motosiklet
Kas 17 th, 2015

GenelYorum yapılmamış

Motor ÇeşitleriMotor Çeşitleri

Ayakları Yerden Kesen Buluş

Bisikletlere motor takma girişimiyle ortaya çıkan motosikletlerin ilk başarılı örneğini Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner ortaya koydular. Motorlu arabalardan 16 yıl önce, 1969 yılında geliştirdikleri ilk model buharla işleyen bir motor sayesinde çalışıyordu. Fransız kardeşlerin tasarımında motoru kadronun altına, iki teker arasına yerleştirmeleri motosiklet tasarımlarında bir geleneğe dönüştü. Benzinli motorların kısa süre sonra geliştirilmesi, motosikletlerin giderek daha popüler olmalarına neden oldu. İlk motor çeşitleri sürücünün pedal çevirirerek ya da yanında koşmasıyla birlikte motora hareket kazandırmaları prensibine göre çalışıyordu. Motosikletlerin yaygınlaşması Harley Davidson ve İndian şirketlerinin 1905 yıla, geliştirilmesi üzerine yaptıkları büyük yatırımlara dayanıyor. Yüz yılı aşkın tarihinde geçirdiği deneyimler, her ihtiyaca ve kullanıcıya uygun pek çok modelin ortaya çıkmasına da neden oldu.

Kullanıcıya Uygun Motor Çeşitleri

Motosikletleri farklı özelliklerine göre sınıflandırmak mümkün olsa da genel olarak motor çeşitleri denildiğinde kullanım yerleri, amaçları ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yapılan sınıflandırma akıllara geliyor. Küçük tekerlekleri ve küçük hacmiyle şehir içi kullanıma en uygun olan scooter motosikletler en sık karşılaşılan motor çeşitleri arasında yer almaktadır. Acemi kullanıcıların başlangıç motorları olarak tercih edebileceği scooter motosikletler sunduğu kullanıcı kolaylığı ve düşük yakıt tüketimi sebebiyle de en çok tercih edilen modeller arasında yer alırlar. Büyük hacimli ve ağır motorlar arasında yer alan cruiser motosikletler sıklıkla chopper olarak anılsalar da aralarında ciddi farklar mevcuttur. Chopper motosikletler tamamen el yapımı olmalarının yanı sıra benzersiz tasarımlara sahip motorlardır. Cruiser motosikletler ise asfalt üzerinde kullanıma uygun, sürüş konforu yüksek ve uzun yol kullanımlarında tercih edilen motorlar arasındadır. Diğer motorlara nazaran daha yüksek olan Enduro motosikletler asfalt lastiği ile asfalt üzerinde arazi lastiğiyle arazi üzerinde yüksek verim gösteren motosikletlerdir. Touring motosikletler şehir dışı kullanım için ideal motosikletlerdir ve seyahat yapmayı seven kişiler için idealdir. Diğer motorlara karşın ağır oluşları yüksek yol tutuş avantajını beraberinde getirmiştir.

Motor çeşitleri arasından size en uygun motorla karar verme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız motosiklet.org’da motor severlerin tavsiyelerine göz atmakla işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Motosiklet.org üzerinden güncel motosiklet haberlerinin yanı sıra motosikletlerle ilgili her bilgiye çabucak ulaşabileceğinizi unutmayın.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz