motosiklet
Kas 25 th, 2015

Genel-Motosiklet SigortasıYorum yapılmamış

Motosiklet KaskosuMotosiklet Kaskosu

Motosiklet Kaskosu Nedir?

Bir motor sever için motosikleti bir ulaşım aracı olmaktan ziyade onu trafiğin keşmekeşinden kurtaran, dertleşmek istediği zaman rüzgârın özgür ruhuyla tanıştıran ve sosyal hayatının merkezine koyduğu bir can yoldaşıdır. Diğer araç sürücülerinin belki de hiçbir zaman tadamayacağı ve anlamlandıramayacağı bu bağın bir nevi koruyuculuk da içermesi önlenemez bir sonuçtur. Gözünüzden bile sakındığınız motosikletinizi olumsuzluklardan koruyabilmeniz her zaman mümkün olmasa da, sigorta şirketleri bu olumsuzlukları hafifletmek adına kullanıcılarına pek çok alternatif sunuyor. Bu alternafilerden biri olan motosiklet kaskosu; trafikteki diğer araçlar gibi belli riskler altında olan motosikletinizi yangın, hırsızlık, çarpma, infilak, bozulma ve çeşitli halk hareketlerinden doğan hasarlar gibi pek çok duruma karşı teminat altına alıyor. Motosiklet kaskosu genel olarak motosiklet trafik sigortasıyla karıştırılsa da aradalarındaki fark oldukça barizdir. Motosiklet trafik sigortası kullandımda olan tüm kara taşıtları gibi motosikletler için de zorunlu olan sigorta tipidir. Motosiklet kasko sigortası yapılması durumunda sigortalanmış şahıs herhangi bir kaza olduğu taktirde diğer araçlara ve 3. Şahıslara verebileceği her türlü zarara kaşı teminat altına alınmış olur. Böyle bir kaza durumunda hukuki süreç ve sonrasında zararın tespiti ve tazmininde sigortalının maddi hasarı sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Motosiklet trafik sigortası sadece kaza esnasında oluşabilecek maddi hasarın yükünü en aza indirme amacı güderken motosiklet kaskosu daha geniş anlamda hizmet almanızı sağlar.

Motosiklet Kaskosu ile İlgili Yaşanan Problemler

Motosiklet kaskosu hakkında yaşanan en temel problem hiç kuşkusuz küçük motor hacimlerine sahip olan araçlar ve büyük motor hacimlerine sahip olan araçlar arasındaki sınıflandırmada kapsamın ve kasko şartlarının büyük oranda değişiklik göstermesidir. Genelde kaza riski fazla olan motosikletlere kasko yapma konusunda pek hevesli olmayan sigorta şirketleri risk daha fazla arttığı için küçük motor hacmine sahip araçlara kasko yapma konusunda büyük sorunlar çıkarabiliyor. Küçük motor hacmine sahip 50 ile 250 cc arasındaki motosikletlere sigorta şirketleri kasko yapmış olsa dahi çalınması durumunda kilit altında ve kapalı garajda olması gibi oldukça zor şartlar koyabiliyor. Diğer taraftan tüm motosiklet sınıflarına karşı uygulanan muafiyetler durum küçük hacimli araçlar olduğunda %25 oranlarına kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda kaskonun kapsamı da daraltılabiliyor. Sigorta yaptırmak isteyen motosikletliler eğer kapsamı arttırmak ve muafiyetleri kaldırmak gibi taleplerde bulunursalar astarı yüzünden pahalıya gelen sigorta primleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Diğer taraftan her şeyi kasıyor olmasına rağmen oldukça uygun fiyatlandırma sunan acentelere de kuşkuyla yaklaşmak gerekiyor. Acentenizin size bahsetmediği muafiyet uygulamaları ve kısıtlamalarıyla tatsız bir olayın ardından karşı karşıya kalabilirsiniz. Kısaca acentenizin ağzından çıkan hiçbir şeye güvenmeyin. Piyasada bulunan acentelerin bazıları para kazanma hırsıyla gözlerini kırpmadan size yalan söyleyebilir ya da tam tersi gerekli bilgilendirmelerden yoksun acentelerle karşılaşmanız söz konusu olabilir. İnanmanız ve bakmanız gereken tek şey şirketin size sunduğu yazılı ve resmi kasko teklifidir. Bu şekilde muafiyetlerin ve klozların içeriklerine ayrıntılı bir şekilde bakma ve değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz. Motosiklet kaskosu hakkında bilmeniz gereken bir diğer küçük ayrıntı da kaskonun sadece motosikleti kapsamasıdır. Yani siz özellikle poliçeye yazdırmadığınız takdirde motosiklete sonradan takılan ve motosiklet aksesuarları olarak tanımlanan hiçbir şey kasko dahilinde değildir. Onlar için de ayrı prim ödemesi yapmanız gerekir. Talep ettiğiniz ya da poliçenin kapsadığı durumlarda kask gibi motosiklet kıyafetlerinizi de teminat altına almanızın mümkündür.

Fiyatlandırmada Baz Alınan Hususlar

Sigorta şirketleri motosiklet kaskosu söz konusu olduğunda bulunduğunuz şehirdeki trafik yoğunluğu, daha önce karşılaşılan olaylar ve buna benzer pek çok risk faktörünü göz önünde bulundurarak primleri hesaplama yoluna giderler. Farklı şehirlerde motosiklet kaskosu yaptırmaya kalktığınız zaman size teklif edilen fiyatlar farklı olabilir. Risk hesaplamalarında dâhil ettikleri diğer bir unsur da sizin ne kadar usta bir sürücü olduğunuz ve kurallara ne denli uyduğunuzdur. Kabaca bahsetmek gerekirse ileri sürüş teknikleri eğitimi aldığınızı belgelendirirseniz çoğu motosiklet sürücüsüne nazaran daha usta bir sürücü olduğunuz için yüklü bir miktar indirim almanız mümkündür. Uzun süre ehliyetiniz olmasına rağmen herhangi bir kazaya karışmamanız size başka bir indirim daha kazandıracaktır. Trafik siciliniz ne kadar temizse sigortacılar sizi o denli düşük risk faktörü olarak değerlendirecektir. Bir de işin diğer boyutu var tabi. 2 tekerli bir araç kullanıyor olmanız nedeniyle Türkiye’deki çoğu sigortacı motosiklet kaskosu için sizi diğer araç sahiplerine oranla kaza yapma potansiyeli yüksek sınıfta değerlendirmeye alacağını unutmayın. Bunu motosiklet kaskosu ve motosiklet trafik sigortası fiyatlarının her yıl kademeli olarak artış göstermesinden ve primlerin mümkün olduğunca yüksek tutulmasından kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Diğer Küçük Ayrıntılar

Motosiklet kaskosu ile teminat alabileceğiniz modeller genel olarak chopper, cruiser, enduro, touring ve scooter olmak üzere 250 cc motor hacmi ve üzerindeki modelleri kapsamaktadır. Diğer taraftan motosikletin kiralık olması, sürücü kurslarında eğitim aracı veya kurye olarak kullanılması, yarışlara katılması sonucu ortaya çıkacak hasarlar motosiklet kaskosu teminatı altında kesinlikle değildir. Sigorta mevzuatına göre sigorta şirketinin sorumluluğunun başlayabilmesi için sigorta ücretinin tamamı ya da taksitle ödeniyorsa ilk taksiti poliçe teslimin hemen ardından ödenmeli. Taksitlendirilmiş primleri vadesinde ödemeniz olası kayıp durumlarınızda avantajlı konuma geçmenizi sağlayacak daha önemlisi sigorta şirketinden kaynaklanan problemleri en aza indirecektir. Türkiye’de motosiklet sürücüleri arasındaki yaygın kanı motosiklet kaskosu bir lükstür şeklindir. Bunun temel nedeni aracın boyutuna oranla oldukça pahalı prim ödemeleri talep edilmesidir. Kasko zorunlu olmasa da motosiklet trafik sigortasının kapsamadığı birçok şeyi kapsaması sebebiyle tercih ediliyor. Bunun içerisinde siz hatalı olduğunuz takdirde aracınızdaki tüm hasarı karşılamak da yatıyor. Türkiye’de trafikte bulunan motosikletlerin sadece dört tanesinden bir tanesi kaskoludur. Birçok kişinin başlarına bir kaza gelmeden ya da herhangi bir problemle karşılaşmadan kaskonun sağladığı avantajlardan haberinin olmaması bunun temel nedenlerinden biridir. Poliçenizi okumadan, sigorta genel şartlarını incelemeden kesinlikle imza atmayın. Araştırmalar gösteriyor ki motosiklet sürücülerinin %90’ı sadece acentelerinde söylenen bilgilere dikkat ederek bu belgelere gerekli özeni göstermiyor. Özellikle teminatların kapsamından tam olarak emin olmadan anlaşmayı onaylamayın. Teminatlardan ziyade fiyat farkları doğrultusunda seçim yaparsanız bir sorun olması durumunda büyük oranda hak kayıpları yaşamanız olasıdır. Sigortacınızın sunduğu hizmetlere dikkatle göz atmayı unutmayın. Primlerinize eklenecek ufak ücretlerle aracınızda arıza yaşanması durumunda yol yardımı gibi pek çok avantajlı hizmetten kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Motosiklet kaskosu hakkında kafan biraz karışmış hissediyorsan emin ol yalnız değilsin. Yüzlerce motosikletliyi interaktif bir çatı altında toplamayı başaran motosiklet.org’un motosiklet sigortaları hakkında yazıları takip edebilir, sizin için en doğru sigorta firmasına karar vermek için yüzlerce üyenin fikirlerini sorarak gerçek kullanıcı deneyimleri ölçüsünde son kararını verebilirsiniz. Motosiklet.org’un blog bölümünden her zaman güncel motosiklet haberlerini takip edebileceğini lütfen unutma. Sitemizi ziyaret ederek Türkiye ve Dünya’nın her yanında üyesi olan kocaman bir oluşumun bir parçası olabilirsin.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz