Motosiklet
Haz 6 th, 2016

Motosiklet AksesuarYorum yapılmamış

13015693_986056604775887_109409696398283891_n

  1. Motosiklet montu dirsek, omuz, sırt ve göğüs korumalarına sahip olduğunda herhangi bir kaza riskinde vücudunuzun hayati organlarının bulunduğu bölümü ilk koruyacaklar arasındadır. Hem hayati orgnlarınızı korurken hemde asfalta sürtünme sırasında oluşabilecek yanma, deri kaybı ve tam organ kayıplarından sizi koruyacaktır.
  2. Kask ise sadece yaralanmaya karşı değil ölüm riski ile doğrudan karşılaşacağınız kafanıza alacağınız darbelerden doğrudan koruyacaktır. Şunu hatırlayın “küçükken kafanızı çarptığınızda nasıl acıdığını” ve bunun 100 misli ile karşılaştığınızda geçirebileceğiniz travmayı hesap edin. Kaskınızı kafanıza tam olması bu yüzden önemlidir. Özellikle kask seçerken rahat olsun diye büyük seçilen kaskların düştüğünüzde kafanızdan çıkma riski vardır. Dış kabuğu kompozit fiber kasklar sizi en fazla koruyacak kasklardır.
  3. Kazada ilk davranış elimizi yere koyarak düşüşümüzü hafifletmeye çalışıyoruz, bu yüzden motosiklet eldiveni gerekli diyoruz. El yaralanmalarında en önemli uzvumuzdan birinin tamamen veya bir süreliğine işlevini yitirdiği düşünün. Özellikle yeni nesil eldivenler tüm eklemlerinizi korumak için veya en az zararı görmeniz için üretilmektedir.
  4. Motosiklet pantolonu giymeyip bunu sadece dizlikle telafi etmeye çalışanlarımız var. Motosiklet pantolonu her yerinizi sürtünme, yaralanma ve aşınma riskine karşı korumak için yapılmıştır. Aşırı doku kaybında o bacağınızı kullanamayacağınızı bilmenizi isteriz. O yüzden sadece dizlik dizlerinizi korur oysa bir motosiklet pantolonunda kalça ve diz korumaları vardır ve sürtünmeye, çarpmalara karşı dayanıklı kumaşlardan üretilmektedir.
  5. Ayaklarınız ise yürümenizin ve sağlıklı bir birey olmanız için size verilmiştir. Motosikletten düştüğünüzde korumalı bir motosiklet botu yoksa ve ayaklarınız motorun altında kalacağı düşündüğünüzde ayaklarınıza nasıl bir ağırlık bindiğinizi düşünmenizi istiyorum. Motosiklet botlarında burun, topuk ve bilek korumaları bu tip düşmelerde sizi korumak için üretilmiştir. Aşınma, sürtünme ile karşılaştığınızda yırtılmaz ve dayanıklı yapıları sayesinde yaralanma riskinizi %60 oranında engelleyecektir. Çok hızla yapılan kazalarda bile daha fazla yaralanma riskinizi azaltacaktır.
  6. Full-body korumalar ise motosiklet montunun yetersiz kaldığı yerlerde içe giyilebilecek hemde yazlık motosiklet montlarının içine giyebildiğiniz özel koruma çeşididir. Full – body korumalar sırt, dirsek, göğüs korumaları tam olarak gelmektedir. Yani bir çoğu böyledir. Yazın aşırı sıcaklarda sizi içten koruyacaktır. Aynı zamanda hava kanalları sayesinde sizin terlemenizi engelleyecektir. Böylece üstünüze ince bir mont giyerek yola çıkabilirsiniz. Ama unutmayın tam korumalı bir montta olan tüm vücudunuzu koruyan kumaş kadar koruması  yoktur.
  7. Tüm korumalarımız tamam olsa bile her an her türlü riske açığız, o yüzden en az risk alacağınız şekilde sürüş yapmanızı tavsiye ediyoruz. Tüm giysiler sizi belirli hızlara kadar korumaktadır. Hız arttıkça üstünüzdeki kıyafetler o kazada sakatlanma riskinizi karşılamayacaktır. Alacağınız full korumalar ise 60 km/h’den sonra size daha az koruma sunabilmektedir.

Hepinize iyi sürüşler

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz