motosiklet
Ağu 27 th, 2015

Genel-Motosiklet FiyatlarıYorum yapılmamış

Motosiklet Fiyatları

 

Motosiklet Fiyatları

Motosiklet satın almak, aceleye getirilecek bir iş değildir. Her şeyden önce, motosiklet fiyatları konusunda kapsamlı ve titiz bir araştırma yapmayı gerektirir. Motosiklet fiyatları, temel olarak dört hususa bağlı olarak belirlenir: Motosikletin markası, üretim yılı, silindir hacmi ve motosikletin modeli. Motosiklet modelleri, kullanım amacı ve hacimlerine göre çeşitli sınıflara ayrılır:

– Scooter : En ufak motosiklet çeşitleri arasında yer alır. Silindir hacmi 50 cc’den başlayıp, 600 cc’ye dek çıkabilir. Ancak piyasada çoğunlukla 50 ve 250 cc arası modelleri bulunur. Bu aralıktaki modeller, aynı zamanda en ucuz motosiklet fiyatlarına sahiptir. Kullanımı en kolay motosiklet çeşitleri arasındadır.

– SuperSport : “Racing” olarak da bilinir. Seri ve sportif bir modeldir. Silindir hacmi 600 cc’den başlayıp, 1300 cc’ye kadar çıkabilir. Profesyonel kullanıcılara uygun bir modeldir ve markasına göre, oldukça yüksek fiyatlara çıkabilir. Yeni başlayanlar için kesinlikle uygun bir model değildir.

– Touring : Uzun yol kullanımı için dizayn edilmiş, konforlu modellerdir. Ön camlarının çok yüksek olması ile bilinirler. Normalden daha fazla sayıda bagaj ve saklama alanı sunarlar. 600 cc ve 1.800 cc arası silindir hacimleri vardır ve yüksek süratlere de çıkabilirler. Sunduğu ek konfor özelliklerine göre, fiyatları değişken ve yüksektir.

– Chopper : Harley-Davidson ile özdeşleşen motosiklet modelleri arasında yer alır. Oturma yeri alçaktır ve rahat bir modeldir. Ancak deneyimli olmayan kişiler için, kolları sürekli yukarıda tutarak kullanmak, yorucu olabilir. 125 cc ve 1.800 cc arasında değişebilen bir silindir hacmi vardır. Motor hacimi arttıkça, motosiklet fiyatları da artış gösterir.

– Cross : Arazi kullanımına uygun, yerden yüksek modellerdir. Gövdelerinde aynı nedenle çok fazla parça bulunmaz. Hafif ve seri bir modeldir. Düşük silindir hacimlerine sahiptir zira amacı hız yapmak değildir. Aynı nedenle, fiyatları da uygundur.

– Enduro : Güvenlik güçlerinin tercih ettiği motosiklet çeşitleri arasındadır. Ağır olmamak koşuluyla, arazide de kullanılabilirler. Ancak asıl amaçları, şehir içinde seri kullanım sağlayabilmektir. Silindir hacimleri Cross motosiklet modellerine kıyasla daha yüksektir. Fiyat bakımından ne çok yüksek ne de düşük olurlar.

Görüldüğü gibi, hemen her kullanım amacına uygun bir motosiklet modeli bulunmaktadır. Motosiklet fiyatları, temel olarak ait olduğu klasmana ve silindir hacmine göre belirlenir demek mümkündür. Genel bir kural olarak, silindir hacmi yükseldikçe fiyatın da yükseldiği söylenebilir. Elbette işin içine marka değeri, parça kalitesi ve üretim teknolojileri de girmektedir, ancak bu iki husus, daima belirleyici değerler olacaktır. Bu nedenle motosiklet fiyatları kadar, size uygun modeli araştırmak da önemlidir.

2. El Motosiklet Alırken Dikkat Edilecekler

Öncelikle deneyim seviyenizi aşmamanız gerekir: Eğer daha önce motosiklet kullanmadıysanız, doğrudan bir SuperSport modeli almak anlamsız, hatta tehlikeli bir iştir. Scooter ve Cross klasmanındaki modeller, yeni başlayanlara çok daha uygundur. Motosiklet fiyatları bakımından değerlendirdiğimizde de, bu iki model en uygun fiyatlara sahiptir. Motosiklet, sadece bir ulaşım aracı değil, bir zevk ve karakter işidir. Gönlünüzden Chopper geçiyor olsa dahi, önce daha basit motosiklet modelleri ile deneyim kazanmanız şiddetle tavsiye edilir. Yine, yeni başlayanlar için en uygun silindir hacmi maksimum 250 cc’dir. Daha fazlası, kontrol ve hâkimiyet problemlerine neden olabilir. Üstelik motosiklet fiyatları da fazlasıyla artmış olur.

Size uygun modeli belirledikten sonra, sıra motosiklet aksesuarları seçimine gelir. Uygun ve doğru motosiklet aksesuarları kullanmak, sadece güvenliğinizi değil, motosikletten aldığınız keyfi de artıracaktır. Motosikletim.org, size bu konuda da yardımcı olmaya hazırdır. Motosiklet ile ilgili her şey için, motosikletim.org rakipsiz bir kaynaktır.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz