Motosiklet
Kas 29 th, 2016

GenelYorum yapılmamış

Motosiklet kazaları çok yaşadığımız için bu konu şu anda en önemli madde. Bu konuda dikkat edilmesi gereken belirli noktalar var ve bunlar özellikle trafikte kullanan, hızın nelere yol açtığını bilmeyen arkadaşlar için özel yazılmıştır.

trafikte-kaza

  1. Kazaya maruz kalmamak için ileri bakmak, ileride olayların nasıl gelişeceğini anlamak gerekiyor. Bunu anlamanın kolay yolu ise neler olacağını tahmin etmekten geçiyor. Kolay şekilde geçebileceğinizi düşündüğünüz bir boşluğun anında kapanınca ne yapabileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. Yolda aniden engebe görürsek kalçamızı seleden bir miktar kaldırmak, çukur görürsek ani frenlememek veya kontra yaparak çukurun etrafındaki kaçış noktalarını görmek gerekiyor.
  2. Olabilecek kazayı önceden düşünmek için ise hızımızın yol koşullarına uygun olması gerekiyor. Hızlandığımız kadar kolay duramadığımızı, takip mesafelerinin önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Fren mesafelerini hesaplamak için genel tablolar var fakat herkes ani fren kabiliyetine sahip değil. Eğitim alırken atlanılan konulardan biridir, frenleme ve ani duruş konusu.
  3. Takip mesafesini koruduğunuzda, arkadan hızla gelen araca yol verdiğinizde, elinde telefonu ile araç kullananı gördüğünüzde o araçtan uzaklaştığınızda, daha az kaza ihtimali ile karşılaşırsınız. Ama bu böyle yaparsam hiç kaza yapmam demek değildir. Bazen akza kaçınılmaz olabiliyor.
  4. Malesef bunların hepsini yapmak yetmiyor ama ihtimalleri azaltıyor. Özellikle yol şartları hakkında bilgili değilseniz, hızınızı normalinden %30 daha aşağıda tutun. Gyiiminiz her zaman full olsun, ah bugün unuttum, olsun böyle bir şey olmaz demenin sonuçları acı verici oluyor. Arkanızda bir yolcu (artçı) varsa onun hayatınıda düşünmeniz gerekiyor. Yani ileri bakış açısı, nereye bakarsan oraya gidersin mantığı, trafikteki boşlukları iyi okuyabilmek çok kurtarıcı oluyor.
  5. Yolun fazla sağından giderseniz araçlar size çok yakın veya dibinizden geçecektir. Ama bazende öndeki aracın sol lastiğini takip etmek kazadan kolay yırtmanın yoludur. Burada yine olay takip mesafesini doğru hesaplamada yatıyor. 100 km hızla giderken öndeki araçla aranızda en az 60 metre kadar bir takip mesafesi olmalı. Bunu büyük şehirde uygulamak zor. Bu yüzden sağ şeridi tercih eden ve kullanan arkadaşların kamyonlar, otobüsler ve diğer büyük araçlar tarafından taciz edildiğini biliyoruz. Fazla yaklaşan aracı uyarmak, korna ışık veya el işaretleri ile sizden uzak durmasını sağlamanız gerekiyor. Şimdi diyeceksiniz ki korna çalınca, uzunlarla uyarınca veya el işareti yapınca herkes ters anlıyor. Bırakın ters anlasınlar, özür dilemek, kaza yapmaktan daha masrafsızdır.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz