motosiklet
Ara 8 th, 2015

Motosiklet EğitimiYorum yapılmamış

Neden Motosiklet Eğitimi?

Motosiklet eğitimlerini para tuzağı olarak gören ve bir kurumdan eğitim almaktansa kendi kendine deneyim kazanmaya çalışan motor severlerin sayısı hiç de azımsanacak miktarda değil. Piyasada tek amacı para kazanmak olan eğitimciler ya da kursların var olduğu bir gerçek ama gerçekten işini bilen ve sistematik bir şekilde motosiklet sürücüsünün ihtiyaç duyduğu kontrol ve ayrıntılarını öğretmek için çabalayanlar da var. Kısaca motosiklet eğitimi teknik yeteneklerin öğrenilmesi ve geliştirilmesi, trafikte doğru davranış tarzını benimsetme ve sahip olunan bilgiyi trafikte doğru işlemeyi öğretme amacı güder. Motosikletin tehlikeli olduğu algısını kırmanın başında da kaliteli motosiklet eğitimi geçiyor. Bilinçsizce motosiklet kullanımı önce motosiklet sürücülerini sonra iste trafikteki diğer kişileri büyük bir tehlike altına sokuyor. Hatta motosiklet eğitimi söz konusu olunca sürücünün sahip olduğu ehliyet bile gerekli yeterliliği sağlamamasına karşılık Türkiye’de ehliyet sahibi olmadan trafiğe çıkan motosiklet sürücülerinin sayısı eğitim üzerinde durulmasının önemini gözler önüne seriyor.

Motosiklet Eğitimi Veren Kurumlar

Motosiklet eğitimi veren kurumlar arasında BMW, Honda, Vespa,Yamaha gibi motor üreticilerinin verdiği kurslar ilk başta dikkati çekiyor. Kendi ürettikleri motosikletler üzerinde sundukları eğitimle öğrencilerini trafiğe hazırlayan bu kurumları motosikletler üzerine uzmanlaşmış kurumlar takip ediyor. Siz de tahmin edersiniz ki genellikle arabalar üzerine odaklanmış sürücü kursları motosiklet eğitimi denilince biraz eksik kaldıklarını kabul etmek gerek. Diğer taraftan diğerseniz OMM gibi motosiklet eğitim derneklerinden de yardım alabilirsiniz. Motosiklet eğitimi veren kurumların sizlere sunduğu ücretler pahalı geliyorsa, ticari ve şahsi bir kurumdan eğitim almaktansa trafikteki bilinçli sürücü sayısını arttırmak için çaba gösteren bir dernekten diğer kurumlara oranla daha uygun fiyatlara eğitim alabilirsiniz.

Eğitim Aşamaları

Eğitim kurumu ya da eğitmenin üzerilerinde durmak istedikleri konular sebebiyle farklılık gösterse de genel olarak eğitim aşamaları genellikle başlangıç eğitimi, trafikte güvenli sürüş eğitimi ve ileri sürüş ve yarış teknikleri olmak üzere üç ana başlıkta toplanır. Temel başlangıç eğitimi genel olarak yeni motosiklet sürücülerine en temel motosiklet kontrol becerilerini kazandırmak amacı güder. Motosiklet hakkında yapılan genel bilgilendirme sonra dengede kalabilme, pratik sürüş teknikleri, yavaş gitme ve slalom becerilerinin geliştirilmesi sağlanır. Trafikte güvenli sürüş eğitimi ise sürücünün şehir içi trafikte güvenli sürüşü devam ettirebilmesi için genel teorik ve pratik bilgilendirilmenin yapılması hedeflenir. Virajlar ve eğimli yollarda kalkış gibi sürüş tekniklerinin yanı sıra akan trafikle koordine hareket edebilme, trafiği doğru izleme ve tehlikeli durumlarda yapılması gerekenler gibi çok geniş bir yelpazade bilgilendirme yapılabilir. İleri sürüş ve yarış tekniklerinde sürücünün her türlü yol ve hava koşuluna, beklenmedik her türlü şartta karşılaşabileceği durumlar hakkında gerekli bilgilendirme yapılır ve bazı yarış teknikleri paylaşılır.

Motosiklet eğitimi genel olarak hem teorik hem de pratik eğitimi kapsayacak şekilde verilir. Temel başlangıç eğitiminde görece acemi olan motorcuların daha rahat kontrol edebilmeleri için hafif motorlarla çalışmak tercih edilir. Pratik eğitimler trafiğe kapalı ve güvenli alanda verilirken herhangi bir kaza olasılığına karşılık gerekli sağlık önlemleri de kurum tarafından alınmış olur. “Temel Başlangıç Eğitimi” adı altında verilebileceği gibi kurum bunu çeşitli kurlara bölerek de öğrencileriyle paylaşabilir. Öğrencinin aldığı eğitim seviyesi arttırça eğitimde kullanılan motosikletin ağırlığı ve kullanım zorluğu da arttırılır. Bu sayede çok sayıda farklı model üzerinde deneyim kazanması amaçlanır. Kurumlar genelde verdikleri eğitimi 2 günlük paketler halinde öğrencilerine sunuyor. Öğrenciler ilerlemek istedikleri seviyeye kadar diledikleri paketlerdeki eğitimleri satın alabiliyorlar. Genelde trafikte güvenli sürüş eğitiminde İngiliz Polis Teşkilatı için benimsenen eğitim modeli tercih ediliyor. Bunun temel sebebi trafikte karşılaşılan potansiyel ve gerçek tüm tehlikelerden kaçınmak için gerekli tecrübelerle öğrencilerin donatılması arzusudur. Burada esas olarak amaçlanan öğrencilere trafikte ihtiyaç duyacakları zihinsel pratiği kazandırmaktır. Diğer taraftan pek çok kurum öğrencilerinin kilometre deneyimi kazanmalarına yardımcı olmak adına şehirler arası turlar ve geziler düzenleyebiliyor. Eğitmenler eşliğinde yapılan bu geziler takım ruhuyla birlikte hareket etmenin yanı sıra eğitmenlerin sürüş tekniklerini gözleme, öğrenilen teknikleri kontrollü bir şekilde uygulama ve tabi ki eğlenme ve bilgi paylaşımında bulunma amacı güdüyor.

Başlangıç Motosikleti Seçimi

Motosiklet eğitimi söz konusu olunca bir ayağı alınan eğitimse diğer ayağı da hiç kuşkusuz öğrenilen teknikleri uygulamaya geçmektir. Durum böyle olunca da başlangıç motosikleti seçimi de büyük önem taşıyor. Genel olarak tavsiye edilen 250 cc ve altı küçük bir scooterle başlamanız. Başlangıç motosikletinizi satın alırken temiz ve ucuz bir 2. El tercih etmeniz motosikleti düşürmekten, çizmekten korkmadan tüm teknikleri denemeniz için sizi yüreklendirecektir. Kontrol edebileceğiniz özellikte bir motosiklet tercih etmeniz esasında her şeyden önemlidir. Bu sebeple fizik yapınızı, beden ölçülerinizi, trafik ve yol tecrübelerinizi seçim yaparken göz ardı etmeyin. İri yapılı bir insan olsanız dahi, ilk motosikletinizi 600 cc’nin üzerinde tercih etmekten kaçınmanız önemlidir.

Teknikleri çalışırken trafiğin yoğun olduğu alanlarda bulunmamaya gayret edin. Sakin yollarda birkaç ay çalıştıktan sonra trafiğe yavaş yavaş açılmanız size en verimli çalışmayı sunacaktır. Çalışırken sizden daha tecribeli bir arkadaşınızın yanınızda olması size yol göstermesini sağlayacağı gibi ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu da kazanmanıza yardımcı olacaktır. motosiklet her ne kadar fiziksel bir uğraşı gibi görünse de yoğun trafiğin içerisinde, sürekli kontrol halinde bulunmak zorunluluğunu getirdiği için sizi zihinsel olarak da yorar. Bu sebeple ilk sürüşlerinizi mümkün olduğunca az dikkatinizi dağıtacak, odaklanmanız gereken daha az unsurun bulunduğu ortamlarda gerçekleştirmeniz yeteneklerinizi daha isabetli geliştirmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Motosiklet eğitimi almış olsanız bile ilk pratiklerinizi yaparken mümkün olduğunda deniz kenarından uzak durmanız da size avantaj kazandıracaktır. Henüz motosiklet hakimiyetiniz tam manasıyla gelişmediği için çalışma yaparken ufak bir zihin dağınıklığı sizin denize düşmenize ve ciddi manada yaralanmanıza neden olabilir. Diğer taraftan belirli bir seviyede ustalık kazanana kadar farklı motosiklet alternatifleri üzerinde çalışmalar yapmak motosiklet eğiti ile kazandığınız bilgileri yeteneğe dönüştürme konusunda size büyük yardımlarda bulunacağını aklınızdan çıkarmayın. Motosiklet eğitimi esnasında dozunda cesaret usta bir sürücü olmanıza sizi bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Tercih ettiğiniz yol her ne olursa olsun eğitimizi geliştirmek adına yazılmış kitaplardan faydalanmak size epeyce yardımcı olabilir. İleri seviyedeki motosikletçilerle yapacağınız fikir alışverişlerine sizin gibi henüz yeni başlamış motor severleri de eklemeniz gözünüzden kaçan ayrıntıları anımsamanıza yardımcı olur. Her yaştan ve her seviyeden motor severi bir çatı altında buluşturan motosiklet.org’ta motosiklet eğitimi hakkında birçok kaynağa kolayca ulaşmanız mümkün. Kullanıcılar arasında fikir alışverişine önem veren motosiklet.org üzerinden yüzlerce motor severle aynı anda iletişime geçebilir, onların yaşadıkları sıkıntıları ve vermiş oldukları tavsiyeleri okuyabilirsiniz. Eğitim kurumuna karar vermeden önce daha önce kurumdan eğitim almış motor severlerin yorumlarını okuyabilir ve size en uygun kurs alternatifleriyle tanışabilirsiniz. Usta bir motorcu olmak adına gerekli desteği arıyorsanız sitemize hemen giriş yaparak motosiklet.org’un kocaman ailesinin bir ferdi olabilirsiniz.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz