize engel olur. Herhangi bir hasar söz konusu olduğunda motosiklet kiralama şirketleri tarafından sizin sorumluluğunuza bırakılacaktır. Bu sebeple kiralama esnasında kasko sigortası yaptırmanız kaza durumunda yüklü faturalarla karşı karşıya kalmanıza engel olur. Diğer bir değişle kaza durumunda %100 haklı olsanız dahi kiralama firmasının hasar bedelini sizden tahsil etmeye çalışacağını unutmayın. Bu sebeple riskli sürüşlerden uzak durmanız ve her zaman gösterdiğiniz dikkatin daha fazlasını göstermeniz önemlidir. Kasko olsa dahi hasarın minimum 200 Euro’luk kısmından sizin sorumlu olduğunuzu lütfen aklınızda tutun.

Kaza durumuyla karşı karşıya kaldığınız an motosikletin pozisyonunu değiştirmeden trafik ekiplerine ve anlaştığınız motosiklet kiralama firmasına haber vermeniz son derece önemli. En yakın polis ya da jandarma karakoluna giderek kaza ve alkol raporunu en kısa zamanda çıkarmanız size avantaj kazandıracaktır.

Yurtdışında Motosiklet Kiralama Şartları

Motosiklet kiralama motor severlere sanılanın üzerinde esneklik ve özgürlük sağlıyor. Denemek istediğiniz motosiklet modellerini kiralayarak oldukça uygun fiyatlara deneme şansı bulabileceğiniz gibi motosikletli bir tatilin kapılarını da açıyor. İster tatilde gittiğiniz yer dolayısıyla motosikletinizden uzak kalmış olun ister motosikletiniz olmamış olsun motosiklet kiralama firmalarının vermiş olduğu özel hizmetle motosikletle şehirlerarası seyahat edebilir, belirlediğiniz rota boyunca özgürlüğün tadına varabilirsiniz. Üstelik bu dediklerimizin tamamını yurtdışında da motosiklet kiralayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Motosiklet seyahatinizi istediğiniz yerden başlatma imkânı sunması motosiklet kiralamayı her zamankinden daha cazip hale getiriyor. İsterseniz yurtdışında istediğiniz şehirden rotanızı başlatma ve dilediğiniz şehirde teslim etme şansı sunan motosiklet kiralama hizmetlerinden yararlanmanız mümkün ama bunun biraz tuzlu olduğu da unutmayın. Kiralama ücretleri ülkemizdeki gibi motor hacmine ve motosiklet sınıfına göre belirlenir. Aynı ülkemizdeki gibi motosikletin bulunduğu sınıfa göre önden bir miktar kapora alan kiralama firmalarıyla karşılaşmanız mümkün. Bunu nakit olarak alabilecekleri gibi kredi kartından belirlenen miktarı bloke etmek şeklinden de gerçekleştirebilirler. Herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde aracın teslimi sonrası kartınızdaki bloke kaldırılır ya da para size iade edilir. Yurtdışında günlük ve kilometre sınırlı ve kilometre sınırı olmadan kiralama seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Sınırlı olan seçenekte 200 km üzerine çıktığınız takdirde kilometre başına ekstra ücretlendirmeye tabi tutulabilirsiniz. Diğer taraftan yurtdışındaki çoğu firmada araçların kaskosu olur ve ücrete de yansıtılır. Ama siz gene de olup olmadığını kiralama öncesi sorarak öğrenebilirsiniz. Genelde kiralama yaptınız firmaya teslim etmeniz beklenirken bazı firmaların sunduğu farklı şehre teslim etme hizmetini kullanarak kendinize güzel bir motosiklet turu hediye edebilirsiniz. Diğer taraftan kiralama firmaları cüzi fiyatlandırmalarla kask ve motosiklet kıyafeti de kiralayabiliyorlar. Tavsiye edilen kendi ekipmanlarınızı yanınızda taşımanız yönünde. Motosiklet kıyafetlerinizi uçağın bagaj kısmına verebilirsiniz ama kask en ufak bir hasarda kullanılmaz hale geldiği için uçak seyahatiniz sırasında yanınızda bulunsa çok da isabetli olur.

İster yurt içi ister yurt dışı ihtiyaçlarınızda motosiklet kiralama hizmetinin inceliklerinden bütünüyle faydalanmak için motosiklet.org’ta kullanıcı deneyimlerini okuyabilir, sunduğu tavsiyelerle birlikte kiralama hizmetinin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Motosiklet.org’un geniş kitlesi sayesinde aklınıza takılan soruların tüm cevaplarını almanız mümkün. Kiraladığınız motosikletle hangi rotayı takip edeceğinize karar veremediyseniz sizi sitemize bekliyoruz.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz