motosiklet
Eki 19 th, 2015

Motosiklet SigortasıYorum yapılmamış

Motosiklet Kasko

Kasko ve Trafik Sigortası Farkı

Sanılanın aksine, trafik sigortası ile kasko aynı anlama gelmiyor. Trafik sigortası zorunluyken motosiklet kasko için böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Bunun nedeni de, her iki sigorta türünün koruma kapsamına aldığı şeylerin değişik olmasından kaynaklanıyor. Kasko, “kara taşıtları kaza sigortası” sözcüğünün kısaltılmış hali. Bir aracın kaza geçirmesi, yanması, çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan bir sigorta sözleşmesi anlamına geliyor. Trafik sigortasından farklı olarak, poliçe sahibinin kendi aracını güvence altına alıyor. Oysa trafik sigortası, sadece diğer araçlara ve/veya yayalara verdiğiniz zararları karşılıyor. Yani motosiklet kasko, kişisel bir durum ve doğrudan kendi aracınızı ilgilendiriyor. Bu nedenle, trafik sigortasına ek olarak yaptırılması büyük önem taşıyor. İstatistikler, Türkiye’deki motosikletlerin yarıdan fazlasının kasko sahibi olmadığını gösteriyor.

Motosiklet Kasko Fiyatları

Motosiklet kasko fiyatları, zorunlu trafik sigortasının aksine değişken ve kişisel oluyor. Hatta, yaşadığınız şehirdeki trafik kazaları oranı dahi fiyatları etkiliyor. Bu nedenle, farklı şehirlerde aynı sigorta firmalarına gidenler, birbirlerinden tamamen farklı fiyatlar ile karşılaşabiliyor. Motosiklet kasko fiyatları, sürüş geçmişinize göre de şekilleniyor. “Kazası çok” bir sürücü iseniz örneğin, ödeyeceğiniz prim bedelleri de (risk yüksek olduğundan) daha fazla oluyor. Tam aksine, hiç kaza yapmamış biriyseniz de, inanılmayacak kadar düşük prim teklifleri alabiliyorsunuz. Yine, kazasızlık durumunuz devam ederse, her sene ödeyeceğiniz prim bedelleri daha da düşmeye devam ediyor. Motosiklet kasko fiyatları, sunulan ekstra güvencelere göre de şekilleniyor. Örneğin yolda kalma yardımı, anlaşmalı servislerde onarım, yurt dışı kaza ve kayıp güvencesi gibi hususlar, toplam fiyatı etkileyebiliyor. Piyasada pek çok motosiklet kasko firması var, bu nedenle en avantajlı koşulları elde etmek için önceden araştırma yapmak büyük önem taşıyor. Bazı firmalar, ek hizmetleri ücretsiz olarak sunuyor, bazıları da bu hizmetleri hiç sunmayarak genel prim bedellerini düşük tutuyor. Ancak, unutulmaması gereken husus şu: Motosiklet kasko da size tam bir koruma sağlamıyor. Bu nedenle, ona ek olarak ferdi kaza sigortası ve ihtiyari mali sorumluluk sigortası da yaptırmak gerekiyor. Ferdi kaza sigortası şahsi hastane ve tedavi giderlerinizi karşılarken, ihtiyari mali sorumluluk sigortası üçüncü kişilere verdiğiniz manevi zararın tazminini sağlıyor. Manevi tazminat miktarlarının yüksekliğini düşündüğümüzde, ihtiyari mali sorumluluk sigortası da yaptırmak büyük önem taşıyor.

Motosiklet Kasko Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Motosiklet kasko yaptırırken ve yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunların başında da, prim fiyatlarının düşüklüğüne göre değil, ödeme çabukluğu ve hızına göre firma seçimi yapmak geliyor. Zira ödemeyi istenen sürede yapmadıktan sonra, primlerin düşük olmasının bir önemi kalmıyor. Yine, poliçede belirtilen motosiklet değerlerinin gerçeği yansıtması gerekiyor. Motosikletin sıfır ise anahtar teslim, kullanılmış ise de piyasa fiyatları üzerinden sigortalanması önem taşıyor. Kaskoya ek olarak ferdi kaza ve ihtiyari mali sorumluluk sigortası da yaptırıyorsanız dikkat edin: Çoğu firma, prim ücretlerini düşürmek için teminat miktarlarını düşük tutuyor. Oysa özellikle ihtiyari mali sorumluluk teminatının yüksek olması önem taşıyor. Son bir husus da, ödemeyi elden yaparsanız muhakkak makbuz almanız gerekliliği; diğer türlü ödeme yaptığınızı ispat etmeniz mümkün olmuyor. Motosiklet.org, gerek site içerisinde, gerekse de blog bölümünde sizlerle bu konularda birbirinden değerli ipuçları paylaşıyor. Sitemizi ziyaret ettiğinizde, kasko ile ilgili bilgi edinmeyi de unutmayın – güvenliğiniz bizim için en önde geliyor.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz