motosiklet
Eki 19 th, 2015

2. El Motosiklet AlırkenYorum yapılmamış

Motosiklet Alım Satım

Alım Satım Avantajlı Mı?

2. el motosiklet satmak ve satın almak, kuralına uygun şekilde yapıldığında hem satıcı ve hem de alıcı için pek çok avantaj sunuyor. Satıcı, eline geçen para ile motorunun modelini yenileme fırsatına kavuşurken, alıcı da belki başka türlü elde edemeyeceği, hayallerinin motosikletine kavuşuyor. Ancak motosiklet alım satım konusunda yapılan hatalar o kadar çok ki, kimi zaman bu deneyim tüm taraflar için adeta işkenceye dönüşüyor. Kimi zaman satıcı, kimi zaman da alıcı tarafından yapılan yanlışlar, alıveriş keyfini hem azaltıyor hem de geleceğe yönelik sorunlar doğurabiliyor. Bu nedenle motosiklet alım satım yapmadan önce hazırlanmanız ve yapacağınız işlemler hakkında bilgi sahibi olmanız, büyük önem taşıyor. Bu iş için trafik takipçilerine boş yere para ödemenize gerek bulunmuyor, motosiklet alım satım, basit kurallara dikkat ederek de tamamlayabileceğiniz bir işlem. İlk yapmanız gereken şey, satıcıysanız motosikletinizi satılığa çıkarmak, alıcıysanız da ilanları incelemek oluyor. Motosiklet aksesuarları.com, bu iş için Türkiye’nin en kapsamlı 2. El motosiklet ilanları sitesini hazırlamış bulunuyor.

Motosiklet Alım Satım Masrafları

Motosiklet alım satım için ilanlara bakıp, satıcı ile de anlaştıktan sonra, ilk yükümlülük satıcıya düşüyor. Satıcının yapması gereken şey, motosikletin ruhsatını yanına alıp Vergi Dairesine gitmek. Buradan, temiz kâğıdı denen ve aracın borcu olmadığını gösteren belgeyi alması gerekiyor. Noter huzurunda yapılacak motosiklet alım satım işleminde, bu belge muhakkak soruluyor. Sonrasında, taraflar birlikte istedikleri bir notere gidiyor. Satıcı, bu aşamada trafik ve tescil belgelerinin (ruhsatın) aslını yanında bulundurmalı. Tarafların, noter içerisine girmeden önce kimlikleri dâhil tüm belgelerden üçer fotokopi çıkarmaları, zaman kazandırıyor. Noter, alım satım sözleşmesini üç suret şeklinde hazırlıyor ve tarafların imzalarını alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli husus bulunuyor. İlki, bu sözleşmenin bir şablon şeklinde olduğu ve bu nedenle de üzerinde “motosiklet satış bedelini tamamen aldım” yazması. Satıcının, henüz motosiklet alım satım bedelini almamışsa kesinlikle imza atmaması gerekiyor. Aksi halde, bir alacağı olduğunu ispatlaması mümkün olmuyor. İkinci husus da, alıcının önceden motosiklet üzerinde bir haciz olup olmadığını öğrenmesini gerektiriyor. Eğer motosiklet hacizliyse, bazı noterler “motosikleti haciz şerhi ile birlikte almayı kabul ediyorum” ibaresini size sormadan sözleşmeye ekleyebiliyor. Bu durum da, alıcıyı oldukça zor duruma düşürüyor. İmzalar atıldıktan sonra, motosiklet alım satım işlemi tamamlanıyor. Motosiklet alım satım noter masrafları, (2015 yılı için) yaklaşık olarak 120 TL tutuyor. Alıcı, bu işlemden itibaren 30 gün içerisinde Trafik Dairesine gidip ruhsat ve plaka devir işlemlerini, yani tescili halledebiliyor. 30 günü geçirirse, ayrı bir para cezası ödemesi gerekiyor.

Motosiklet Alım Satım Yaparken Dikkat Edilecekler

Her iki tarafın da dikkat etmesi gereken en önemli husus, alım satım işleminin noter huzurunda yapılması oluyor. Noter devrini, diğer bir deyişle ruhsat devrini gerçekleştirmez ve aranızda bir sözleşme imzalamakla yetinirseniz, her iki taraf da gelecekte çeşitli olumsuzluklarla karşılaşabiliyor. Örneğin satıcı, alıcının karıştığı kazalardan kanun huzurunda sorumlu tutuluyor. Alıcı da, örneğin satıcının bir borcu yüzünden motosiklete haciz konulursa, herhangi bir hak iddia edemiyor. Veya vefat ederse, varisleri motosikleti alıcının elinden alabiliyor. Bu nedenle, yurdumuzda bu alışkanlık pek olmamasına rağmen tüm alım satım işlemlerini usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirmek gerekiyor.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz