motosiklet
Kas 17 th, 2015

GenelYorum yapılmamış

Motosiklet AksesuarMotosiklet Aksesuar

Motosiklet Aksesuar Çeşitleri Nelerdir?

Motosiklet aksesuar çeşitleri genel olarak sürücülerin güvenliklerini, araçlarının performans ve konforunu arttırmak amacıyla tercih ettikleri, motosikletlerini kişiselleştirmelerine olanak tanıyan parça ve ekipmanların birleşimidir. Bahsi geçen motosiklet aksesuar çeşitleri motosiklete monte edilir şekilde kullanılıyorsa kullanıcı motosikletini satın alırken üretici firmaya arzu ettiği aksesuarları fabrikada takılmasını talep edebilir ya da satış sonrası arzu ettiği aksesuarları kendi satın alarak taktırabilir. Motosikletle bir bütün haricinde olmamasına rağmen sürücünün bireysel olarak korumasına katkıda bulunan parçalar da genel olarak bu kategori içinde değerlendirilir. Kısaca motosiklet aksesuardenince kullanıcının zevkine ve ihtiyacına, modeli üreten firmanın tasarımı çeşitlendirmesine ve aksesuar üreticilerinin hayal gücüne bağlı olarak onlarca hatta yüzlerce aksesuar çeşitleriyle karşılaşmanız mümkün. Motosiklet aksesuar çeşitleri hakkında kabaca bir sınıflandırma yapmak gerekirse bireysel olarak güvenliği arttıran aksesuarlar ve motosikletin konfor ve performansını arttırmaya yönelik aksesuarlar olarak iki ana başlıkta inceleyebiliriz.

Bireysel Güvenliği Arttıran Aksesuarlar

Birçok motor severin aşina olduğu bu aksesuarlar sürücünün bireysel olarak donandığı, motosiklet sürüşü esnasında karşılaşılacak dezavantajlı durumları sönümleme ve olası bir kaza durumunda sürücünün aldığı hasarı mümkün olduğunca azaltarak hayat kurtarma amacı güden tüm aksesuarları bu sınıfta sayabiliriz. Genel olarak motosiklet kıyafetleri adı altında anılan bu grupta koruyucu kıyafetler ve kaskların yanı sıra motosiklet ceketleri, eldivenleri, botları ve pantolonları yer alır. Koruyucu kıyafetler motosikletlerin var olduğu ilk andan beri kaliteli ve dayanıklı deri malzemelerden üretilirken son yıllarda deri malzemelerin dezavantajlarını ortadan kaldırma, teknolojinin kazanımlarıyla üretilen malzemelerin güvenliklerini çoğaltma ve bu özelleşmiş kıyafetleri daha uygun fiyatlarda tüketiciye sunmak amacıyla çeşitli özelleşmiş tekstil malzemelerinin kullanımı da göze çarpmaktadır. Hava koşullarının yarattığı olumsuz durumları aşmak amacıyla su geçirmez özellikli, materyalin hava almasını kolaylaştırarak sürücünün terleme ve ısınmasının önüne geçen ve su ile teması halinde büzüşmeyen özellikli son teknoloji tekstil materyalleri sıklıkla tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle kaza esnasında sürücünün yerde sürüklenmesi durumunda oluşan sürtünme nedeniyle parçalanmaların ve olası ciddi yaralanmaların önüne geçen motosiklet ceketi, pantolonu, tulumu gibi genel giyim aksesuarlarını dizlik, bellik, iç zırh, maske gibi ekstra parçalarla destekleyerek güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Su geçirmez özellikli ürünler tercih ederek yağmur gibi olumsuz hava koşullarına karşı korunabileceğiniz gibi motosiklet yağmurluklarını tercih ederek de istediğiniz korunmayı kolayca sağlayabilir, motosiklet botları ile devrilme durumunda bilek ve kaval kemiğinizi koruma altına alabilir ya da motosiklet eldiveni kullanarak sürüş esnasında rüzgarın olumsuz etkilerinden korunarak herhangi bir düşüş durumunda da el ve bilek bölgenizdeki hasarları en aza indirebilirsiniz. Motosiklet aksesuar çeşitleri arasında belki de en hayatı parçalardan biri olan kaskları ihmal etmemeniz, kaliteli ve standartlara uygun, SHARP testinden başarıyla geçmiş bir tane edinmeniz, olası kaza durumunda kafa travması olasılığını en aza indirirken yüzünüzü bütünüyle kapatacak özellikte bir kaskla ciddi yaralanmaları tamamen engelleyebilirsiniz.

Performans ve Konfor Arttırıcı Aksesuarlar

Motosiklet aksesuar çeşitleri arasında motosikletinizin görünümünü ciddi manada değiştiren bu parçalar, motorsikletinizi ihtiyaç duyduğunuz şekilde geliştirmenize de olanak tanıyor. Kaporta bölgesini değiştirmenize olanak tanıyan motosiklet aksesuarçeşitleri; çoğunlukla motosiklet üreticileri tarafından modelin özelliklerine uygun olarak tasarlanır. Gelişen teknolojiyle birlikte bu alanda yaşanan problemlerin önüne geçilse de ihtiyaç duyduğunuz taktirde kaplama ya da boyamada zevkinize göre değişikliklerde bulunabilir; motor panelleri, jant kapakları ve çamurluk gibi parçalarda ihtiyaç duyduğunuz değişimleri yapabilirsiniz. Motosikletinizin ön kısmına ekleyebileceğiniz cam yardımıyla sürüş esnasında uyuşan tozdan ve minik taş parçalarından büyük oranda korunabilmeniz mümkün. Motosikletin her tarafı açık bir araç olması sebebiyle gece ve kış aylarındaki sürüşlerde düşük sıcaklıkların sürücüyü olumsuz etkilemesinin önüne geçebilmek için tasarlanan ısıtıcı koltuk ve el kuplarıyla ısı kaybının önüne geçebilirsiniz. Isıtıcı özellikteki aksesuarları satış esnasında taktırabilir ya da satış sonrası destek kısmıyla iletişime geçerek sonradan monte ettirebilirsiniz. Motosikletinizi sevdiğiniz insanlarla paylaşma amacındaysanız yan kısma monte edilen sidecar (yan araba) ile motosikletinizi daha fonksiyonel olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde motosikletinizin arka kısmına depo kısmı ekletmeniz de mümkün. Depo kısmı yerine çok cepli sanddlebagleri tercih edebilir, topcaselerden faydalanabilir ya da bagaj raflarını kullanabilirsiniz. Çarpma anında motorsikleti olası hasarlardan korumak için geliştirilmiş motosiklet aksesuar çeşitleri de bulabilirsiniz. Çarpışma anında motosikletin şasisini, motorunu ve diğer bileşenlerini koruyan genel olarak sürgü olarak adlandırılan parçalardan faydalanabilirsiniz. Motosiklet motoru ve gövde panelini koruma amacıyla üretilen crash bar adı verilen parçalar sayesinde sadece motorsikletinizi korumakla kalmaz aynı zamanda ayak bileği, ayak, uyluk bölgesi ve diz yaralanmaları konusunda da etkin bir koruma elde edebilirsiniz.

Genel sınıflandırma içersinde yer almasalar da motosiklet brandası, lastiği,yağı ve kilidi gibi parçalar da onarıcı ve bakım aksesuarları olarak motosiklet aksesuarçeşirleri arasında yer alır. Diğer taraftan egzozlar, koruma elcikleri ve çıkartmalar gibi pek çok farklı amaca hizmet eden aksesuarları da piyasada bulmanız mümkündür.

Motosiklet Aksesuar Kullanımı ile Kişiliğinizi Yansıtın

Motosiklet aksesuarçeşitleri elbette sadece motosiklete işlevsellik kazandırma amacı gütmüyor. Esasında motosiklet aksesuar ve ekipmanları kullanıcının zevki ile birlikte kişiliğini yansıtabilmesi için oldukça farklı yolu da beraberinde sunuyor. motosiklet kıyafetlerinizi seçerken motosikletinizle uyumlu renkleri tercih etmekle işe başlayabilirsiniz. Bu arada tercihinizi yaparken nispeten daha küçük bir araç kullanmanın dezavantajını ortadan kaldırmak adına canlı renklerin işinizi kolaylaştıracağını ve gece seyahat ederken kıyafetlerinizin üzerinde karanlıkta parlayan kısımlarının bulunmasının olası kazaların önüne geçeceğini lütfen unutmayın. Diğer taraftan çok seyahat eden biriyseniz eşyalarınızı rahatlıkla yerleştireceğiniz bir bagaj kısmı sizi epey rahatlatacaktır. Motosikletin yanına ekleyeceğiniz koltuk sevdiğiniz insanlarla birlikte seyahata çıkmanın keyfini sunabilir. Daha vahşi bir görünüm için şasi kısmında ufak tefek oynamalar yapabilir, tam tersi daha sakin bir kişiliğe sahipseniz arka kısıma ekleteceğiniz ekstra bir tekerle daha güvenli bir sürüşün tadını çıkarabilirsiniz. Sizin motosikletiniz olduğunu kilometre ötelerce bağıran bir branda motosikletiniz üzerinde güneşin, yağmurun ve diğer olumsuz hava koşullarının yaratacağı deformasyonu en aza indirecektir. Farklı boyut ve özellikteki çıkartmaların istediğiniz görünüme ulaşma yolunda size en kolay yolu sunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Navigasyon gibi çok işlevli elektronik motosiklet aksesuarve ekipmanlarıyla motorsikletinizin yol özelliklerini geliştirerek aldığınız verimi arttırabilirsiniz. Motosiklet aksesuarkullanımıyla motosikletinizde yaptığınız değişimler çok küçük dahi olsa sürüşünüzü çok daha keyifli hale getirecektir. Bu sebeple motosiklet satın alırken kişiselleştirme ve konfor arttırma amacıyla belirli bütçenizin bir kısmını motor aksesuarlarına ayırabilir ve bu sayede motorunuzu daha fazla sahiplenebilirsiniz. Bu kadar çok arasında ne yapacağınıza karar veremiyorsanız her gün genişleyen ailesiyle motosiklet.org’a siz de katılabilirsiniz. Farklı zevklere sahip motosiklet kullanıcılarını bir araya getiren motosiklet.org; motosiklet ve motosikletlerle ilgili her ürün hakkında güncel bilgilerini kullanıcılarıyla paylaşıyor ve kullanıcılarının fikir alışverişi yapmalarına olanak tanıyor. Sitemize uğrayarak motosikletinizi beraber kişiselleştirmenin, ihtiyaçlarınıza doğru karar vermenin ve kolayca tercihlerde bulunmanın keyfini siz de çıkarabilirsiniz. Türkiye’nin en hızlı genişleyen interaktif motosiklet kulübüne katılmak için hemen sitemizi ziyaret edin.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz