Motosiklet
Haz 6 th, 2016

GenelYorum yapılmamış

2017 Suzuki GSX-R1000
Euro, Dolar bir düşüyor bir artıyor. Motosiklet fiyatları bu artışlara göre azalmıyor, gittikçe artıyor. Motosiklet markaları bu fiyatları sabit tutmaya çalışsalarda sanırım başarılı olamıyorlar nedeni ise vergiler devamlı yükseliyor. Diyelim ki 2015 bir motosikletiniz var ve 20000 tl’ye aldınız 2016’da ise bu motosiklet 22500 olarak karşınıza çıkıyor.

Sizde motosikletinizi 20000 tl gibi yine aldığınız fiyatla yani aynı paraya satabiliyorsunuz. Burada satıcıya herhangi bir sorumluluk yüklenmiyor ama alıcılar geçen sene olmadıklarına pişman oluyorlar. Her motorcu değiştirirken motosiklet fiyatının aşırı düşmesini istemiyor. O yüzden paraya kolay dönüştürebileceği motosiklet markaları olan Yamha, Honda, BMW, Kawasaki, Suzuki ve KTM, Aprilia gibi markalara yöneliyor. Aslında bu motosiklet fiyatları piyasanın küçülmesine neden oluyor. Yeni giren firmalar fiyat politikasını düşük belirleyerek başlıyor. Sonra talebi görünce ilk yaptıkları iş fiyatlara yüklenmek oluyor.

Vergiler binince fiyatlara doğrudan yansıtıyorlar. Aslında tamamı Türk mühendislerince yapılmış motosiklet markaları çıkarsa bu yabancı firmaların hiç hoşuna gitmeyecektir diye düşündürüyor ama olay hiç göründüğü gibi değil. Türk firmalarının geç gelişmesi yönündeki engelde tam burada başlıyor. Vergi, parça üretimi, kalıp ve sonunda satış rakamlarının tutması ve o firmaya kazandırması gerekiyor. O yüzden ilk yıllarda tutan ama sonra devrilen bir çok firma görüyoruz.

Yani fiyatlar vergiler arttıkça artıyor, ülke ekonomisi düştükçe artıyor ama destek konusunda devletten yeterince ilgi bulamayan firmalar ya işçilerden kısıyor ya da daha kalitesiz parçalarla hizmet vermeye devam ediyor. Yani kötülüğü aslında bize oluyor. Daha fazla fiyata daha kötü ürün alıyoruz.

Bazı dengeleri korumak içinse vergi artırmak çözüm görünmüyor ya da fiyatlar arttıkça o firmaya artan güven hüsranla sonuçlanıyor.

hepinize iyi sürüşler

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz